• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Donald Tusk został premierem. We wtorek ogłosi skład nowego rządu

Ewelina Oleksy
11 grudnia 2023, godz. 19:00 
Opinie (1223)
Decyzją Sejmu na czele nowego rządu stanie Donald Tusk. Decyzją Sejmu na czele nowego rządu stanie Donald Tusk.

Pochodzący z Gdańska Donald Tusk, decyzją Sejmu, został powołany na premiera RP. Podjęto ją w poniedziałek, 11 grudnia, po całodniowym posiedzeniu. Dotychczasowy premier Mateusz Morawiecki nie uzyskał wotum zaufania i żegna się ze stanowiskiem, podobnie jak powołani przez niego ministrowie. We wtorek Tusk wygłosi swoje expose - przedstawi skład nowego rządu i program działania.



Jak oceniasz decyzję o powołaniu Donalda Tuska na premiera?

Ten scenariusz napisany był od dawna, ale dopiero w poniedziałek, 11 grudnia, wieczorem się zrealizował.

Donald Tusk (KO) został oficjalnie powołany na premiera RP. Za głosowało 248 posłów, przeciwko - 201 posłów. Nikt się nie wstrzymał.

Donald Tusk: "to historyczna zmiana"



- Chcę podziękować Polkom i Polakom. Dziękuję, Polsko, to wspaniały dzień! Nie dla mnie, ale dla tych wszystkich, którzy przez te długie lata głęboko wierzyli, że jeszcze będzie lepiej, że przegonimy mrok i zło. I to się stało, dzięki wam - powiedział Tusk. - Będę dłużnikiem wszystkich, którzy zaufali nowej, polskiej nadziei, i wszystkich, którzy nam głęboko zaufali. To historyczna zmiana - dodał.
248 posłów poparło kandydaturę Donalda Tuska na premiera. 248 posłów poparło kandydaturę Donalda Tuska na premiera.
Na stanowisku premiera Tusk zastąpi Mateusza Morawieckiego (PiS), który także w poniedziałek wygłaszał expose, ale nie udało mu się uzyskać poparcia dla rządu powołanego dwa tygodnie temu.



Tego samego dnia, wieczorem, Sejm większością głosów wybrał na premiera Tuska, który był wspólnym kandydatem KO, Nowej Lewicy i Trzeciej Drogi.

Donald Tusk ma doświadczenie na tym stanowisku. Premierem był już w latach 2007-2014.

- A po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój. Donald Tusk to kandydat grupy 248 posłów demokratycznej większości. To wniosek ponad 11 mln Polek i Polaków, którzy 15 października wybrali zmianę, po tym, co Polskę spotkało przez ostatnich 8 lat - mówił poseł Borys Budka z KO, który przedstawiał kandydaturę Tuska na premiera.
Rząd premiera Mateusza Morawieckiego przetrwał zaledwie 2 tygodnie. Nie udało mu się zdobyć wotum zaufania. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego przetrwał zaledwie 2 tygodnie. Nie udało mu się zdobyć wotum zaufania.
Poseł PiS Mariusz Błaszczak ten wybór krytykował. Tuska nazwał z mównicy m.in. "kuglarzem emocji i aktorem, politykiem całkowicie uległym Berlinowi i Moskwie".

PiS głosował przeciw wyborowi Donalda Tuska na premiera.

Zaprzysiężenie nowego rządu prawdopodobnie 13 grudnia



Jak zapowiedział szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek, jeszcze w poniedziałek prezydent Andrzej Duda spotka się z Donaldem Tuskiem.

- By ustalić termin zaprzysiężenia jego rządu. Najprawdopodobniej będzie to 13 grudnia - zapowiedział Mastalerek.

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego bez wotum zaufania



Za udzieleniem wotum zaufania dla rządu Morawieckiego zagłosowało 190 posłów, przeciwnych było 266 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wynik głosowania był do przewidzenia. Przedstawiciele partii z tzw. opozycji demokratycznej od czasu ogłoszenia wyników wyborów podkreślali, że będą głosować przeciw. Przeciw głosowała też Konfederacja.

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego przetrwał zaledwie 2 tygodnie. Nie udało mu się zdobyć wotum zaufania. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego przetrwał zaledwie 2 tygodnie. Nie udało mu się zdobyć wotum zaufania.
Sam Morawiecki przekonywał jednak, że nie ma powodów, by nie popierać rządu PiS.

