• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak rozpoznać bursztyn? Gdzie szukać bursztynów w Gdańsku?

PK
12 sierpnia 2023 
Opinie (2)

Bursztyn - złoto Bałtyku - to skamieniała żywica drzew iglastych sprzed 40 mln lat. Znaleźć go można w różnych zakątkach polskiego pobrzeża Bałtyku, z powodzeniem także w Gdańsku. Bursztyny pełnią nie tylko funkcję ozdobną - często przypisuje się im właściwości dobroczynne dla zdrowia i urody, dlatego wykorzystywane są także w kosmetykach i lecznictwie. Z uwagi na ograniczone zasoby surowca cena bursztynu z roku na rok rośnie. Gdzie i kiedy szukać bursztynów w Gdańsku? Jak odróżnić bursztyn od innych materiałów?




Jedyny taki okaz w Polsce. Skorpion zatopiony w bursztynie Jedyny taki okaz w Polsce. Skorpion zatopiony w bursztynie

Co to jest bursztyn?



Bursztyn to skamieniała żywica pochodząca z drzew iglastych, które znajdowały się niegdyś na terenach obecnych mórz. Silne żywicowanie drzew powodowało wydostawanie się soku - żywicy, która gromadziła się pod korą, wypełniając szczeliny pni i korzeni, a następnie osadzała się na nich i odpadała w postaci kropli różnych rozmiarów.

Morze wyrzuca bursztyny, które swoją historią sięgają ponad 40 milionów lat wstecz.

Do tej pory na świecie znane jest około 60 odmian bursztynu. Bursztyn dzieli się na różne rodzaje w zależności od okresu w dziejach Ziemi, w których żyły rośliny produkujące żywicę, czy miejsca występowania (np. bursztyn bałtycki - jantar, bursztyn dominikański, bursztyn meksykański). Podział również obejmuje cechy fizyczne, jak kolor (np. odcienie od jasnożółtego do intensywnie brązowego) i przezroczystość (bursztyny mleczne i klarowne).

Bursztyny mogą w swojej strukturze zawierać inkluzje, czyli wtopione w kawałek minerału fragmenty roślin i zwierząt (np. owady czy małe jaszczurki).

Bursztyn - warsztaty kreatywne



Bursztynnicy - Gdańsk, Gdynia, Sopot



Jak rozpoznać bursztyn?



Szperając w na brzegu w poszukiwaniu bursztynów, natykamy się w większości na kamienie, szkiełka i inne elementy naturalne bądź sztuczne. Niektóre z ich łudząco przypominają bursztyny, lecz nimi nie są. Jak rozpoznać bursztyn na plaży?

Najłatwiejszym sposobem dostępnym "pod ręką" podczas szukania bursztynów jest zanurzenie znaleziska w słonej wodzie. Jeżeli będzie pływać po powierzchni, oznacza to, że jest bursztynem.
Test ciężkości można wykonać także po przyniesieniu znaleziska do domu - wystarczy wrzucić bryłkę do osolonej wody.

Pomocna okazać się może latarka UV, ponieważ bursztyn w kontakcie z tego rodzaju promieniowaniem przybiera barwę niebieskawą lub żółtawą, podczas gdy kamień jej nie zmieni, a tworzywa sztuczne jedynie się podświetlą.

Innym prostym sposobem jest wbicie w bursztyn rozgrzanej igły. Jeśli badany kamień jest bursztynem, igła powinna wysunąć się bez większego problemu. Jeżeli będzie to plastik - igła przyklei się do niego, a jeżeli mamy do czynienia z kamieniem, igła wcale się nie wbije.


Kiedy szukać bursztynów?



Czy istnieją określone pory, w których najlepiej szukać bursztynów? Tak!
Największe prawdopodobieństwo znalezienia bursztynów wynosi o poranku, po wietrznej nocy i sztormie, kiedy wzburzone morze wyrzuca na brzeg osad, muł i glony. To właśnie w takiej mieszance z największym prawdopodobieństwem znaleźć można bursztyny - nie tylko te małe.

Aby znaleźć bursztyn trzeba się jednak nieco poświęcić - mieszanka glonów i mułu nie wygląda i nie pachnie zachęcająco. Warto zaopatrzyć się więc w rękawiczki, kalosze, czerpak lub kij, którym łatwo będzie odgarniać osad.

Gdzie szukać bursztynów w Gdańsku?



Bursztynów w Gdańsku najlepiej szukać na Wyspie Sobieszewskiej. Patrząc w skali całego polskiego pobrzeża Bałtyku, to właśnie na wschód od Sobieszewa morze wyrzuca najwięcej bursztynów.

Poszukiwaczy bursztynów Gdańsku często spotkać można także w Brzeźnie, z kolei rzadko kiedy bursztyny znajdziemy na Jelitkowie.


Bursztyn - właściwości



Bursztynowi przypisuje się szereg właściwości prozdrowotnych. Od wieków wykorzystywany jest w medycynie wspomagającej. Z uwagi na to, że naelektryzowany bursztyn przyciąga drobne przedmioty, wierzono, że jest w stanie wyciągnąć także chorobę.

Działanie bursztynu może być związane zawartością kwasu bursztynowego, który według badań naukowych pobudza system nerwowy, działa przeciwzapalnie i antytoksycznie, reguluje pracę jelit i nerek. Noszenie ozdób z bursztynem, szczególnie naszyjników, jest zalecane w chorobach tarczycy.

Nalewka z bursztynu - na co pomaga?



Nalewka z bursztynu to stary dobry sposób na wykorzystanie drobnych bursztynów.
Zaleca się wsypać około 20g pokruszonego bursztynu do półlitrowej butelki i zalać do pełna spirytusem. Taką mieszaninę należy odstawić w ciemne miejsce na dwa tygodnie i mieszać codziennie. Po dwóch tygodniach nalewka jest gotowa.

Nie trzeba jej przecedzać, bursztyn się w niej nie rozpuszcza. Można ją pić, stosując łyżeczkę dziennie, lub stosować zewnętrznie. Uważa się, że nalewka z bursztynu ma właściwości, które wzmacniają odporność, łagodzą objawy przeziębienia, kataru, gorączki oraz bóle reumatyczne i bóle mięśni. Może być aplikowana na drobne skaleczenia jako czynnik odkażający.

Bursztynowe szachy w Muzeum Bursztynu. Bursztynowe szachy w Muzeum Bursztynu.

Muzeum Bursztynu Gdańsk



Muzeum Bursztynu jest jednym z oddziałów Muzeum Gdańska. Zbiera ono najokazalsze bursztyny różnych rodzajów - podziwiać można naturalne bryły, nierzadko z zadziwiającymi inkluzjami, oraz gotowe wyroby, np. biżuterię, sztućce, szkatułki a nawet szachy. Podczas wycieczki zwiedzający dowiedzą się, jak powstaje jantar i jak się go pozyskuje, poznają jego właściwości, znaczenie i obróbkę na przestrzeni dziejów.

Wstęp do Muzeum Bursztynu w poniedziałki jest darmowy. W pozostałe dni koszt biletu normalnego wynosi 32 zł, a ulgowego - 22 zł.

Największy bursztyn świata jest w Gdańsku. Rekord Guinnessa pobity Największy bursztyn świata jest w Gdańsku. Rekord Guinnessa pobity
PK

Opinie (2)

  • Na jarmarku a konkretnie na starociach oglądałem wczoraj bursztyny. Noo cześć z nich to chyba ten sztuczny, klejony czy jak to tam zwą. Pochodzę że Stogów i pamiętam bursztyn z lat 80/90. Piękne, duże bryły. Surowy bursztyn. Rzadko bo rzadko, ale trafiały się z owadem. Kumacie? Masz w ręku brylke amberu a w niej owada co ma tyyysiace lat...

    • 6 0

  • Najlatwiej bursztyn znalezc na ulicy Maryjackiej, tylko ze trzeba miec zasobny portfel i szczescie, ze nie zwinely go "romki"

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane