• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Gdzie wyrzucić karton po mleku? Dzieci wiedzą to lepiej niż dorośli

Ewelina Oleksy
15 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Segregacja śmieci na szkło, papier, plastik i odpady bio jest obowiązkowa. To, co nie pasuje do żadnej z tych kategorii, powinno trafiać do pojemnika na odpady resztkowe. Segregacja śmieci na szkło, papier, plastik i odpady bio jest obowiązkowa. To, co nie pasuje do żadnej z tych kategorii, powinno trafiać do pojemnika na odpady resztkowe.

Ile wiemy o prawidłowym segregowaniu śmieci? Więcej niż jeszcze kilka lat temu, ale nadal sporo jest do poprawki. Tak wynika z badań, które Uniwersytet Gdański przeprowadził na zlecenie miasta. Przepytano nie tylko dorosłych, ale też dzieci. Okazało się, że wiele rzeczy wiedzą lepiej, jak np. to, gdzie wyrzucić karton po mleku.Czy segregując śmieci często masz dylemat, co gdzie wyrzucić?

Pracownia badawcza Uniwersytetu Gdańskiego, na zlecenie Wydz. Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, sprawdziła, jaką wiedzę w temacie segregacji odpadów mają mieszkańcy. W ankietach wzięło udział 1001 dorosłych osób. Na podobne pytania odpowiadało też 1105 dzieci.

82 proc. pytanych deklaruje, że zna zasadyCzy znasz zasady segregowania odpadów? Na to pytanie twierdząco odpowiedziało 82 proc. pytanych. 16 proc. stwierdziło, że zna, ale słabo, a 2 proc. przyznało, że nie zna.

- Naszym wyzwaniem jest jeszcze te kilkanaście procent, czyli praca z osobami, które zasady znają słabo lub w ogóle - wskazują urzędnicy z WGK.
Poziom tych, którzy zasady znają znacząco wzrósł w ostatnich latach, a tych, którzy ich nie znają regularnie spada. Dla porównania - w 2017 r. zasady segregacji śmieci znało 65 proc. ankietowanych, a w ogóle nie znało ich 9 proc.

Wyniki badań nt. segregacji śmieci. Wyniki badań nt. segregacji śmieci.
Dalsze pytania były już bardziej szczegółowe, bo dotyczyły konkretnych "śmietnikowych" dylematów, czyli tego, co gdzie wyrzucić. Wybrano takie odpady, których przypasowanie do odpowiedniego kosza sprawia najwięcej problemów.

Gdzie wyrzucić karton po mleku a gdzie porcelanę?Czyli np. karton po mleku, który wciąż wiele osób wyrzuca do pojemnika na papier, a tymczasem powinien on trafiać do odpadów plastikowych. Taką odpowiedź w ostatnim badaniu wybrało 67 proc. pytanych. 20 proc. wybiera kosz na papier, ale byli też tacy, dla których ten odpad powinien trafić do kosza z odpadami... bio (1 proc. pytanych).

 • Wyniki badań nt. segregacji śmieci.
 • Wyniki badań nt. segregacji śmieci.
 • Wyniki badań nt. segregacji śmieci.


Bardzo problematyczne okazało się pytanie o to, gdzie wyrzucić zanieczyszczoną torebkę foliową. Podobnie jak ubrudzony np. tłuszczem papier, taka torebka nie nadaje się do recyklingu, więc powinna trafić do odpadów resztkowych. Tymczasem ponad połowa ankietowanych (58 proc.) odpowiedziała, że wyrzuciłaby ją do plastiku.

Oni wywiozą twoje śmieci - lista firm z TrójmiastaKłopot ankietowani mieli też z dopasowaniem śmietnika dla porcelany. Większość z nich (41 proc.) wybrała szkło. Tymczasem stłuczone kubki, talerze czy miski powinny trafić do pojemnika na odpady resztkowe, bo to nie jest szkło nadające się do recyklingu.

Opróżniaj, zgniataj. Nie każdy to robiZapytano też mieszkańców o to, czy zgniatają np. puszki i plastikowe butelki przed wyrzuceniem, by zajmowały mniej miejsca (powinno się to robić). Twierdząco na to pytanie odpowiedziało 65 proc. ankietowanych, 32. proc. zgniata, ale nie zawsze, a 3 proc. nie robi tego w ogóle.