- Staję dziś przed państwem z poczuciem dumy i odpowiedzialności, z podniesionym czołem. Jestem wdzięczny, że tak wiele milionów Polek i Polaków oddało na nas głos. To właśnie dlatego prezydent powierzył mi misję stworzenia rządu, PiS jest partią zwycięską, zdobyliśmy rekordowy wynik - rozpoczął swoje expose Morawiecki. - Nie ma dla mnie większego obowiązku, niż służyć RP. Dla mnie walka o lepszą Polskę nigdy się nie kończy. Ona trwa i będzie trwać w przyszłości.
Pełne, oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2023 Pełne, oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2023

Morawiecki wymieniał sukcesy, które jego zdaniem odniósł w ostatnich latach rząd PiS. Wśród nich wymieniał m.in. umocnienie złotówki, politykę prorodzinną, obniżkę podatków i powstrzymanie rosnącej inflacji. Mówił też o szacunku do kobiet i ich praw.

- Urząd można sprawować dłuższą lub krótszą chwilę, ale służba Polsce to zobowiązanie na zawsze. Niezależnie od tego, kto ma rządzić, to Polacy zasługują na politykę wiarygodności, a nie wiarołomności. Wzywam do zakończenia wojny polsko-polskiej, skończmy te konflikty - mówił Morawiecki.

biura poselskie w Trójmieście - lista miejsc



Prezes PiS Jarosław Kaczyński podsumował, że całość wystąpienia premiera to "apel do całej klasy politycznej, by próbowała , pomijając spory, znaleźć drogę do bezpiecznej i dobrze rozwijającej się Polski".

A poseł PiS z okręgu gdyńsko-słupskiego, Aleksander Mrówczyński, stwierdził, że rząd PiS "przywrócił godność Polakom, godność życia codziennego".

W imieniu Klubu KO głos po expose premiera zabrała Barbara Nowacka, gdyńska posłanka. W imieniu Klubu KO głos po expose premiera zabrała Barbara Nowacka, gdyńska posłanka.

Barbara Nowacka: "to dobry dzień dla Polski"



Do expose Morawieckiego, w imieniu klubu KO, z mównicy odniosła się Barbara Nowacka, posłanka z Gdyni.

- Jak panu nie wstyd mówić te wszystkie kłamstwa?! Polacy zapamiętają was m.in. przez najwyższą inflację, która doprowadziła do biedy, upadku wielu firm, głodu. Nigdy nie spojrzeliście na ludzi i na rodziny w kryzysie, umieliście się od nich tylko odwrócić. Wasze rządy to 8 lat zaniechań, wykluczeń i pogardy - zwracała się do Morawieckiego. - Ale dziś to koniec. To jest dzień dobry dla Polski, witamy was w dobrej przyszłości, chcemy Polski zgody. Szczęśliwej Polski już czas! - stwierdziła Nowacka.
Podwyżki dla nauczycieli, kuratorzy, osobne resorty nauki i edukacji. Jakie zmiany w nowym rządzie Tuska? Podwyżki dla nauczycieli, kuratorzy, osobne resorty nauki i edukacji. Jakie zmiany w nowym rządzie Tuska?

W późniejszej debacie, w trakcie której Morawieckiemu można było zadawać pytania, do głosu zgłosiło się 107 posłów, ale byli to praktycznie sami posłowie PiS i kilku z Konfederacji.

Nie zgłosił się nikt z KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy.

We wtorek Tusk przedstawi skład rządu i program działania



We wtorek, 12 grudnia, posiedzenie Sejmu rozpocznie się o godz. 10. Wtedy premier Donald Tusk wygłosi swoje expose - przedstawi oficjalnie program działania oraz skład Rady Ministrów.

Ministrami mają zostać cztery posłanki z Pomorza: Barbara Nowacka (KO), Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Nowa Lewica), Katarzyna Kotula (Nowa Lewica) i Agnieszka Buczyńska (PL2050-Trzecia Droga).

Na poniedziałkowym posiedzeniu Sejmu pojawił się Lech Wałęsa. Na poniedziałkowym posiedzeniu Sejmu pojawił się Lech Wałęsa.

Lech Wałęsa już zdrowy i na sali obrad Sejmu



Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, rozpoczynając poniedziałkowe obrady, powiedział, że "w sali, w której zwykle dzieje się polityka, dziś dziać również będzie się historia".

Obradom na miejscu przysłuchiwał się były prezydent Lech Wałęsa. Wcześniej poinformował w mediach społecznościowych, że jest już zdrowy. Kilka dni temu Wałęsa leżał jeszcze w szpitalu z powodu COVID-19.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (1223)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane