Fakty i opinie

stat

Fontanna Czterech Kwartałów już gotowa

Fontanna prezentuje się wspaniale zwłaszcza po zmierzchu.
Fontanna prezentuje się wspaniale zwłaszcza po zmierzchu. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Ma kształt kwadratu, złożonego z czterech szklanych pól - niebieskiego, żółtego, białego i czerwonego, które w nocy będą podświetlane. 24 dysze są sterowane komputerowo, a całości strzegą lwy z brązu.Fontanna stanęła naprzeciwko Kaplicy Królewskiej - u zbiegu ulic Grobla I i św. Ducha w Gdańsku. Gotowa miała być jeszcze przed wakacjami, ale podczas prac ziemnych natrafiono na fragmenty budowli sprzed lat. Okazało się, że to fragmenty murów, ścian i fundamentów gotyckich kamienic.
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

- Ze względu na wartość znaleziska, zmieniliśmy projekt komory technicznej fontanny, znajdującej się pod poziomem terenu - mówi prezes firmy Anti, realizującej budowę, Arkadiusz Rzepa. - Komorę umieściliśmy pomiędzy zabytkowymi zabudowaniami.

Fontanna podzielona jest na cztery części, ma symbolizować historyczne kwartały - Szeroki, Wysoki, Rybacki i Kogi. Każdy z nich składa się ze szklanych pól w innym kolorze. Najpiękniej mają wyglądać po zmierzchu, gdy będą podświetlane. W świetle dziennym warto zwrócić uwagę na granitową posadzkę, w której odbija się efektowna fasada Kaplicy Królewskiej.

Fontanna będzie sterowana komputerowo, woda będzie tryskać dzięki 24 dyszom, które zapewnią niestandardowe rozprowadzenie strumieni wody. Całości będą strzegły cztery lwy z brązu - symbole Gdańska. Na razie w komputerze sterującym fontanną jest już 150 programów, a pamięć urządzenia pomieści drugie tyle. Pokazem można też sterować ręcznie z komory umieszczonej dwa metry pod ziemią.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (248)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.