Czytaj też:

Śmietnikowa walka o zgniatanie kartonówJedno z pytań dotyczyło też opróżniania z zawartości słoików i butelek przed wyrzuceniem (zawartość zawsze powinna być opróżniona, ale szkła nie trzeba potem myć ). Aż 74 proc. pytanych odpowiedziało, że zawsze opróżnia szklane opakowania przed wyrzuceniem. 3 proc. tego nie robi.

 • Wyniki badań nt. segregacji śmieci.
 • Wyniki badań nt. segregacji śmieci.
- Konkretne pytania zadane na przykładach wykazują, że nadal potrzebna jest edukacja jakościowa, skupiająca się jeszcze na kilku problematycznych detalach, m.in. gdzie wyrzucać kartony po mleku i sokach, co nie może się znaleźć w pojemniku na szkło czy też co robić z małymi elektroodpadami. Temu poświęcona będzie nasza wiosenna kampania. Musimy dalej edukować mieszkańców, wyjaśniać ważne niuanse, które będą minimalizować błędy w segregowaniu odpadów - mówi Cyprian Maciejewski, koordynator zespołu ds. komunikacji i edukacji w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi.

Odpady nietypowe największym wyzwaniemMieszkańcy mocno podzielili się w odpowiedziach na pytania dotyczące odpadów nietypowych. Czyli tego, co zrobić ze zużytym sprzętem elektrycznym, starymi meblami i sprzętami czy przeterminowanymi lekami.

 • Wyniki badań nt. segregacji śmieci.
 • Wyniki badań nt. segregacji śmieci.
 • Wyniki badań nt. segregacji śmieci.
- Odpady nietypowe, np. meble, elektroodpady czy leki, pozostają niezmiennie naszym priorytetem w działaniach edukacyjnych. Cieszy nas jednak zauważalny progres w tym temacie - mówią urzędnicy.

Seniorzy bardziej proekologiczni niż młodziJak informuje Cyprian Maciejewski, ostatnie ankiety przeprowadzono po raz pierwszy dodatkowo wśród 500 młodych dorosłych mieszkańców.

- Potwierdziły się nasze robocze wnioski, że w tej grupie wiekowej odpowiedzialne postępowanie z odpadami czy postawy proekologiczne wypadają słabiej niż wśród gdańszczan w średnim wieku lub seniorskim. To kwestia pokoleniowa i specyfika nie tyle Gdańska, co zapewne całej Polski. Od dłuższego czasu pracujemy nad nową, długofalową strategią edukacji i komunikacji, w której najwyższym priorytetem będą właśnie osoby w przedziale 18-29 i 30-39 lat - mówi Maciejewski.

Dzieci o segregacji śmieci wiedzą więcej niż dorośliSprawdzono też poziom wiedzy dzieci, które brały udział w warsztatach nt. segregacji śmieci. Przepytano w sumie 1105 maluchów z klas 0-III. Okazało się, że poradzili sobie lepiej niż dorośli. Np. w pytaniu o to, gdzie wyrzucić karton po mleku - 80 proc. dzieci odpowiedziało dobrze, że do plastiku.

 • Wyniki badań nt. segregacji śmieci.
 • Wyniki badań nt. segregacji śmieci.
 • Wyniki badań nt. segregacji śmieci.
 • Wyniki badań nt. segregacji śmieci.
 • Wyniki badań nt. segregacji śmieci.
Badania dotyczące postępowania z odpadami miasto prowadzi cyklicznie, od kilku lat i będzie je kontynuowało. Na podstawie ich wyników przygotowywane będą m.in. kampanie edukacyjne.

- W nieco dalszej perspektywie zamierzamy mocno pracować nad motywowaniem mieszkańców i przekazywaniem im kompetencji w zakresie tzw. gospodarki cyrkularnej. Czyli ograniczania produkcji odpadów, ponownego wykorzystywania przedmiotów, redukcji zużywania zasobów. Ubiegłoroczna pilotażowa kampania oraz wspomniane badania potwierdziły, że jest duże zapotrzebowanie na taką wiedzę, a także na kolejne usługi i rozwiązania systemowe aranżowane przez miasto - wskazuje Maciejewski.
Quiz Segregacja odpadów Średni wynik 60%

Segregacja odpadów

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (153)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane