• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dziury w drogach, jak leje, to wcale nie rzadkość

szym
11 stycznia 2024, godz. 16:00  Raport
Opinie (85)

Auto zawisło nad dziurą na Morenie.

Dlaczego w Trójmieście tak często zapadają się drogi? - pytają nasi czytelnicy, przywołując przykłady z Raportu w Trójmieście. Faktycznie, w ostatnich dniach doszło do kilku awarii, m.in. przy ul. LegionówMapka w Gdyni czy Wilków MorskichMapka w Gdańsku. Większość podobnych przypadków związana jest z awariami rur z wodą, które biegną pod ziemią.

Czytelnicy poinformowali nas o tym w Raporcie.
Widzisz coś ciekawego? + dodaj Raport
Jak buduje się drogi?Jak oceniasz stan dróg w Trójmieście?

Nowoczesne drogi budowane są z wykorzystaniem zaawansowanych technologii i materiałów, które mają zapewnić wytrzymałość, bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.

Prace przy budowach dróg rozpoczynają się od szczegółowych badań terenu, przeprowadzania analiz geologicznych i środowiskowych.

Sama jezdnia składa się z kilku warstw, które mają na celu zapewnienie odpowiedniej nośności i trwałości. Wykonywany jest także drenaż i odwodnienie trasy. Zdarza się jednak, że asfalt pęka, a oczom kierowców i przechodniów ukazują się gigantyczne "leje".

Dzieje się tak zwykle, gdy dojdzie do awarii rur, biegnących pod ziemią. Do jednej z większych awarii doszło w czwartek, przy ul. Benisławskiego.Kilka dni wcześniej na wysokości III Liceum OgólnokształcącegoMapka przy ul. Legionów w Gdyni.

Gigantyczna dziura przy ul. Legionów w Gdyni.Czytelnicy informowali nas wówczas w Raporcie z Trójmiasta, że drogą popłynęła "rzeka wody", a wyrwa stwarzała realne zagrożenie dla ruchu. Awarię udało się usunąć, ale z trasy długo nie można było korzystać.Samochód na skraju leja. Droga zapadła się na MorenieCo ciekawe, to wcale nie największa "dziura w jezdni" z jaką musieli mierzyć się drogowcy. Wyjątkowo dużego pecha miał bowiem pewien kierowca zaparkowanego na Morenie peugota. Na parkingu przy ul. ul. Myśliwskie WzgórzeMapka nawierzchnia zapadła się... pod samochodem.

Wyciągnięcie pojazdu z zapadliska nie było takie proste. Nie można było bowiem go po prostu wciągnąć na lawetę. Konieczne okazało się wezwanie na miejsce tzw. HDS-u, czyli hydraulicznego dźwigu samochodowego.

Specjalny dźwig musiał podnieść auto.Nietypowe zabezpieczenie dziury w drodze w Nowym PorcieDlatego pół biedy, jeżeli dziura w drodze nie "pociągnie za sobą" większych szkód. Na zimne ewidentnie dmuchał drogowiec, który kilka dni temu zabezpieczał lej przy ul. Wilków Morskich w Nowym Porcie.

Zabezpieczenie paletami i odblaskową kamizelką z daleka ostrzegało przed dziurą w ziemi.

Nietypowe zabezpieczenie dziury na Wilków Morskich.Kordon z barierek wokół lejaBardziej profesjonalnego sprzętu użyli jednak drogowcy łatający dziurę przy ulicy Chopina w Gdańsku. Tu - jak informowali nas czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta, stworzono specjalny "kordon" z barierek.

17:38 22 GRUDNIA 23

Chopina - Uwaga na drodze! (18 opinii)

Nieoznakowane roboty drogowe i dziura na środku jezdni na wysokości placu!
Nieoznakowane roboty drogowe i dziura na środku jezdni na wysokości placu!


Wyrwa na Karwinach. Było ostrzeżenie jeszcze przed łataniemZ tego, że w takim leju można łatwo stracić koło, a nawet zdrowie (gdy trafi na niego np. rowerzysta czy motocyklista), zdają sobie sprawę nie tylko drogowcy, ale i internauci.Między innymi dlatego ostrzegano przed wyrwą na Karwinach, gdy zapadł się asfalt, a oczom świadków ukazał się "podziemny strumień", prawdopodobnie z uszkodzonej kanalizacji.

21:45 21 GRUDNIA 23

Na Karwinach zapadła się jezdnia (122 opinie)

Na ul. Brzechwy w Gdyni-Karwiny przed skrzyżowaniem z ul. Chwaszczyńską na lewym pasie zapadła się jezdnia. Ok. 1m głębokości.
Na ul. Brzechwy w Gdyni-Karwiny przed skrzyżowaniem z ul. Chwaszczyńską na lewym pasie zapadła się jezdnia. Ok. 1m głębokości.


Dlaczego zimą częściej zapada się asfalt?Eksperci tłumaczą, że do większości podobnych awarii dochodzi zimą, a winne są z reguły sieci wodociągowe i ciepłownicze biegnące pod asfaltem. W efekcie rozszerzania się i kurczenia materiału pod wpływem temperatury, zdarza się, że rury pękają, a podziemny potok podmywa jezdnię.
szym

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (85)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane