Fakty i opinie

Drogowi piraci. Warto ich nagrywać?

Zobacz zachowanie na drodze w wykonaniu kierowcy Volkswagena Golfa


Wyczyny piratów drogowych, zarejestrowane przez bardzo popularne w naszym kraju kamery samochodowe, coraz częściej trafiają na policję. Jakie są tego efekty?Co sądzisz o przesyłaniu Policji nagrań dokumentujących wykroczenia drogowe?

w pełni popieram. Społeczeństwo powinno pomagać Policji w karaniu piratów za kółkiem 47%
nie należy przesyłać błahych przypadków. Każdy czasem popełnia wykroczenie na drodze 31%
nie popieram tego. To zwykłe donosicielstwo 22%
zakończona Łącznie głosów: 1787
Niegdyś prawdziwym hitem wśród kierowców były CB-radia, które pozwalały urozmaicić czas podczas długiej jazdy, oraz uchronić się przed mandatem, dzięki przekazywanym przez nie informacjom o policyjnych patrolach. Gadżetami, które obecnie robią największą furorę na rynku motoryzacyjnym, są rejestratory wideo. Liczba kamer samochodowych, umieszczanych na przednich szybach pojazdów, rośnie w lawinowym tempie. Trudno się temu dziwić.

Relacje uczestników wypadku drogowego są nadzwyczaj często sprzeczne, a każdy zaklina się, że to jego zeznania są prawdziwe. Złapani na gorącym uczynku piraci drogowi w żywe oczy wypierają się popełnionych wykroczeń. Natomiast ubezpieczyciele kręcąc nosem odmawiają ubezpieczonym wypłaty odszkodowania i wmawiają im winę za poniesione szkody.

Tymczasem nagrania zarejestrowane na karcie pamięci kamery, pozwalają odtworzyć niezafałszowany obraz zdarzenia na drodze i sprawdzić, kto ma rację. Ponadto, koszty zakupu "trzeciego oka kierowcy" nie są wygórowane. Dobrej jakości kamerę samochodową kupimy już za około 200 złotych.

Policja postanowiła również skorzystać z najnowszych zdobyczy techniki i zachęca kierowców do przesyłania nagrań niebezpiecznych sytuacji na drodze. Pan Krzysztof jest jednym z tych, którzy odpowiedzieli na apel stróżów prawa. Domagał się ukarania pirata drogowego, którego nagrał podczas jazdy samochodem w Oliwie w kwietniu 2014 roku. Poniżej fragment listu, który zbulwersowany kierowca przysłał do naszej redakcji (pisownia oryginalna):

- (...) Pomyślałem, że zrobię użytek z policyjnej skrzynki mailowej i wysłałem tam film wraz z opisem sytuacji. Krótko później spotkało mnie pierwsze rozczarowanie. Okazuje się, że owszem film można przesłać, ale nawet w tak błahej sprawie trzeba stawić się osobiście w komisariacie by złożyć zeznanie. Absurdalna sytuacja by w XXI wieku tworzyć dodatkową biurokrację przy zgłoszeniu elektronicznym w sprawie małej wagi. Oprócz tego to także pewna nieuczciwość, bo gdyby szanowna Policja od razu informowała, że trzeba przez to przechodzić, to 2 razy bym się zastanowił przed wysłaniem nagrania na ich maila (...) Po roku czasu odebrałem zawiadomienie, że sprawę umorzono z powodu niewykrycia sprawcy. Absurdem jest, że Policja ma kłopot z ustaleniem kto kierował samochodem i że ustalenie tego że ma z tym kłopot zajmuje jej rok czasu."

Zawiadomienie, które otrzymał nasz czytelnik.
Zawiadomienie, które otrzymał nasz czytelnik. trojmiasto.pl


Skontaktowaliśmy się z Komendą Miejską Policji w Gdańsku, która prowadziła tę sprawę i poprosiliśmy o wyjaśnienia.

Policja potwierdziła, że czytelnik dostarczył film drogą elektroniczną i natychmiast zajęła się ustaleniem sprawcy wykroczenia. Dowód z kamery był jednak zbyt słabej jakości. Ponadto, nieprawidłowo wyświetlana data dodatkowo skomplikowała czynności wyjaśniające.

- Od samego początku policjanci dążyli do ustalenia właściciela samochodu o prawdopodobnych numerach wskazanych przez zgłaszającego, a następnie ustalenia sprawcy, który w danym dniu kierował tym pojazdem. Numerów rejestracyjnych pojazdu nie udało się odczytać w taki sposób, by mieć pewność, że jest to prawidłowy numer - wyjaśnia mł. asp. Lucyna Rekowska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku - Na otrzymanym nagraniu widnieje data "20.01.2013". Zgodnie z Kodeksem wykroczeń, karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok. Właśnie dlatego policjanci wezwali osobę, która przysłała nam film. Z treści zawiadomienia wynikało, że wykroczenie miało miejsce kilka dni wcześniej. Należało to wyjaśnić.

Rzeczywiście, po otrzymaniu nagrania, policja ma obowiązek ustalić czas i miejsce popełnienia wykroczenia. O ile ustalenie miejsca nie nastręczało żadnych wątpliwości, o tyle daty nie dało się jednoznacznie ustalić. Inną datę podał w zawiadomieniu pan Krzysztof, a inna widnieje na filmie.

Jak już wcześniej wspomniano, zgodnie z artykułem 45 § 1, karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok. Jeżeli w tym okresie wszczęto postępowanie, karalność wykroczenia ustaje z upływem 2 lat od popełnienia czynu. Gdyby pan Krzysztof miał ustawioną w kamerze prawidłową datę, samo przesłanie filmu drogą elektroniczną wystarczyłby i nie musiałby dodatkowo fatygować się na komendę.

Niestety, ostatecznie okazało się, że film został nagrany w zbyt słabej rozdzielczości, aby jednoznacznie odczytać numery rejestracyjne sprawcy. W związku z tym, Policja nie mogła sporządzić do sądu wniosku o ukaranie kierowcy Golfa.

Policja zapewnia, że po otrzymaniu każdego zdjęcia lub nagrania, świadczącego o możliwości popełnienia wykroczenia, podejmuje czynności wyjaśniające. Jak wynika z danych udostępnionych przez Komendę Miejską Policji w Gdańsku, gdańszczanie przesyłają około 60 nagrań dokumentujących wykroczenia drogowe miesięcznie. Większość spraw kończy skierowaniem wniosków o ukaranie do sądu.

W internecie co jakiś czas pojawiają się nagrania, dokumentujące "wyczyny" piratów drogowych. Tego rodzaju filmy niejednokrotnie biją rekordy oglądalności. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy publikowanie tego rodzaju nagrań, bez zgody zarejestrowanej osoby, jest zgodne z prawem.

- Kamery samochodowe w Polsce na chwilę obecną są legalne, brak jest w tym zakresie jednak precyzyjnych regulacji. Podkreślenia wymaga fakt, że legalne jest wykorzystywanie nagrań z kamer wyłącznie na użytek własny. Wtedy przepisy Ustawy o ochronie danych osobowych nie mają zastosowania - wyjaśnia Paweł Galiński, radca prawny - Odrębną kwestią jest publikacja nagrań. Kiedy ktoś z takiego nagrania robi użytek, rozpowszechniając je np. w internecie. Publikacja może naruszyć dobra osobiste osoby widniejącej na nagraniu: jej wizerunek i cześć.Zgodnie z art. 47 Konstytucji RP każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego. Sądy dość często zajmują stanowisko, że gdyby nagranie zostało wykorzystane w celach publikacji np. na portalu społecznościowym, pirat drogowy będący "gwiazdą" nagrania, mógłby domagać się ochrony swoich dóbr osobistych, jakimi jest wizerunek i prawo do życia prywatnego (art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego).

Policja prosi o przesyłanie filmów i zdjęć, które zarejestrowały kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego na terenie Gdańska, na adres: wykroczenia.drogowe@pomorska.policja.gov.pl

Opinie (332) 8 zablokowanych

 • (7)

  Po co wysyłać? W naszym pieknym kraju, mordercy chodzą po ulicach...

  • 246 30

  • gdybyś sie postarał to by nie chodzili.

   co to znaczy że wiesz, że mordercy chodzą po ulicach? Widziałeś ich? dlaczego tego nie zgłosiłeś? nagrałeś ich? dlaczego nie? Nie umiesz uruchomić dyskretnie kamery? Po nagraniu odtwórz samemu film. zobacz czy coś widać. jeśli tak, a najlepiej jeszcze buźkę sprawcy to zgłaszasz. W dzisiejszym państwie urzędnicy i policjanci za ciebie nic nie zrobią. nic. zupełnie nic. Albo sam zaczniesz się przed takimi typami sprytnie bronić, albo do końca życia będziesz tylko zrzędził i narzekał. A twoje dzieci bezpiecznje nie będą bo nie wykryto sprawcy. Człowiek ma możliwości. wykorzystaj to. pamiętaj - sprawcy też są cwani. I właśnie dlatego potrzebne są nagrania video.

   • 25 18

  • Skoro film słabej jakości (2)

   to po co redakcja pisze, że od 200zł można kupić kamerę. Za średnią kamerę i przyzwoitych parametrach trzeba dać kilkaset zł. Nie wystarczy napis HD. Wtedy nie trzeba biegać na komisariat celem opowiedzenia co na filmie widać.

   • 31 6

   • ja kierowałem tym golfem

    i co mi zrobicie?

    • 18 29

   • propozycja

    Dokładnie, proponuje aby Trójmiasto.pl zrobiło test kamerek i zamiescilo wyniki na portalu. Może czegoś ciekawego wszyscy się dowiemy. Proponuję też testy nocne, sprawdźcie jak są widoczne tablice i od jakiej odległości da sie cokolwiek przeczytać podczas jazdy. Powodzenia z kamerkami do 200zl. HD takim wypadku to teraz tylko chwyt marketingowy.

    • 9 2

  • ale parodia (2)

   GD 526cx

   zarąbisty sprzèt mają nasi policmajstry skoro wystarczyło tylko na smartfonie włączyć film , wycisnąć pause i pyknąć screenshota a następnie zrobić zoom

   • 7 0

   • (1)

    tylko za takim dowodem z pauzy na smartfonie to w sądzie byś wzbudził tylko śmiech.

    • 0 6

    • miałem na myśli nieudolność gluniarzy

     Dowód słaby, ale jak widać nie potrzebny cały zastęp ludzi i laboratoria do zbadania kilku znakòw

     • 4 0

 • same komfitury (33)

  • 158 229

  • barany (1)

   Sami konfidenci co za czasy!!!!

   • 60 115

   • bo ścierwo trzeba tępić

    szczególnie takiego skur..... który przepisy i wszystkie znaki poziome i pionowe łącznie z sygnalizacją świetlną ma gdzieś.

    • 1 0

  • Oby nie, ale! Jeśli jakiś idiota potrąci/zabije kogoś z twojej rodziny, to zmienisz zdanie!!! (1)

   • 87 22

   • Wtedy będzie płacz i lament...

    Nawet nie powie nikomu, że takie komentarze pisał!

    • 66 13

  • (7)

   "Komfitura" ?
   Może to nie była "komfitura" tylko "drzem" ?
   Naucz się najpierw jęz. polskiego głąbie.

   • 73 18

   • Kto ci dal prawo (6)

    prawo poprawiania innych?
    Nie podoba sie to nie czytaj.
    Zwracanie uwagi na pisownie w internecie to swinstwo

    • 12 100

    • (5)

     To jak nazwać kaleczenie polskiej pisowni ?
     Aha już sobie przypomniałem , to dysortografia.
     Kiedyś była to zwykła głupota wynikająca z nieuctwa ale dzisiaj to już poważna choroba.
     Skoro ktoś nie przywiązuje żadnej uwagi do swojej pisowni w języku ojczystym to powinien kupić sobie zeszyt z rysunkami , pudełko kredek świecowych i usiąść do ich kolorowania zamiast na necie bredzić o "komfiturach".

     • 72 4

     • To nie jest dyktando na ocene. (3)

      Kazdy ma prawo sie pomylic.Miliony ludzi pisze swe opinie i wyraza poglady.10 -16 latkowie,ludzie po studiach ,ludzie starsi niedowidzacy lub z klawiatura zdezolowana.Dodam jeszcze tych ktorzy pisza z zagranicy na "obcych " klawiaturach.I co, chcesz wymagac od wszystkich poprawnej pisowni ?
      Pomysl czy to nie zenujace zw3racac uwage na takie dyrdymaly.Liczy sie sens przekazu a nie dowartosciowywania siebie jako poligloty...od 7 bolesci.

      • 9 63

      • Piszesz na polskim portalu , więc pisz po polsku . (2)

       • 35 7

       • Taaak (1)

        Miszczu ortografii usuń spacje przed znakami interpunkcyjnymi.

        • 7 9

       • Ortografia nie oznacza się spacjami. Widać, że nauki pobieraleś na facebbooku.

        • 7 1

     • Cito znaczy na necie ?

      • 1 0

  • Chyba kciałeś napisć kąmfitóra

   • 36 1

  • ferment (3)

   Konfidencja obywatelska ma na celu zaszczycie ludzi. W tak błahych sprawach mamy na siebie donosić! Mając telefony jesteśmy gorzej zakolczykowani niż krowy z kolczykiem GPS. Sami na siebie donosimy. Będąc PSEM przez 20 lat nie miałem szacunku dla żadnych konfitur, lecz pomagało to w poważnych sprawach i zawsze trzeba z OZI korzystać | osobowe źrodło informacji |. Lecz przy głupstwach to już nie państwo policyjne tylko OBóZ. Zainstalujcie sobie jeszcze kamery w łóżkach małżeńskich aby przy rozwodzie był dowód że któreś się nie przykładało do seksu.

   • 32 43

   • Widzę, że pan należy do tych policjantów, którzy nienawidzą swojej pracy i są gorsi niż wszawica, bo takich nie da się skutecznie wyplenić. Z łaski coś zrobi, z łaski pomoże. Przez takich jak pan w tym kraju nigdy nie będzie dobrze.

    • 39 15

   • Masz rację, niech sobie piraci jeżdżą

    A że jakiś od czasu do czasu zabije jakiegoś pieszego czy rowerzystkę tak jak wczoraj to co tam. Najważniejsze żeby nie donosić.

    • 39 9

   • Jak z Twojej rodziny , któraś osoba zniknie , to będziesz za takie "donosicielskie" filmy

    dziękował . Jak Twojemu dziecku stanie się krzywda , to będziesz prosił o o te filmy z wyimaginowanego przez Ciebie "państwa policyjnego" . Państwem policyjnym jest Korea Północna .

    • 22 5

  • a co to są koMfitury?

   • 11 3

  • JA CHCE ZYC BEZPIECZNIE !! (14)

   :( ja chcę żyć bezpiecznie niż teraz co kierowca nissana 370z zabił rowerzystkę :( to samo golf mógł zrobić, stracić panowanie a ja...... TO JA MOGŁAM BYĆ PO DRUGIEJ STRONIE ULICY !!! :(

   • 23 8

   • A JA CHCE ŻYĆ W KRAJU GDZIE SZANUJE SIĘ WOLNOŚĆ (13)

    i nakłada surowe kary na ludzi, którzy coś zrobili, a nie tych, co do których domniemywamy, że ich zachowanie mogłoby doprowadzić w jakimś kontekście sytuacyjnym do wyrządzenia komuś krzywdy.

    Jeżeli odurzony człowiek, nie mający uprawnień do prowadzenia samochodu zabija człowieka kierując samochodem, to powinien być potraktowany w sposób zbliżony do mordercy. Kara powinna być na takim poziomie aby odstraszać ludzi przed nieodpowiedzialnymi zachowaniami.

    Jeżeli zaś sprawny kierowca w danych warunkach potrafi bezpiecznie jechać szybciej niż znak nakazuje to ciężko mi w nim odnaleźć zbrodniarza. W moim doświadczeniu takie samo zagrożenie na drodze stwarzają osoby które w sposób nieodpowiedzialny naruszają zasady ruchu drogowego, jak te, które nie mają doświadczenia lub predyspozycji do bycia kierowcami i czują się na drodze zagubione, nie potrafią ocenić prawidłowo ruchu innych pojazdów.

    • 22 30

    • (7)

     Każdy z tych tłuków "jedzie szybko, ale bezpiecznie", dopóki nie zrobi błędu. Idź, Jaskier, lepiej pisać wiersze, miast dyrdymały!

     • 33 10

     • (6)

      "wolno" nie równa się "bezpiecznie"
      tak jak
      "szybko" nie równa się "niebezpiecznie"

      Jest cały zespół okoliczności który wpływa na to, że dane zachowanie w danych okolicznościach stwarza niebezpieczeństwo. O wiele ważniejsze na drodze z punktu widzenia zasad bezpieczeństwa wydaje mi się orientowania się przez kierowców co się dzieje na około oraz przestrzeganie zasad pierwszeństwa w ruchu drogowym aniżeli rygorystyczne trzymanie się limitów prędkości.

      • 16 18

      • masz racje (5)

       "Wydaje Ci sie"

       • 20 9

       • (4)

        Powalająca argumentacja

        • 7 12

       • (3)

        argument jest prosty

        jeżeli zdarzy się tobie sekunda nieuwagi i jadąc 70km/h zamiast 50km/h stukniesz auto które gwałtownie zahamowało, albo pieszego, który wyskoczy 'znikąd' to ryzyko że pozbawisz w ten sposób kogoś życia jest kilkukrotnie większe

        i co z tego że być może nie będziesz całkowicie winny takiego zdarzenia

        trup to trup

        • 18 2

       • (2)

        Argument nie jest prosty.

        Po pierwsze - ciągłe gapienie się na prędkościomierz aby ustalić czy jedziemy z prawidłową prędkością odwraca uwagę od tego co się dzieje na zewnątrz. I właśnie gwarantuje te sekundy nieuwagi.

        Po drugie - trzeba wziąć pod uwagę taką możliwość, że jeżeli kierowca będzie jechał 70 km/h to pieszy który wtargnie na jezdnię nie zostanie przez niego potrącony - bo samochodu już w miejscu wtargnięcia nie będzie. A byłby gdyby kierowca jechał 50 km/h.

        • 7 18

       • Nie musisz się gai (1)

        • 0 1

       • Fak, poszło za szybko

        Jeśli jeździsz dłużej niż trzy miesiące i wciąż musisz "gapić się na prędkościomierz", żeby sprawdzić czy jedziesz 50 czy 70, to z ciebie d*pa wołowa, nie kierowca.

        • 13 2

    • popieram :-)

     • 2 1

    • (3)

     Nawet sprawny kierowca nie zakrzywi praw fizyki

     E=mV^2/2

     Słownie: Energia kinetyczna równa się połowie iloczynu masy i kwadratu prędkości

     Auto jadące 'bezpieczne' 70km/h niesie energię DWUKROTNIE większą niż jadący 50km/h

     Droga hamowania jest prawie dwukrotnie dłuższa

     Czas przejazdu w warunkach miejskich krótszy max o 10%

     Myśl, to nie boli

     • 16 0

     • myśleć za kierownicą? za trudne! . . (?)

      zamiast myślenia o bezpieczeństwie innych
      kierowcy myślą wyłącznie o sobie
      pasy, poduszki, światła w dzień itd chronią tylko tych w samochodzie

      wkurzyłem się czytając o tej ostatniej jatce na Grunwaldzkiej przy Wysepce
      mam zamiar posadzić kilka drzew przy samej skrajni drogi
      moje bezpieczeństwo jako pieszego nie zależy od airbagów i ABSów
      a moje bezpieczeństwo jako kierowcy zależy od mojej ostrożności
      a nie od flory przydrożnej

      topole, bo najszybciej rosną

      • 5 0

     • (1)

      I to jest argument merytoryczny. Tylko idąc dalej tym tropem można powiedzieć, że samochód jadący z prędkością 50 km/h ma stukrotnie większą energię kinetyczną od samochodu jadącego 5 km/h.

      Podkreślić trzeba, że nie do końca to się przekłada na drogę hamowania, gdyż to już jest indywidualna właściwość samochodu (zależy nie tylko od energii kinetycznej przy danej prędkości, ale również zdolności pojazdu do absorpcji tej energii np. z uwagi na powierzchnię tarcz hamulcowych i materiał z jakiego wykonano klocki hamulcowe).

      Natomiast mi chodziło o to, że sprawny i odpowiedzialny kierowca po pierwsze obserwuje swoje otoczenie, widzi innych uczestników ruchu, potrafi ocenić ich prędkość, tor ruchu oraz dostosować prędkość w taki sposób aby móc zareagować na ich ruch. Problemem zatem nie są kierowcy którzy jadą 70 km/h tylko kierowcy którzy nie potrafią ogarnąć tego co się dzieje dookoła nich.

      • 5 4

      • "Tylko idąc dalej tym tropem można powiedzieć, że samochód jadący z prędkością 50 km/h ma stukrotnie większą energię kinetyczną od samochodu jadącego 5 km/h."

       A to już jest, Jaskier, z kolei z Twojej strony czysta demagogia i czytając Cię myślę, że masz tego pełną świadomość. Co też w mojej ocenie odbiera Ci nieco wiarygodność, jako argumentującemu za.... no właśnie... za czym? Za 70-tką w mieście? C'mon....

       • 0 0

 • (7)

  ORMO! Świat zwariował już z tym nagrywaniem i robieniem zdjęć.

  • 140 260

  • Ludzie powariowali z tymi kamerami. (2)

   Konfidenty.... ORMO... kapusie. To teraz ludzie będą zgłaszać na Policję jak będą świadkami niebezpiecznego zdarzenia.. albo kradzieży? To już nie jest kraj dla zwykłego uczciwego bandyty. Ehh co to się z ludźmi porobiło... ale żeby tak nagle wziąć odpowiedzialność za swoje otoczenie? Lepiej jak każdego interesuje co najwyżej czubek własnego nosa.

   • 52 14

   • Cybmbały (1)

    leczcie się kretyni, pisząc swoje durne wypociny pokazujecie jakimi tępakami jesteście - ale do czasu, zmienicie zdani, gdy ktoś z waszych bliskich straci życie jak ostatnio rowerzystka przez naćpanego kretyna, który powinien dawno siedzieć. Zmiękną wam wtedy rury.

    • 1 0

    • on

     Cymbał to twój ojciec który takiego cymbała jak ty spłodził , mój syn został napadnięty przez młodocianych smarkaczy podczas przejażdżki rowerowej to znaczy że mam się domagać aby każdy osobnik w wieku od 14 do 18 lat miał na stałe zamontowane kamery na czole czy może tylko w Trójmieście Lecz się człowieku bo może być za późno za chwilę.Żonie na pewno założyłeś podsłuch w telefonie i wynająłeś detektywa bo określony % zdradza swoich mężów i odwrotnie!!!!

     • 1 1

  • No tak, kiedyś wystarczyło uważać na patrole policji i fotoradary. Teraz wyczyny na drodze mogą zostać uwiecznione przez szeregowego kierowcę. Ach, ciężki los piratów drogowych.

   • 31 11

  • Jasne ormo! Ja już dwa filmiki nagrałem dziś na ulicy kaletniczej w Gdańsku ! Wysłałem na adres drogowe@pomorskie.policja .gov.pl :-D Podobno za najciekawsze filmiki można wygrać : kubek , długopis , koszulke , czapke z daszkiem z logo policji ! Nagrywajcie i kablujcie , nagrody czekają . Warto!

   • 11 10

  • Nie świat durniu nie zwariował tylko tacy jak ty zidiocieli (1)

   A tak naprawdę ta dyskusja jest dowodem jak bardzo zaniedbany jest wydział ruchu drogowego Policji.To Oni powinni mieć dobrą flotę noeoznakowanych radiowozów, to Oni powinni mieć sieć dobrze działająca w radiowozach i wreszcie system mandatów karny powinien być systemem kumulacyjnym.I tak za pierwsze drobne wykroczenie upomnienie.Konieczne jest sformułowanie co jest drobnym wykroczenie. Drugie wykroczenie powinno być już suma o u itd..

   • 6 0

   • Flotę nieoznakowanych radiowozów?

    No faktycznie bo tylko rozwój sił zastraszania jest jedynym sposobem rozwiązywania problemów. Na przykład Szwedzi i Norwedzy zrozumieli że ile kasy by nie ładowali w drogówkę to i tak ludzie będą łamać przepisy i popełniać błędy wiec żeby ich chronić nie zwiększa się "floty nieoznakowanych radiowozów" tylko przebudowuje drogi. Na przykłąd teraz nowe drogi w miejscach gdzie stałby zakaz wyprzedzania czyli m.in. podwójna ciągła to przeciwne jezdnie ma rozdzielać bariera. Zakręty mają być lepiej profilowane itd itd.

    • 2 1

 • (5)

  Ludziom się nudzi?

  • 90 140

  • masakra (3)

   patafiany nagrywające sie nawzajem...przyslowiowe januszki
   dzisiaj wracając w osoby jechałem srednio szybko i srednio wolno...lecz przepisowo...i z dalej jakies 400m widze wychyla sie taczka z przyslowiowym januszkiem widzi ze lecę...ale jednak po chwili namysłu podejmuje decyzje ze się WLACZY DO RUCHU wyskakuje mi prawie ze przed maskę wychamowalem bez problemu ale nie bylo to zwykle zwolnienie i "wpuszczenie" tego kretyna...no ale fakt jedziemy dalej ja za nim zero kierunkowskazów w aucie 6 osób z kierowca napchani jak sardynki...wyprzedzam drania a on jak juz bylem równo z nim glupkowato sie usmiechal....i jak tu takiej nie walnąć w ryj?

   • 18 16

   • (1)

    I jak tu takiego nie walnąć w ryj słownikiem.

    • 14 4

    • Człowieku "wychamuj"!

     • 7 5

   • a widzisz trzeba było nagrać

    a nie teraz płakać na forum.
    zawsze mógłbyć wstawić na yt i podlinkować do tablica-rejestracyjna pl.
    Jestem za napiętnowaniem każdego umyślnego nieprawidłowego zachowania na drogach szczególnie w mieście. Normalnie mógłbym zatrudnić się jako wolontariusz i wychwytywać nieprawidłowości na podstawie monitoringu miejskiego. Więcej kamer w miastach, mi nie przeszkadza że nagra mnie jak dłubię w nosie.

    • 4 1

  • Jak ci zabiją dzieciaka to przestaniesz się nudzić.

   • 7 1

 • jakie sa tego efekty? (5)

  Zadne. Policja nie patroluje ulic, chocby tylko w piatki i soboty.....

  • 103 20

  • ale mają problem (3)

   To skrzyżowanie jest naszpikowane kamerami w tym te o wysokiej rozdzielczości (tristar). Wystarczyło, aby jakiemuś policjantowi chciało się poszukać tego ujęcia.

   • 9 2

   • To było rok temu, może jeszcze tam kamer Tristara nie było

    • 0 4

   • Sam sobie debilu poszukaj ujęcia z Tristara !!! Co za kretyńskie społeczeństwo i kretyńscy ustawodawcy - wszyscy wysyłają filmiki z gigabajtami materiału a osób, które się tym zajmują jest 5 lub 7 , więc trwa to miesiące a nawet ponad rok !!! Żygać się chce jak stykam się codziennie z ciągle niezadowolonymi i sfrustrowanymi z***ami 😐

    • 2 8

   • tylko że te kamery to atrapy tak jak 90% monitoringu akurat zawsze kiedy coś się dzieje kamera akurat patrzy gdzie indziej ma awarię etc etc etc a już zwłaszcza kiedy ma rejestrować np przekroczenia miśków z radiowozów

    • 0 0

  • Takie gadanie..

   Policji poprostu sie nie chcialo i tyle i co naloza na niego mandat 300zl ze przejechal na czerwonym. Jak by chcieli to by znalezli przyklad Froga;) tam wiecej mozna bylo skasowac i poza tym w tv puscili hehe

   • 3 0

 • Stop pseudokierowcom !!! (40)

  Gdyby ludzie znali przepis ruchu drogowego o tym że panuje w polsce ruch PRAWOSTRONNY nie było by połowy wypadków ! Większość kolizji spowodowana jest tym że jedzie jakiś geniusz lewym pasem na dwupasmowej jezdni 50 km/h i blokuje ruch. Ludziom którym się spieszy wyprzedzają więc prawym pasem powodując zagrożenie.
  Opisany przypadek jest troche inny ale piszę co zaobserowawałem ....

  • 120 119

  • no to zabłysnąłeś "geniuszu" (11)

   w mieście mamy 50 km/h, czy jedzie lewym czy prawym to jeśli go wyprzedzają to przekraczają dozwoloną prędkość

   • 55 38

   • W Polsce ruch jest PRAWOSTRONNY (10)

    Geniuszu, ruch jest prawostronny, lewym pasem sie wyprzedza. Jesli prawy pas jest wolny, masz OBOWIAZEK jazdy prawym pasem. Na autostradzie tez jezdzisz lewym pasem, a ludzie musza Cie wyprzedzac prawym??

    • 32 20

    • (2)

     Wyprzedzanie jadącego z maksymalną prędkością, obojętnie którym pasem, to wykroczenie. A lewy pas nie "służy do wyprzedzania", tylko do jazdy (gdy prawy jest zajęty).

     • 28 28

     • jak juz zjedziesz na prawy pas to nie powinno Cie obchodzic

      ze ktos inny Cie wyprzedza, nawet jak przekracza dozwolona predkosc o te 10-15 km/h. Jak go Policja zlapie, to zaplaci mandat. Ty powinienes zjechac na prawy pas za kazzfym razem, jesli masz taka mozliwosc.

      • 15 1

     • niektórym czubom naprawdę się wydaje że mogą stanowić przepisy czy wychowywać innych kierowców ty nie jesteś robaczku od uczenia innych jeśli ktoś popełnia wykroczenie to od tego jest policja a nie byle burak rozumiesz to?

      • 0 2

    • oczywiście, w czym problem z prawej strony wyprzedzać??? (3)

     • 8 12

     • minusy bo cieniaki nawet nie wiedzą kiedy i gdzie można z prawej😉 (2)

      Taki mamy poziom....

      • 15 6

      • kodeks drogowy z wykładni szwagra 😊 (1)

       • 3 6

       • Zresztą nawet jeśli fotoradary czy suszarka jest poza zabudowanym bez ograniczeń to i tak jadą 50.... Ale w zabudowanym przy szkole gdzie nie ma fotoradaru to już można zapierda-lać

        • 10 1

    • Słuchaj asd - w mieście co chwila są skrzyżowania i w lewo będę skręcać (2)

     z prawego pasa ? Więc spadaj z tą wykładnią pirata drogowego.

     • 11 13

     • jesli jedziesz jak tlok 45km/h to zmieniasz pas na lewy 100 metrow przed skrzyzowaniem (1)

      Jak zrobisz to plynnie to na pewno ktos Cie wpusci, nie martw. Problem w kierowcach jest taki, ze jak maja skrecic na skrzyzowaniu w lewo, a ograniczenie jest np 70km/h, to zmienia pas na lewy kilometr wczesniej i jada 65km/h. Jak wszyscy jada jednak szybciej to kierowca powinien dostosowac predkosc do warunkow. Inaczej blokuje plynny ruch.

      • 6 2

      • żeby kilometr - codziennie mijam na Jana z Kolna takich co w lewo skręcają w Reja czy Narwicką a od początku Jana z Kolna jadą lewym

       • 3 0

  • (8)

   Kolejny tłok, dla którego jazda z maksymalną dozwoloną prędkością to "blokowanie ruchu."... Dzicz drogowa!

   • 55 25

   • jesli prawy pas jest wolny to tak (7)

    Obojetnie czy jedziesz maksymalna dozwolona predkoscia czy nie, jesli masz prawy pas wolny, a za Toba ktos jedzie, to blokujesz plynny ruch. Ruch w tym kraju jest prawostronny.

    • 22 19

    • (1)

     Ruch jest prawostronny, OK. Jak mam wolny prawy, to powinienem zająć prawy. OK. Ale jazda 50 km/h to nie blokowanie ruchu,a przekraczanie tej prędkości to wykroczenie.

     • 22 15

     • od tego jest policja

      Jak jedziesz 50km/h, a osoba z tylu porusza sie 60km/h i Ty mozesz zjechac na prawy, to powinienes to zrobic. Od kontroli predkosci jest Policja, Ty masz obowiazek zjechac na prawy, by umozliwic wyprzedzanie na lewym pasie

      • 8 4

    • Dla was blokowaniem ruchu jest wszystko co nie zapitala przez przelotowke min 90 km/h a na obwodnicy min 140. Chocby tych pasow i 10 było.

     • 21 10

    • Spadaj gimbus - zapominasz, że miasta to nie autostrady i w nich często (1)

     skręcamy w lewo. Np. w Gdyni masz "wonty" do kierowców autobusów linii: 105, 125, 133 jak po wyjeździe z zatoki przystanku przy Harcerskiej od razu jak mają wolne wjeżdżają na lewy pas, mimo iż do lewoskrętu w Redłowską mają kawał drogi ? Nie tylko oni, ale sporo osobówek też tak robi, bo w gąszczu aut, ciężko zjechać z prawego na lewy. I nie tylko tu na Zwycięstwa tak jest - zawsze w pobliżu lewoskrętów.

     • 6 7

     • jeśli chodzi o tych geniuszy z autobusów to ja widziałem jak skręcają w tą Redłowską z lewego pasa do jazdy na wprost omijając frajerów karnie czekających na zielone więc ich tak nie broń

      • 1 0

    • w mieście (1)

     nie ma obowiązku zajmowania prawego pasa na drogach wielopasmowych.

     • 5 4

     • Hmmm

      Obowiązuje ruch prawostronny, prawda?! Przeczytaj w PoRD jakie są tego konsekwencje.

      • 4 3

  • Pseudokomentator napisał komentarz...

   Opisany przypadek jest troche inny ale piszę co zaobserwowałem. ..

   • 4 5

  • wnioskuję, że piszesz o ruchu miejskim (2)

   a jak wiemy, w mieście, gdzie co kilkaset metrów jest skrzyżowanie i sygnalizacja świetlna, ten zapis nie ma uzasadnienia. I tak każdy tyle samo razy zatrzyma się na światłach. A lewym pasem jadą zapewne ci, którzy zamierzają skręcić w lewo na pobliskim skrzyżowaniu.

   • 21 14

   • ... na pobliskim skrzyzowaniu, ktory jest za 2 km...

    • 16 15

   • ... na pobliskim skrzyzowaniu, ktory jest za 2 km...

    • 12 10

  • wyprzedzanie prawą stroną

   Co w tym złego?? bardzo często przepisy pozwalają na wyprzedzanie prawą stroną, poczytaj doucz się potem komentuj, a zagrożenie powodują Ci co nie patrzą w lusterka przy zmianie pasa a nie Ci co wyprzedzają - zgodnie z przepisami.

   Z tym, że wyprzedzanie samo w sobie jest manewrem trudnym (wydaje się że łatwym - takie pozory), więc podejmując się manewru wyprzedzania czy z lewej czy z prawej strony, trzeba brać za to odpowiedzialność a nie zrzucać winę na auto wyprzedzane - no chyba że wina jest ewidentna, jazda z przepisową prędkością nie jest wykroczeniem.

   • 20 4

  • prawym pasem można wyprzedzać (7)

   w terenie zabudowanym, natomiast poza zabudowanym, tylko jak są co najmniej 3 pasy ruchu, a takie drogi praktycznie w Polsce nie istnieją, więc zawalidrogi GKA i GPU na obwodnicy won na prawy, a w mieście to róbta co chceta

   • 8 9

   • (5)

    Przeczytaj art. 24 pkt 10 PoRD ze zrozumieniem. Na jezdni jednokierunkowej (czyli na drodze dwujezdniowej, jak Grunwaldzka, albo Obwodnica) wolno wyprzedzać z prawej strony. Również na drogach jednojezdniowych, jak Trakt Św. Wojciecha, wojno wyprzedzać z prawej strony. Jedynie na drogach jednojezdniowych poza obszarem zabudowanym nie wolno wyprzedzać z prawej strony,chyba,że są trzy pasy do jazdy w danym kierunku.

    Natomiast nikt nie mówi,że wyprzedzanie z prawej to dobry pomysł. Czasem nawet nie da się zjechać z lewego na prawy,bo cię wyprzedzają...

    • 10 3

    • ty chyba jakiś chiński kodeks drogowy czytałeś (3)

     na obwodnicy trójmiasta można wyprzedzać z prawej?

     • 2 5

     • nie PoRD tylko Kodeks Drogowy, dawniej KRD a w PORDzie miałeś egzaminy (1)

      oczywiście, że można z prawej na S6. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego tylko, że "kierowcy" wprowadzili sobie swoje zwyczaje przyniesione od szwagra co był w RFN i przy wódce wpoił bzdury.

      Jest wyraźnie napisane w KD jakie są warunki... z tym, że i tak nie zjarzysz bo nie wiesz z czego składa się droga to lepiej jeździj tak jak było do tej pory.

      • 2 4

      • Nie kodeks drogowy a ustawa o ruchu drogowym mistrzu.

       • 3 0

     • Oczywiście, że na obwodnicy można wyprzedzać z prawej!!

      I nie wynika to z terenu zabudowanego, tylko z tego, że są tam jezdnie jednokierunkowe z wyznaczonymi pasami ruchu (art 24.10 ustawy "prawo o ruchu drogowym"):
      10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:
      1) na jezdni jednokierunkowej;
      2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

      • 1 1

    • obwodnica czy AK to teren niezabudowany !!!!

     • 1 0

   • na obwodnicy

    problemem jest przeładowanie- 90% zawalidróg z lewego pasa to prawidłowo wyprzedzający pojazdy na lewym pasie. a tak długo, jak poruszają się szybciej niż prawy, mają prawo pozostać na lewym... czego ewidentnie większość 'władców szos' nie potrafi zrozumieć.

    • 12 2

  • Ludziom, którym się spieszy należy zaś uświadomić, że mogliby po prostu wcześniej wyjeżdżać zamiast stwarzać zagrożenie poprzez nadmierną prędkość. Właśnie przez takie głupie "bo mi się spieszy" mamy wypadki a nie przez to, kto którym pasem jedzie. Czasem ograniczenie prędkości jest na wyrost a czasem różnica między nerwową sytuacją a tragedią mierzona jest w pojedynczych metrach drogi hamowania.

   • 21 5

  • pseudokierowca to taki,

   co nie wie, że na wielopasmowych można wyprzedzać prawym pasem, a w terenie zabudowanym nie trzeba trzymać się prawego...

   • 4 2

  • Przepis zezwalający na wyprzedzanie po prawej stronie

   powinien być ABSOLUTNIE ZLIKWIDOWANY I RYGORYSTYCZNIE PRZESTRZEGANY !!!!! Ci,którzy go przepchnęli w Sejmie,mają krew wielu ludzi na rękach.

   • 1 4

  • (1)

   ty chyba chory jesteś i to poważnie. Większość wypadków jest przez nadmierną prędkość i wymuszenia. Jak jest 50 km/h to masz tyle jechać i tyle. Zresztą przypadek, że ktoś jedzie lewym pasem 50 km/h zdarza się niezmiernie rzadko.

   • 0 1

   • większość wypadków jest przez niedostosowanie dróg w bananowej republice do wymagań czasów w jakich żyjemy naprawdę wielu ludzi żyje z tego co uda im się przewieźć sprzedać na dalekie odległości i naprawdę to nie są czasy żeby z Gdańska do Krakowa jechać autem 10 czy 12 godzin

    • 1 0

  • na lewym pasie

   również obowiązuje ograniczenie do 50km/h. Spieszy Ci się to wyjedź wcześniej.

   • 0 0

 • (5)

  ah ten gdańsk i jego mieszkańcy
  tylko w gdansku tak jezdza

  • 38 60

  • (1)

   W Czczewie ostatnio była straszna kraksa na skrzyżowaniu ul.Głównej i Poprzecznej, matiz starosty wpadł na tico proboszcza

   • 11 4

   • I to jest wlasnie ta roznica. Jest to tak sporadyczne, ze az się o tym mowi. A w Gdansku tak normalne, ze się odpali neta, wrzuci komentarz, zamknie i zapomni bo jutro bedzie nowy dzien i nowa seria wypadkow.

    • 4 4

  • A w Tczewie dalej ynterneta ni ma i niedzwiedzie polarne biegaja po ulicach...

   ...A tak serio to wszedzie jest tak samo - im wieksze miasto tym wiecej idiotow za kolkiem.

   • 9 2

  • porównaj sobie wielkość miast i korki (1)

   Poza tym jak tak obserwuję piratów drogowych w Gdańsku to większość nie jest z Gdańska. Najczęściej GWE albo NO i inne ościenne.

   • 2 1

   • ta wiekszosc to jedna dziesiąta wszystkich aut jezdzacych po Gdansku

    a to oznacza, ze 90procent przygłupow na jednak gdanskie tablice rejestracyjne

    • 1 0

 • (7)

  Warto i trzeba! Policja niestety nie może być wszędzie, polskie bandyctwo drogowe czuje się bezkarne.

  • 111 38

  • No jak kapować? Głupiś czy co?

   • 4 22

  • ty foksie pieprzony .

   • 2 12

  • policji nie ma nigdzie (3)

   siedzę i bzdury z internetu przeglądają

   • 7 3

   • Kapuś! :-D

    • 2 4

   • Potwierdzam!! Policji nie ma!!! (1)

    Potwierdzam!! Policji nie ma!!! Służbowo mam 1 dniowe wypady na drugi koniec kraju. Od dwóch lat nie używam już CB, bo nie ma takiej potrzeby. Policji nie ma na drogach!!!. Jak już są to zawsze na końcu dwupasmówki. Codziennie widzę na naszej obwodnicy wariatów za kółkiem, a policjantów widzę tam raz w miesiącu. Dodatkowo.podział na "R" i pozostałych policjantów. Jak policjanci nie są z drogówki to wszyscy ich olewają , bo wiadomo że oni nic nie nie zrobią.

    • 5 0

    • to ciekawe bo w Gdyni Cisowej te barany stoją prawie codziennie, ich ulubione lokalizacje to zatoki na Morskiej specjalnie dla nich zrobione niedaleko Owsianej, prawie codziennie schowani są za zakrętem jak się wjeżdża do Gdyni z Rumi i mija się salon Renaulta w zatoczce przystanku autobusowego przed zjazdem na Orlen. Po drugiej stronie bardzo często schowani są za sklepem rowerowym Żuchlińskiego przy wjeździe na uliczkę serwisową prowadzącą do stacji Green i Hotelu Faltom wiem bo jeżdżę tam praktycznie codziennie w pewnych porach i prawie każdego dnia są przynajmniej po jednej stronie a czasem i po obu na raz albo Kie Ceed oznakowane albo Alfa 159 albo cywilna szarobłękitna Octavia na słoikowych blachach z Kwidzyna

     • 1 0

  • Typowy gdańszczanin

   Jak sam pisze mały człowieczek z małej litery.

   • 1 0

 • Bardzo dobrze! Nagrywać, wysyłać i karać chołotę która nie potrafi użytkować pojazdu zgodnie z przepisami

  • 152 63

 • andi (8)

  tak, donoście jeden na drugiego, a psy będą tylko mandaty wystawiać i kabze napędzać tej durnej polsce.a władza będzie się z was śmiała bo będą mieli kase na premie dla urzędasów.

  • 75 162

  • Emigruj do Rosji!

   • 27 8

  • (2)

   Zrób w takim razie państwu nazłość i prowadź samochód zawsze zgodnie z przepisami. A co będą z ciebie kasę doić!

   Przy okazji reszta społeczeństwa będzie miała więcej spokoju.

   • 30 10

   • Jak widać po liczbie minusów, jazda zgodnie z przepisami niczego nie rozwiązuje :D

    • 0 0

   • haha wiesz baranku co wtedy zrobią?Zmienią przepisy i wymyślą np że radia słuchać nie można albo rozmawiać z pasażerem i co baranie ugniesz się?Fotoradary nie wypaliły kasy jest mało więc teraz gestapo ma latać np za pieszymi bez odblasków a jakże niektórzy nawet 500 zł wlepiali bo owa zbrodnia nie była opisana w taryfikatorze i gestapowiec mógł wystawić za to kwit do 500 zł jak miał gest i humor poza tym zatrzymujemy prawo jazdy za cytuję "rażące naruszenie przepisów" a co to jest to rażące naruszenie?Oczywiście tego dokładnie nie opisano więc "rażące" jest wedle krawężnika najechanie kołem na ciągłą,spalona żarówka czy drobna obcierka na parkingu marketowym i najlepiej takim ludziom zabrać uprawnienia i niech bulą jeszcze raz za egzaminy tak się mafia wycwaniła więc robaczku o jakim robieniu na złość mówisz?Jak im zrobisz na złość i będziesz jak piesek merdać im ogonkiem to oni zmienią kilka przepisów i wyjdziesz na drogowego bandytę

    • 1 2

  • Może gdyby ktoś wcześniej donosił na tego karka w białym kabriolecie

   To nie zginęła by wczoraj we Wrzeszczu rowerzystka.

   • 30 5

  • Polska nie jest durna

   Durni są niektórzy Polacy.

   • 8 0

  • panie skoda głupio piszesz

   • 2 0

  • każdy pirat to c*ota

   na takich debili jak ty to sam będę "kapował" im mniej kretynów na drodze tym lepiej dla normalnych kierowców - piraci-c*oty :)

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.