Fakty i opinie

stat

Dokończą remont "Dolarowca" - pierwszego gdańskiego wysokościowca

"Dolarowiec", czyli pierwszy gdański "drapacz chmur" przechodzi właśnie ostatni etap remontu elewacji.
"Dolarowiec", czyli pierwszy gdański "drapacz chmur" przechodzi właśnie ostatni etap remontu elewacji. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Jeden z symboli Wrzeszcza przechodzi ostatni etap remontu elewacji. Na pierwszej ze ścian budynku pojawiły się już rusztowania. Prace potrwają przez dwa miesiące.Jaki los powinien spotkać "Dolarowca"?

budynek powinien zostać wyremontowany i nadal pełnić rolę jednego z symboli Wrzeszcza 50%
należałoby go nie tylko odświeżyć, ale zupełnie przebudować elewację i wnętrza 26%
trzeba go zburzyć i w jego miejsce postawić coś nowocześniejszego 24%
zakończona Łącznie głosów: 1540
"Dolarowiec", zwany także "Olimpem" - od nazwy działającej tam restauracji - mimo że nie grzeszy urodą, jest jednym z charakterystycznych punktów na mapie Wrzeszcza zobacz na mapie Gdańska. Oddany do użytku ostatniego dnia 1969 roku, był pierwszym wieżowcem w Gdańsku, który przez dekady górował nad całą dzielnicą.

Wysoki na 55 metrów i posiadający 17 pięter do 2011 roku dzierżył palmę pierwszeństwa, jako najwyższy budynek we Wrzeszczu. Wtedy zrównały się z nim cztery wieże Quattro Towers, które powstały po sąsiedzku zobacz na mapie Gdańska. Pogodził ich ponad 80-metrowy Neptun - biurowiec, który w 2014 stanął po drugiej stronie al. Grunwaldzkiej zobacz na mapie Gdańska.

W zeszłym roku budynek przeszedł remont dwóch ścian. Teraz nadszedł czas, by dokończyć prace. Będą one polegały na odświeżeniu tynku na pozostałych dwóch ścianach (od strony al. Grunwaldzkiej i Manhattanu) i remoncie balkonów. Część elewacji zostanie pomalowana na biało, a pozostałe elementy zyskają barwę o jeden odcień ciemniejszą, co pozwoli podkreślić wypukłość lica balkonów.

Zgodnie z umową prace potrwają do 25 czerwca.

Ostatni raz "Dolarowiec" był odświeżany w 2004 roku. Blisko 10 lat wcześniej (rok 1995) budynek został ocieplony.

Panorama Wrzeszcza z dachu "Dolarowca". Rok 2011

Opinie (89) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.