• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Rada dzielnicy skłócona, więc została rozwiązana

Ewelina Oleksy
27 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Stogi tymczasowo zostają bez rady dzielnicy. Władze miasta musiały ją rozwiązać. Stogi tymczasowo zostają bez rady dzielnicy. Władze miasta musiały ją rozwiązać.

Rada Dzielnicy Stogi przestaje istnieć. Decyzję o jej rozwiązaniu podjęła w czwartek Rada Miasta Gdańska. Powód? Co najmniej od roku w dzielnicy nie odbyła się żadna sesja, budżet nie był wykorzystywany, a dzielnicowi radni - zamiast na pracy na rzecz mieszkańców - skupiali się na konflikcie między sobą. To drugi taki przypadek w historii Gdańska.Jesteś zadowolony(a) z pracy rady twojej dzielnicy?

Rada Dzielnicy Stogi została rozwiązana. Uchwała w tej sprawie została przyjęta na czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska.

- Tą sprawą zajmowaliśmy się bardzo długo, właściwie od początku kadencji, i tam nic się nie zmieniało, nic się nie działo. Sytuacja była patowa, od roku mieszkańcy nie korzystali z pieniędzy z budżetu rady. Ta rada nie funkcjonowała. Mamy nadzieję, że nowa będzie pracować z korzyścią dla mieszkańców - mówił na sesji Bogdan Oleszek, szef Komisji Samorządu i Ładu Publicznego w RMG.
Zgodnie z przepisami w przypadku gdy sesje rady dzielnicy nie odbędą się w okresie kolejnych trzech kwartałów z powodu ich niezwołania lub braku quorum [w przypadku Stogów w sesji musiało wziąć udział co najmniej 8 z 15 radnych - dop. red.], rada dzielnicy ulega rozwiązaniu przez Radę Miasta Gdańska.

I do takiej właśnie sytuacji doszło na Stogach.

Rada Miasta Gdańska ustaliła, że:

 1. ostatnia XVIII sesja Rady Dzielnicy Stogi odbyła się 3 lutego 2021 r.,
 2. z powodu braku quorum - obecnych było 7 radnych - nie odbyła się XIX sesja Rady Dzielnicy zwołana na 26 lutego 2021 r.,
 3. z powodu braku quorum - obecnych było 7 radnych - nie odbyła się XX sesja Rady Dzielnicy zwołana na 7 kwietnia 2021 r.,
 4. po tej dacie do końca 2021 r. nie została zwołana żadna sesja Rady Dzielnicy.

- Jest więc bezsporne, że sesje Rady Dzielnicy nie odbyły się z powodu braku quorum w okresie kolejnych trzech kwartałów 2021 r. W tych okolicznościach podjęcie przez Radę Miasta Gdańska uchwały o rozwiązaniu Rady Dzielnicy Stogi jest uzasadnione i konieczne - czytamy w uzasadnieniu przyjętej w czwartek uchwały.

Rady dzielnic w Trójmieście - baza wszystkichSygnały o konfliktach w RD Stogi były od dawnaMieszkańców Stogów decyzja o rozwiązaniu RD nie powinna dziwić. O konfliktach personalnych między radnymi, które paraliżowały ich pracę, opowieści krążyły tam od dawna.

Sygnał w tej sprawie otrzymaliśmy od mieszkańców chociażby w lipcu ubiegłego roku.

- Rada Dzielnicy Stogi od miesięcy nie może podjąć uchwały, która powinna być jedynie formalnością, dotyczącej złożenia mandatu przez jedną z radnych. Zarząd zwołuje zebrania, na które sam nie przychodzi. Oczywistym powodem tego impasu jest walka o władzę. Trwa przepychanka, na której cierpią najbardziej mieszkańcy Stogów - pisała nam jedna z mieszkanek. - Animozje narastają, brak decyzyjności trwa. Toczy się paranoiczny impas, a zwykli ludzie mają go po prostu dość.
Wniosek z prośbą o rozwiązanie RD Stogi do Rady Miasta Gdańska złożyła część dzielnicowych radnych.

Na Stogach odbędą się wybory do nowej rady dzielnicy. Ich termin nie jest jeszcze wyznaczony. Na Stogach odbędą się wybory do nowej rady dzielnicy. Ich termin nie jest jeszcze wyznaczony.

Drugi taki przypadek w historii Gdańska. Będą wybory nowej radyRozwiązanie Rady Dzielnicy Stogi to drugi taki przypadek w historii gdańskiego samorządu. W 2005 r. rozwiązana została Rada Dzielnicy Wzgórze Mickiewicza.

Na Stogach będą się teraz musiały odbyć wybory nowej rady.

Wszystko o inwestycjach na Stogach- Prezydent zarządza wybory przedterminowe w terminie 90 dni od podjęciach uchwały o rozwiązaniu. W zarządzeniu określana jest data wyborów - informuje Sylwia Betlej, p.o. dyrektora Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami.


Były mediacje z radnymi. Ale nic nie dałyUrzędnicy przyznają, że docierało do nich wiele sygnałów o tym, że RD Stogi nie działa.

- Nie odbywają się sesje, nie są podejmowane uchwały budżetowe. Wiedzieliśmy o tym zarówno z informacji części radnych, jak też poprzez brak dokumentów, które świadczyłyby o pracy rady (brak uchwał, w tym uchwał budżetowych, brak dyżurów radnych, osobiste stwierdzenie braku sesji RD). Podejmowane były rozmowy z radą, także prezydent spotkała się z radnymi, jednak po rezygnacji jednej radnej rada nie była w stanie powołać kolejnego członka i tym samym dalej funkcjonować - wskazuje Betlej.
W rozwiązaniu sporu nie pomogły nawet profesjonalne mediacje zorganizowane przez miasto. Jak podkreślają urzędnicy, dzielnicowi radni ze Stogów mieli wiele okazji, by konflikt między sobą zażegnać. Ale tego nie zrobili i szans na to, by się dogadali, już nie ma. Stąd konieczność zastosowania wariantu ostatecznego, czyli rozwiązania rady.

Jakie jeszcze decyzje zapadły na styczniowej sesji?Podczas styczniowej sesji Rady Miasta jednogłośnie przyjęto uchwałę umożliwiającą budowę basenu w Brzeźnie. Działkę bezpłatnie przekaże miastu Skarb Państwa.

Sporo zamieszania wywołała uchwała dot. planu zagospodarowania dla Jelitkowa. Władze miasta zaskoczyła decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków, który w ostatniej chwili (na dzień przed sesją) wydał postanowienie ws. wstrzymania uzgodnienia tego planu.

Ostatecznie na wniosek prezydent Gdańska uchwała została zdjęta z porządku obrad.

Wizualizacja możliwej formy zabudowy dla Jelitkowa, przygotowana przez Biuro Rozwoju Gdańska. Uchwałę w tej sprawie zdjęto ze styczniowej sesji. Wizualizacja możliwej formy zabudowy dla Jelitkowa, przygotowana przez Biuro Rozwoju Gdańska. Uchwałę w tej sprawie zdjęto ze styczniowej sesji.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (223)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane