Fakty i opinie

Ekshumacje na cmentarzu w Brzeźnie. Będzie nowa inwestycja?

Nowa zabudowa nie może pojawić się na terenie, gdzie dokonywano pochówków, ale jest dopuszczona tuż obok. To wynik kompromisu sprzed 9 lat.


Na terenie dawnego cmentarza w Brzeźnie rozpoczęto ekshumacje szczątków ludzkich. Plan dopuszcza tutaj usługi i mieszkania, choć zabrania ich realizacji w miejscu pochówków.Cmentarz w Brzeźnie zobacz na mapie Gdańska założono w roku 1923, ale już pod koniec lat 40. został on formalnie zamknięty. Przez ten czas pochowano tu ok. 900 osób.

Dziś można tu znaleźć jedynie ślady kilku symbolicznych nagrobków, pozostałości po bramie, choć trzeba przyznać, że regularnie pojawiają się tu także znicze.

Szczątki, które wciąż się znajdują na tym terenie są obecnie ekshumowane i przenoszone na Cmentarz Łostowicki zobacz na mapie Gdańska do zbiorowej mogiły.

Mieszkańcy Brzeźna spekulują, że to wstęp do zagospodarowania tego terenu. Czy w ogóle, a jeśli tak, to co mogłoby powstać w tym miejscu?

- Dla terenu dawnego cmentarza obowiązuje plan zagospodarowania uchwalony w 2006 r. Zgodnie z jego ustaleniami teren przeznaczony jest na zabudowę mieszkaniowo-usługową [do 15 metrów wysokości - dop. red.]. Ochronie podlegają: osiowy układ założenia wyznaczony drogą dojazdową i aleją główną, zadrzewienie wzdłuż alei i granic cmentarza oraz relikty bramy cmentarnej - informuje Dariusz Wołodźko z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Nowa zabudowa nie może pojawić się w miejscach, gdzie istniały mogiły, ale tuż obok - już tak. To efekt kompromisu, który zapadł przy sporządzania planu miejscowego w 2005 i 2006 r. Wówczas właściciel terenu chciał, by cały teren można było zabudować, zaś ówczesny konserwator zabytków optował za całkowitym zakazem zabudowy. Sprawę rozstrzygnęło Ministerstwo Kultury, zakazujące zabudowy jedynie na terenie zamkniętej nekropolii. Z tą decyzją zgodził się konserwator zabytków.

Czy na terenie i wokół dawnego cmentarza powinna być dopuszczona nowa zabudowa?

tak, to zapomniana nekropolia, która działała 20 lat a nie działa od 70 28%
tak, ale o charakterze kościelnym lub związanym z historią tego miejsca 5%
nie, ale można przekształcić ten obszar w ogólnodostępne tereny zieleni 35%
nie, to teren, który powinien być zadbany i odpowiednio upamiętniony 32%
zakończona Łącznie głosów: 935
Właścicielem terenu dawnego cmentarza w Brzeźnie jest Roman Subocz, biznesmen z Kwidzyna. Kupił go jeszcze w latach 90. i już wtedy planował wybudować tu motel. To w jakiejś mierze kontynuacja planów Stoczni Gdańskiej, która w okresie PRL-u chciała wznieść tutaj hotel robotniczy.

Czytaj też: Artykuł z 2001 r.: Czy w Brzeźnie stanie motel?

Dziś właściciel tej działki nie ujawnia swoich planów. Teren cmentarza jest w użytkowaniu wieczystym do 2089 r. i nie jest obciążony hipoteką. Biznesmen z Kwidzyna nie złożył na razie żadnego wniosku o pozwolenie na budowę w tym miejscu.

- W Wydziale Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków nie toczy się żadne postępowanie administracyjne w sprawie pozwolenia na budowę - informuje Dariusz Wołodźko.

Wbrew krążącym plotkom, terenem nie jest też zainteresowany deweloper Invest Komfort, który realizuje tuż obok osiedle mieszkaniowe.

- Nie jesteśmy właścicielem dawnego cmentarza, a jedynie sąsiedniej działki, na której budujemy osiedle Nadmorski Dwór - ucina spekulacje Iga Marmołowska, specjalista ds. marketingu w Invest Komfort.

Opinie (135) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.