Fakty i opinie

stat

Fontanna czterech kwartałów

Cztery lwy: raczej pocieszne, niż groźne i raczej leniwe, niż agresywne trafią niebawem do Gdańska. Całe szczeście, że są spokojne, ponieważ nie zamieszkają w klatkach oliwskiego ZOO, lecz na placu przed Kaplicą Królewską na Głównym Mieście. Będą częścią Fontanny Czterech Kwartałów, która zostanie odsłonięta pod koniec maja 2006 r.Fontannę zaprojektowały dwie młode gdańszczanki, absolwentki ASP, Ewa Koprowska-Szulc i Lucyna Kujawa. Wygrały konkurs, do którego zgłoszono ok. 10 prac.

- Lwy będą siedziały na prostokątnym, granitowym podłożu otaczającym kwadrat o wymiarach sześć na sześć metrów, w którym znajdą się 24 dysze tłoczące wodę. One także będą na wysokości gruntu, więc po fontannie będzie można swobodnie chodzić - opisują swój projekt artystki.

W kwadracie fontanny, oprócz dysz, znajdą się także cztery szklane kolorowe płytki: czerwona, biała, żółta i niebieska. Po nadejściu zmierzchu, ukryte pod nimi reflektory ziluminuja fontannę w czterech kolorach.

- Zwycięski projekt został wybrany jednogłośnie, ale sądzę, że poprosimy jeszcze autorki o korektę paru detali. Te lwy są jakieś takie trochę zbyt leniwe. Czy nie powinny mieć więcej wigoru? - zastanawiał się Zbigniew Maksymiuk, prezes firmy Saur Neptun Gdańsk, pomysłodawcy i sponsora budowy fontanny.

- Eee, chyba nie. Muszą być miłe, żeby każdy mógł sobie zrobić z nimi zdjęcie albo pociągnąć za ogon na szczęście - ripostował Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

W miejscu, które wiosną przyszłego roku przejmą we władanie cztery lwy, najpóźniej w XVII wieku pojawiła się studnia, przyozdobiona czterema blaszanymi figurami. Ponieważ znajdowała się ona na granicy czterech kwartałów, czyli dzielnic dawnego Gdańska, każda z jej figur patrzyła w inną stronę: na Kwartał Szeroki, Kwartał Wysoki, Kwartał Rybacki i Kwartał Kogi.

Cztery lwy i cztery kolory iluminacji oczywiście nawiązują do historycznego podziału miasta.

Fontanna Czterech Kwartałów Anno Domini 2006 będzie darem urodzinowym firmy Saur Neptun Gdańsk dla miasta i mieszkańców. Darem nietypowym, bo wręczonym przez... jubilata.

- Woda to nasz chleb powszedni i dlatego coś z nią związanego chclibyśmy przekazać mieszkańcom miasta - tłumaczył decyzję o sfinansowaniu fontanny szef Saura Zbigniew Maksymiuk. - Mam nadzieję, że także inne firmy, niekoniecznie związane z wodą, pójdą naszym śladem i sprawią miastu podobne prezenty. Fontanny są tak piękne, że nigdy nie ma ich dość.

Nie wiadomo jeszcze, ile fontanna będzie kosztować Saur Neptun Gdańsk, ponieważ projekt techniczy, który to dokładnie określi powstanie dopiero w październiku. Wiadomo natomiast, ze Fontanna Czterech Kwartałów zostanie otwarta ostatniego dnia maja 2006 r., w czasie Drugiego Międzynarodowego Zlotu Gdańszczan.

Tak będzie wyglądała Fontanna po zapadnięciu zmierzchu.
Tak będzie wyglądała Fontanna po zapadnięciu zmierzchu.

Opinie (96)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.