• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy neon sprzed molo zniknie? Rusza głosowanie w sopockim Budżecie Obywatelskim

piw
3 września 2023, godz. 15:00 
Opinie (138)
Czy neon znajdujący się obecnie nad wejściem na sopockie molo zniknie? Jeden z projektów BO przewiduje zastąpienie go innym, historycznym neonem. Czy neon znajdujący się obecnie nad wejściem na sopockie molo zniknie? Jeden z projektów BO przewiduje zastąpienie go innym, historycznym neonem.

W poniedziałek rozpoczyna się głosowanie w kolejnej edycji Sopockiego Budżetu Obywatelskiego. Do rozdysponowania jest kwota 2,54 mln zł, z czego 1,6 mln zł przeznaczono na projekty lokalne, a 940 tys. zł - na projekty ogólnomiejskie. Głosowanie potrwa do 18 września.W ilu edycjach budżetu obywatelskiego zdarzyło ci się oddać głos?

Prawo do udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec i każda mieszkanka Sopotu - również dzieci oraz osoby niezameldowane, wystarczy oświadczenie o zamieszkaniu na terenie Sopotu.

- To już 13. edycja sopockiego Budżetu Obywatelskiego. Przez minione lata sopocianki i sopocianie pokazali, jak ważna dla nich jest wspólnota lokalna. Nigdy nie brakowało ciekawych pomysłów, a inwestycje wykonane w ramach budżetu obywatelskiego można spotkać w całym mieście - mówi Jacek Karnowski, prezydent miasta.
Jak głosować w sopockim Budżecie Obywatelskim?

Głosowanie rozpocznie się 4 września i potrwa do 18 września. Wybrać można maksymalnie pięć projektów z listy zadań ogólnomiejskich oraz pięć projektów z list lokalnych.

Głosować można:

  • za pośrednictwem strony internetowej www.sopot.pl/bosopot;
  • tradycyjnie, wrzucając wypełnioną kartę do głosowania do urny w mobilnych punktach na terenie całego miasta lub do specjalnej skrzynki, która 4 września stanie przed Urzędem Miasta i będzie dostępna do 18 września włącznie;
  • podczas pikników BO, imprez miejskich i spotkań z rodzicami.

Ogłoszenie wyników nastąpi do 29 września.

Ochrona przed bobrami?Zdecydowana większość projektów zgłoszonych przez mieszkańców to raczej dość standardowe projekty zgłaszane niemal co roku do edycji trójmiejskich Budżetów Obywatelskich. Są więc naprawy dróg, zajęcia sportowe dla dzieci i dorosłych czy pielęgnacje lub rewitalizacje parków i alejek.Jest też jednak kila projektów niecodziennych i ciekawych. Pisaliśmy o nich już w lipcu tego roku. Warto jednak część z nich przypomnieć.

Jak choćby projekt dotyczący ochrony przed... bobrami.

Precyzując, projekt dotyczy ochrony przed bobrami drzew rosnących przy Stawie MazowieckiegoMapka znajdującym się w Kamiennym Potoku.

- Projekt zakłada zabezpieczenie wszystkich drzew w odległości min. 30 metrów od lustra wody stawu na Swelinie. Zabezpieczenie zostanie wykonane siatką stalową. Działanie to pozwoli ocalić ten drzewostan, który nie został jeszcze zniszczony przez bobry - czytamy w opisie zgłoszenia.
Faktem jest, że od kilku lat populacja bobrów stała się w tym miejscu całkiem duża - budują tamy, a nawet ogryzają drzewa znajdujące się przy blokach mieszkalnych.

Historyczny neon przy molo i historyczny tor saneczkowyWnioskodawcy jednego z projektów chcą przywrócić taki neon nad wejściem na molo. Wnioskodawcy jednego z projektów chcą przywrócić taki neon nad wejściem na molo.
Ciekawe są też projekty nawiązujące do historii miasta. Tu warto wspomnieć o dwóch.

Pierwszy z nich dotyczy zmiany wyglądu wejścia na molo.

- Obecny napis "MOLO" powstał w 60. latach i do dzisiaj jako socrealistyczny relikt "zdobi" wejście na teren Kąpieliska Morskiego Sopot. Powróćmy do neonu, który obowiązywał w latach powojennych i odrestaurujmy bramę wejściową - czytamy w opisie stworzonym przez inicjatorów.
Odbudowa historycznego toru saneczkowego w Sopocie? To też jeden z pomysłów. Odbudowa historycznego toru saneczkowego w Sopocie? To też jeden z pomysłów.
Drugi z interesujących "historycznych" projektów skupia się z kolei na odbudowie fragmentu przedwojennego toru saneczkowego niedaleko ul. MoniuszkiMapka.

- Projekt zakłada odtworzenie fragmentu toru saneczkowego w miejscu, w którym funkcjonował przed wojną. Celem projektu jest stworzenie przyjaznego i bezpiecznego miejsca do jazdy na sankach dla rodzin z dziećmi, a także odtworzenie kawałka historii. Tor saneczkowy znajduje się w pobliżu parkingu i zostanie dobrze oświetlony, dzięki czemu będzie łatwo dostępny dla mieszkańców i turystów - napisali pomysłodawcy.
To oczywiście tylko przykłady, nie chcemy nikomu narzucać, na co warto, a na co nie warto zagłosować. Listę wszystkich projektów, na które oddać można swój głos można znaleźć na stronie miasta.
piw

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (138)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane