- 1 Do czego służyła najsłynniejsza hala Stoczni? (78 opinii)
- 2 Sopot zbuduje wieżę widokową (50 opinii)
- 3 Pamiętasz, co odstawiali twoi nauczyciele? (237 opinii)
- 4 Rozwikłano zbrodnię sprzed 26 lat (213 opinii)
- 5 Wpadł jeden z narkotykami, to wpadł i drugi (131 opinii)
- 6 Będzie można ładować Mevo w domu (148 opinii)
Gdzie wyrzucić karton po mleku? Dzieci wiedzą to lepiej niż dorośli
Ile wiemy o prawidłowym segregowaniu śmieci? Więcej niż jeszcze kilka lat temu, ale nadal sporo jest do poprawki. Tak wynika z badań, które Uniwersytet Gdański przeprowadził na zlecenie miasta. Przepytano nie tylko dorosłych, ale też dzieci. Okazało się, że wiele rzeczy wiedzą lepiej, jak np. to, gdzie wyrzucić karton po mleku.
82 proc. pytanych deklaruje, że zna zasady
Czy znasz zasady segregowania odpadów? Na to pytanie twierdząco odpowiedziało 82 proc. pytanych. 16 proc. stwierdziło, że zna, ale słabo, a 2 proc. przyznało, że nie zna.
- Naszym wyzwaniem jest jeszcze te kilkanaście procent, czyli praca z osobami, które zasady znają słabo lub w ogóle - wskazują urzędnicy z WGK.
Poziom tych, którzy zasady znają znacząco wzrósł w ostatnich latach, a tych, którzy ich nie znają regularnie spada. Dla porównania - w 2017 r. zasady segregacji śmieci znało 65 proc. ankietowanych, a w ogóle nie znało ich 9 proc.
Dalsze pytania były już bardziej szczegółowe, bo dotyczyły konkretnych "śmietnikowych" dylematów, czyli tego, co gdzie wyrzucić. Wybrano takie odpady, których przypasowanie do odpowiedniego kosza sprawia najwięcej problemów.
Gdzie wyrzucić karton po mleku a gdzie porcelanę?
Czyli np. karton po mleku, który wciąż wiele osób wyrzuca do pojemnika na papier, a tymczasem powinien on trafiać do odpadów plastikowych. Taką odpowiedź w ostatnim badaniu wybrało 67 proc. pytanych. 20 proc. wybiera kosz na papier, ale byli też tacy, dla których ten odpad powinien trafić do kosza z odpadami... bio (1 proc. pytanych).
Bardzo problematyczne okazało się pytanie o to, gdzie wyrzucić zanieczyszczoną torebkę foliową. Podobnie jak ubrudzony np. tłuszczem papier, taka torebka nie nadaje się do recyklingu, więc powinna trafić do odpadów resztkowych. Tymczasem ponad połowa ankietowanych (58 proc.) odpowiedziała, że wyrzuciłaby ją do plastiku.
Oni wywiozą twoje śmieci - lista firm z Trójmiasta
Kłopot ankietowani mieli też z dopasowaniem śmietnika dla porcelany. Większość z nich (41 proc.) wybrała szkło. Tymczasem stłuczone kubki, talerze czy miski powinny trafić do pojemnika na odpady resztkowe, bo to nie jest szkło nadające się do recyklingu.
Opróżniaj, zgniataj. Nie każdy to robi
Zapytano też mieszkańców o to, czy zgniatają np. puszki i plastikowe butelki przed wyrzuceniem, by zajmowały mniej miejsca (powinno się to robić). Twierdząco na to pytanie odpowiedziało 65 proc. ankietowanych, 32. proc. zgniata, ale nie zawsze, a 3 proc. nie robi tego w ogóle.
Czytaj też:
Śmietnikowa walka o zgniatanie kartonów
Jedno z pytań dotyczyło też opróżniania z zawartości słoików i butelek przed wyrzuceniem (zawartość zawsze powinna być opróżniona, ale szkła nie trzeba potem myć ). Aż 74 proc. pytanych odpowiedziało, że zawsze opróżnia szklane opakowania przed wyrzuceniem. 3 proc. tego nie robi.
- Konkretne pytania zadane na przykładach wykazują, że nadal potrzebna jest edukacja jakościowa, skupiająca się jeszcze na kilku problematycznych detalach, m.in. gdzie wyrzucać kartony po mleku i sokach, co nie może się znaleźć w pojemniku na szkło czy też co robić z małymi elektroodpadami. Temu poświęcona będzie nasza wiosenna kampania. Musimy dalej edukować mieszkańców, wyjaśniać ważne niuanse, które będą minimalizować błędy w segregowaniu odpadów - mówi Cyprian Maciejewski, koordynator zespołu ds. komunikacji i edukacji w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi.
Odpady nietypowe największym wyzwaniem
Mieszkańcy mocno podzielili się w odpowiedziach na pytania dotyczące odpadów nietypowych. Czyli tego, co zrobić ze zużytym sprzętem elektrycznym, starymi meblami i sprzętami czy przeterminowanymi lekami.
- Odpady nietypowe, np. meble, elektroodpady czy leki, pozostają niezmiennie naszym priorytetem w działaniach edukacyjnych. Cieszy nas jednak zauważalny progres w tym temacie - mówią urzędnicy.
Seniorzy bardziej proekologiczni niż młodzi
Jak informuje Cyprian Maciejewski, ostatnie ankiety przeprowadzono po raz pierwszy dodatkowo wśród 500 młodych dorosłych mieszkańców.
- Potwierdziły się nasze robocze wnioski, że w tej grupie wiekowej odpowiedzialne postępowanie z odpadami czy postawy proekologiczne wypadają słabiej niż wśród gdańszczan w średnim wieku lub seniorskim. To kwestia pokoleniowa i specyfika nie tyle Gdańska, co zapewne całej Polski. Od dłuższego czasu pracujemy nad nową, długofalową strategią edukacji i komunikacji, w której najwyższym priorytetem będą właśnie osoby w przedziale 18-29 i 30-39 lat - mówi Maciejewski.
Dzieci o segregacji śmieci wiedzą więcej niż dorośli
Sprawdzono też poziom wiedzy dzieci, które brały udział w warsztatach nt. segregacji śmieci. Przepytano w sumie 1105 maluchów z klas 0-III. Okazało się, że poradzili sobie lepiej niż dorośli. Np. w pytaniu o to, gdzie wyrzucić karton po mleku - 80 proc. dzieci odpowiedziało dobrze, że do plastiku.
Badania dotyczące postępowania z odpadami miasto prowadzi cyklicznie, od kilku lat i będzie je kontynuowało. Na podstawie ich wyników przygotowywane będą m.in. kampanie edukacyjne.
- W nieco dalszej perspektywie zamierzamy mocno pracować nad motywowaniem mieszkańców i przekazywaniem im kompetencji w zakresie tzw. gospodarki cyrkularnej. Czyli ograniczania produkcji odpadów, ponownego wykorzystywania przedmiotów, redukcji zużywania zasobów. Ubiegłoroczna pilotażowa kampania oraz wspomniane badania potwierdziły, że jest duże zapotrzebowanie na taką wiedzę, a także na kolejne usługi i rozwiązania systemowe aranżowane przez miasto - wskazuje Maciejewski.

Segregacja odpadów
Rozpocznij quizMiejsca
Opinie wybrane
-
2022-03-16 09:51
Segregacja (4)
Czekam kiedy producenci będą zobowiązani do pisania na opakowaniu gdzie należy do jakiego pomnika go wyrzucić.To producent wie z czego jest opakowanie
- 114 2
-
2022-03-16 14:08
To nie jest zły pomysł, jest jednak małe ale... (1)
To nie jest zły pomysł, jest jednak małe ale opakowania często produkowane są na wiele krajów. W każdym z tych krajów system segregacji odpadów się nieco różni.
Sprawdza się to doskonale na opakowaniach produkowanych wyłącznie na rynek rodzimy. Dla przykładu Szam Amm, którego produkty dostępne są w jednej z popularnych sieci dyskontów, na swoich opakowaniach zaznacza, że część plastykowa do zółtego a część kartonowa do niebieskiego :)- 4 3
-
2022-03-16 16:49
Skoro producenci...
Opanowali drukowanie tekstów na jednym opakowaniu w różnych językach, opanują też i umieszczanie zasad odpowiednich dla danych krajów.
- 12 1
-
2022-03-20 06:35
W sumie mysle podobnie (1)
Tyle, ze sam pamietam trzy sekcje odpadów jakie były w latach 90-tych. Nikt wtedy chyba nie myśłał tak do przodu.
- 0 0
-
2022-03-20 06:37
W 1996 mielismy dobrego prezydenta miasta.
- 0 0
-
2022-03-15 22:35
Segregacja śmieci nie jest taka trudna (4)
Utworzono stronę internetową wyrzucamto.pl na której napisane jest jak segregować odpady gdyby ktoś nie wiedział co gdzie wyrzucamy, ale te opłaty są trochę drogie np.w Gdyni za komunalne policzyli od metra mieszkania a te segregowane oczywiście mniej ale nadal ceny za wywóz drogie
- 19 22
-
2022-03-16 10:25
to gdzie wrzucić buteleczkę po perfumach? (2)
- 3 2
-
2022-03-16 11:53
(1)
Jeżeli szklana do zmieszanych, jeżeli plastikowa i jest opróżniona z zawartości to do tworzyw
- 1 3
-
2022-03-17 10:55
a jeżeli nie jest opróżniona
i do tego usmarowana wazeliną?
- 3 0
-
2022-03-16 14:09
Jest nawet aplikacja na telefony Czyste Miasto Gdańsk
Jest nawet aplikacja na telefony Czyste Miasto Gdańsk, wystarczy rzucić okiem i się wie gdzie dany odpad wyrzucić.
- 0 1
-
2022-03-15 20:51
W hevelianum jest taka wystawa (8)
A tam jest gra, w której mamy za zadanie sortować śmieci, po tej grze, wiem, że nie umiem tego robić, po tej grze wiem że nikt nie umie tego robić! No bo przecież logiczne jest, że papier wcale nie musi być papierem, a już napewno lustro nie jest szklane...
- 51 5
-
2022-03-15 21:09
(2)
...na pewno jeszcze są problemy z ortografią...
- 2 22
-
2022-03-15 21:11
Nie bądź taki nadgorliwy (1)
Jak będziesz miał dzieci na pewno zrozumiesz
- 8 3
-
2022-03-17 06:40
Dzieci dzieci dzieci
Wymówka na wszystko
- 1 0
-
2022-03-15 21:47
Zaraz dowala
Sortowanie szkła na kolory, to jest kwestia 2-3 lat no i musisz sprawdzić czy przypadkiem borokrzemowe nie dostało się do szkła jako takiego bo nawet dziecko wie że takie powinno trafić do zmieszanych. Jak śmieciarz cie dorwie za takie coś to dostaniesz narazie karę, brak odbioru, w recydywie mandat, a w przyszłości kara śmierci. Odrazu z utylizacją
- 23 1
-
2022-03-15 21:51
Racja, nie da się przecież ogarnąć, że do pojemnika na szkło mają lądować jedynie szklane butelki, słoiki itp. (1)
... a do papieru tylko sam czysty papier, bez folii itp.
- 9 6
-
2022-03-15 22:53
a dlaczego bez foli?
przeciez to papier. jak go beda przerabiać to sobie te folie odsortują z tej papki papierniczej
- 11 0
-
2022-03-16 00:00
lustro?...
... nie wiem czy wiesz, że szkło okienne nie jest szkłem recyclingowym! To ci dopiero jest prostowanie bananów. Oni powinni zamiast tych pojemników postawić skarbonki z napisem "za śmieci które samemu zaraz wywiozę".
- 12 0
-
2022-03-16 15:13
umyłaś to lustro czystą wodą pitną z własnej kasy przed wyrzuceniem?
ekolodzy zajmijcie sie tym proszę.... możecie przyjechać priusami
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.