• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dewastacja przystanku-atrapy we Wrzeszczu

Maciej Korolczuk
19 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Tunel został oddany do użytku zaledwie kilka miesięcy temu, a już jest zdewastowany. Tunel został oddany do użytku zaledwie kilka miesięcy temu, a już jest zdewastowany.

Pomazane ściany i drzwi, walające się śmieci, uszkodzona winda - tak po kilku miesiącach od otwarcia wygląda tunel dla pieszych na wyremontowanym, ale niedziałającym przystanku Gdańsk KoloniaMapka we Wrzeszczu. O dewastacji przez wandali poinformowaliśmy zarządcę obiektu.Jak reagujesz widząc, że ktoś niszczy przestrzeń publiczną?

O przystanku we Wrzeszczu usłyszała cała Polska przed dwoma laty, gdy opisaliśmy odbudowę historycznego przystanku na linii kolejowej do portu.

Okazało się wówczas, że kolejarze, na wniosek konserwatora zabytków, odbudowują infrastrukturę przystankową, ale tylko pozornie, bo ani obecnie, ani w najbliższej przyszłości nie będą z niej korzystać podróżni. Sama linia obsługuje bowiem pociągi towarowe, a tory przebiegające przez stację nie są przystosowane do obsługi ruchu pasażerskiego, bo znajdują się zbyt daleko od krawędzi peronu.

O tym, że przystanek - tylko z wyglądu - przypomina stację kolejową, świadczą też kuriozalne schody, zaczynające się metr nad ziemią. W trakcie przebudowy tunel bowiem pogłębiono, a schody - decyzją konserwatora - pozostały na swoim historycznym miejscu. Aby uniemożliwić wejście na nieczynny peron zostały wygrodzone specjalną kratą z przezroczystą pleksi.

  • Kolejarze zapewniają, że jeszcze przed weekendem tunel zostanie oczyszczony.
  • Kolejarze zapewniają, że jeszcze przed weekendem tunel zostanie oczyszczony.
  • Kolejarze zapewniają, że jeszcze przed weekendem tunel zostanie oczyszczony.
  • Kolejarze zapewniają, że jeszcze przed weekendem tunel zostanie oczyszczony.

Tunel regularnie dewastowanyInwestycja została oddana do użytku kilka miesięcy temu. I już wymaga kolejnych środków na naprawy, bo tunel jest regularnie dewastowany. Na ścianach wyłożonych białymi płytkami w wielu miejscach pojawiły się bohomazy, które ktoś próbował zmyć, o czym świadczą rozmazane plamy i zacieki. Wokół walają się śmieci i potłuczone butelki, napisy pojawiły się też na drzwiach i kratownicy na schodach. Uszkodzona jest też winda, do wymiany jest choćby szyba, którą ktoś próbował trzykrotnie stłuc.

Zarządcą infrastruktury jest spółka PKP PLK. Jak mówi Przemysław Zieliński, rzecznik prasowy PKP PLK, wszystkie przystanki i stacje, którymi zarządza spółka są codziennie sprawdzane pod kątem czystości przez pracowników, a wszelkie skutki aktów wandalizmu usuwane i naprawiane tak szybko, jak tylko możliwe.

- Przejście podziemne na przystanku Gdańsk Kolonia sprzątane jest codziennie. Po ujawnieniu aktów dewastacji fakt ten został zgłoszony firmie serwisowej, która usunie napisy jeszcze w dniu dzisiejszym. Została również zlecona wymiana zniszczonych drzwi wind - mówi Zieliński.
Oby nadzór i działania kolejarzy w tym miejscu okazały się skuteczne, by wkrótce nowy tunel nie wyglądał tak, jak przed kosztowną przebudową.

Tak tunel wyglądał przed modernizacją. Tak tunel wyglądał przed modernizacją.


Wideo z 2020 roku

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (156)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane