• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dlaczego były długie kolejki do lokali wyborczych?

MKo
16 października 2023, godz. 13:30 
Opinie (246)
Najnowszy artykuł na ten temat Czym zajmują się w Sejmie pomorscy posłowie?
  • Kilkadziesiąt osób w kolejce do komisji na Jasieniu.
  • Kolejka wyborców do urn w XX Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku.
  • Kolejka wyborców do komisji na Ujeścisku

Rekordowa frekwencja, wydłużona procedura pobrania kart i chaos w lokalach wyborczych to główne przyczyny wyjątkowo długich kolejek podczas niedzielnych wyborów do Sejmu i Senatu. W oczekiwaniu na głosowanie wyborcy zamawiali pizzę i ciepłe napoje.Jak długo stałe(a)ś w kolejce do głosowania?

72-procentowa frekwencja w niedzielnych wyborach zaskoczyła wszystkich. Polityków, obserwatorów i komentatorów, wreszcie - samych wyborców, którzy udając się do lokali wyborczych, w wielu miejscach utknęli w długich kolejkach.

Rekordziści stali w nich od kilkudziesięciu minut (w dużych komisjach w Trójmieście) do nawet kilku godzin. W skrajnych przypadkach - np. w Warszawie czy we Wrocławiu - głosowanie kończyło się już po zamknięciu lokali wyborczych.

Cząstkowe wyniki wyborów na Pomorzu Cząstkowe wyniki wyborów na Pomorzu

Do długich kolejek przyczyniła się nie tylko rekordowa frekwencja. Drugim powodem była wydłużona procedura wydawania kart do głosowania. W tym roku - oprócz kart z nazwiskami kandydatów do Sejmu i Senatu - wyborcy otrzymywali również trzecią kartę z pytaniami referendalnymi.

Jak pokazują wstępne wyniki, prawie połowa głosujących odmówiła pobrania kart do referendum, co skutkowało koniecznością odnotowania tego faktu na spisie wyborców. Przy wysokiej frekwencji takich osób było bardzo wiele, co spowodowało dłuższą obecność wyborcy przed daną komisją.

14:15 22 PAźDZIERNIKA 23

Śmieci kandydatów (12 opinii)

Plastikowe trytytki pozostawione po usunięciu plakatów wyborczych. To samo na przystankach tramwajowych. Róg Hallera i Mickiewicza.
Brawo dla kandydatów!
Plastikowe trytytki pozostawione po usunięciu plakatów wyborczych. To samo na przystankach tramwajowych. Róg Hallera i Mickiewicza.
Brawo dla kandydatów!


Trzecim powodem była niedostateczna organizacja w lokalach wyborczych, w których czas zatrzymał się dekadę temu. Wiele z lokali nie było gotowych do obsługi "nadprogramowej" liczby wyborców. Były też sygnały, że w kilku z nich zabrakło kart do głosowania.

Cząstkowe wyniki wyborów parlamentarnych Cząstkowe wyniki wyborów parlamentarnych

- Taka sama komisja obsługiwała moje osiedle 10 lat temu i teraz, z tą różnicą, że wówczas na moim osiedlu był jeden budynek, a teraz jest ich kilkanaście - mówi pan Michał, mieszkaniec Wrzeszcza, który w kolejce odstał ponad godzinę.
W każdej sytuacji można szukać jednak pozytywów. Takimi były obrazki z wielu długich kolejek, gdzie wyborcy zawierali nowe znajomości, a gdy w długim oczekiwaniu na głosowanie zgłodnieli - zamawiali pizzę i ciepłe napoje.

W poniedziałek kolejki w Urzędzie MiejskimTo nie koniec kolejek. W poniedziałek od rana tworzyły się w Urzędzie Miejskim, gdzie z oficjalnymi wynikami wybrali się przedstawiciele obwodowych komisji wyborczych. Do południa wyniki dostarczyła ponad połowa komisji (108 z 202 komisji).

Jak mówią urzędnicy, przyczyną długiego liczenia głosów jest m.in. duża frekwencja wyborcza oraz konieczność liczenia głosów w referendum. Ogromne kłopoty w liczeniu głosów w wyborach sprawia też system informatyczny Państwowej Komisji Wyborczej, który odrzuca często wprowadzane dane.

Poniedziałkowa długa kolejka przedstawicieli obwodowych komisji wyborczych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Poniedziałkowa długa kolejka przedstawicieli obwodowych komisji wyborczych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.


MKo

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (246)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane