• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jarmark Św. Dominika przyciąga zagranicznych wystawców

Elżbieta Michalak
3 sierpnia 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Jarmark Św. Dominika przyciąga coraz więcej wystawców z zagranicy. Jarmark Św. Dominika przyciąga coraz więcej wystawców z zagranicy.

Podczas tegorocznej edycji Jarmarku Św. Dominika oko i zmysły cieszą nie tylko regionalne wyroby. Uwagę przyciągają coraz częstsze akcenty międzynarodowe - produkty wystawców z zagranicy - Litwy, Niemiec, Austrii czy Turcji.Co najczęściej kupujesz na Jarmarku Św. Dominika?

Na tegorocznej edycji Jarmarku Św. Dominika spotkać można nie tylko stragany z typowo polskimi produktami, choć tych również jest bardzo dużo, ale wiele produktów i wyrobów pochodzących od zagranicznych wystawców.

Niektórzy z nich przyjeżdżają do Polski tylko na czas trwania Święta Kupców, inni tak polubili nasz kraj, że zdecydowali się tu zamieszkać. Tak właśnie zrobił Hasan, który cztery lata temu przeprowadził się z Istambułu do Gdańska.

- W Gdańsku mieszkam cztery lata, ale na Jarmarku jestem pierwszy raz. Postanowiłem, że wystawię kilka produktów charakterystycznych dla mojego kraju, jak: turecka czarna herbata z czajnikiem do parzenia, melisa, różnego rodzaju dżemy, figi i suszone owoce. Można u mnie kupić też prawdziwe i oryginalne szisze na fajki.

Coś dla siebie znajdą również miłośnicy kuchni indyjskiej. Przy jednym ze stoisk, należących do kupca pochodzącego z północnych Indii, nabyć można przede wszystkim cały wachlarz przypraw, poczynając od kardamonu, imbiru, cynamonu, kończąc na roślinach leczniczych, jak np. kolendra. Jak się dowiedzieliśmy, wzięciem cieszą się też indyjskie bakalie, orzechy oraz różne rodzaje i odmiany herbat.

Kilka stoisk należy też do sprzedawców z Niemiec, którzy przyjeżdżają do Gdańska specjalnie na czas Jarmarku. Czym handlują? Głównie serami, niemieckimi, ale też austriacko-czeskimi. Rodzajów jest tak dużo, ze każdy, w zależności od smaku i upodobań, wybierze coś dla siebie. Posmakować można sera bardzo ostrego, ostrego lub zupełnie łagodnego, o mocnym albo ledwo wyczuwalnym aromacie. Smakosze serów pleśniowych mogą spróbować bardzo tłustego sera delpilzkase, który dojrzewając staje się coraz bardziej kruchy lub sera quargel, produkowanego z chudego mleka, dodatkowo aromatyzowanego kminem.

Ci, którzy lubują się w kulturze i sztuce afrykańskiej mogą nabyć wyroby rękodzieła afrykańskiego, rzeźby, maski, amulety, instrumenty muzyczne, bębny afrykańskie, tkaniny czy biżuterię. O wrażenia z Jarmarku zapytaliśmy pochodzącego z Afryki, ale od czterdziestu lat mieszkającego w Polsce, Sambe Ifrah Ndeiaye.

- Pierwszy raz jestem na Jarmarku Dominikańskim i reprezentuję African Art Galery, która powstała 15 lat temu w Krakowie. Mamy tu bardzo rozeznaniowe produkty, których nie można zobaczyć w pełni, bez wcześniejszego doświadczenia. Trzeba ich spróbować, dlatego częstujemy na naszym stoisku m.in. herbatą z malw afrykańskich, dobrą dla zdrowia i smaku, można spróbować też owoców baobabu, powąchać kadzidła afrykańskie, zakupić wyroby ceramiczne, robioną ręcznie biżuterię czy rzeźbę - tłumaczy Samba Ifrah Ndeiaye.

Na wielu stoiskach można spotkać też handlarzy z Litwy, jedni przyjeżdżają tu już od lat, inni dopiero zaczynają. Co sprzedają najczęściej? Poza wędlinami i specjałami w rodzaju dziczyzny, kiełbasy z jelenia, konia, sarny, suszonej wołowiny czy znanego wszystkim litewskiego kindziuka, wiele innych produktów, jak wyroby ceramiczne (litewskie dzwoneczki) produkty z lnu litewskiego, czy ręcznie robioną biżuterię.

Pani Wioletta opowiedziała nam o sprzedawanych przez nią produktach lnianych. Można dostać u niej wszystkie dodatki niezbędne do kuchni, ściereczki, podstawki, torby na zakupy, dekoracje do stołu, fartuszki, podkładki, serwetki, zbiorniczek lniany na reklamówki, półeczki lniane, pokrowce, łapki kuchenne, poduszki.

Pana Ryszarda z Wilna zapytaliśmy z kolei o sposób wykonania biżuterii z elementem tkanin.

- Do wyrobu używamy lnu, bawełny i jedwabiu. Krawędzie, czy to kolczyków, czy spinek, czy wisiorów, zawsze wykonywane są ze sztruksu, stąd tak ciekawa faktura - tłumaczy. - Najpierw zwijamy kolorami różne tkaniny, potem oryginalną techniką na gorąco utwardzamy, wtedy tylko tniemy, szlifujemy, polerujemy, lakierujemy i gotowe. Kolczyki są trwałe, lekkie, kolorowe i oryginalne. Tę technologię wynalazłem razem ze szwagrem, to nasz autorski pomysł i jeszcze nikomu nie udało się podrobić naszych produktów - dodaje pan Ryszard.

Jeśli podczas wędrówek między straganami zgłodniejemy, a nasz smak skierowany będzie na produkty regionalne, wybór mamy szeroki. Zacząć można od przystawki w rodzaju pajdy chleba wiejskiego ze smalcem i wybranymi dodatkami: cebulką, boczkiem lub ogórkiem. Możemy spróbować wypieków kaszubskich lub kurpiowskich robionych na naturalnym zakwasie i wypiekanych w piecach kaflowych. Spróbować można fafernuchów, chlebowych przekąsek lub chleba wypiekanego na liściu chrzanu lub na ziemniakach.

Smakosze wędlin mogą skusić się na poznańskie wyroby podrobowe, kiełbasy i szynki, doprawiane naturalnymi przyprawami i wędzone na dymie z drzewa olchowego. Z regionem kojarzone są leberka, inaczej wątrobianka, kabanosy z kminkiem, kiełbasa tzw. palcówka, do której kroi się ręcznie polędwicę i szynkę.

Miłośnicy słodkości spróbować mogą mazurskich sękaczy lub ciast z Suwalszczyzny. Ci, którzy lubują się w miodach, mają do wyboru całą gamę, od miodów pitnych, po miody z pasiek warmińsko-mazurskich. Smaków i rodzai jest mnóstwo: miód leśny ciemny, z roślin kwiatów, akacjowy, gryczany, lipowy, wielokwiatowy, rzepakowy, spadź liściastą i iglastą. Nabyć można orzechy w miodzie akacjowym, a także cynamon czy czekoladę w miodzie.

Idąc na jarmark możemy być pewni, nie wrócimy z niego głodni, spragnieni i z pustymi rękami - za to jak najbardziej zmęczeni kilkugodzinnym chodzeniem wśród stoisk.
Elżbieta Michalak

Opinie (155) ponad 10 zablokowanych

 • Na tym jarmarku (14)

  to i tak oprócz jedzenia to głównie chińszczyzna jest

  • 162 28

  • (2)

   Jest rano, może przewidziałem się, ale czy w trzecim akapicie od końca wszystkie słowa są konieczne i litery na dobrym miejscu? Nie znam się na przemyśle kiełbasianym stąd to pytanie...

   • 0 4

   • jest ok (1)

    • 3 1

    • co my teraz POtrafimy robic w naszym miescie?

     babrać się w smieciach i handlowac chinszczyzna. to jest NOWOCZESNA POlska :)

     • 0 4

  • Chińskie czy nie chińskie, ale najważniejsze jest że... (9)

   "Idąc na jarmark MOŻEMY BYĆ PEWNI, nie wrócimy z niego głodni, spragnieni i z pustymi rękami - za to jak najbardziej zmęczeni kilkugodzinnych chodzeniem wśród stoisk." Zarabiam około 1600 PLN na rękę tak jak około 70% pracujących. Po opłatach i zalaniu do pełna zostaje mi tyle co na przeżycie, tak jak 70% polakom. Jak idę na Jarmark to tylko po to żeby coś pooglądać albo w ostateczności napić się piwa (ze sklepu, można przelać do kubka za 20 gr i zamiast 9 złotych płacimy około 3 zł). Kiedyś czasem zdarzyło mi się coś kupić, np trochę wędliny litewskiej albo sera... Wiem, że są ludzie, których może stać na to żeby tam jeść, może są bogaci albo chcą na takich wyglądać, ale nasuwa mi się pytanie do autora tekstu ... dlaczego to ostatnie zdanie sformułowane jest tak, że MY WSZYSCY MOŻEMY BYĆ PEWNI, że głodni nie wrócimy...? Idąc bez pieniędzy też się najem? Degustacji darmowych nie ma a pajda chleba kosztuje 8 złotych... :) Proszę wybaczyć jeśli ktoś jest bogaty i uraził go mój komentarz, ale zapewniam Wam, że rodowitych mieszkańców Gdańska na Jarmarku jest może 10-20% dziennie z czego MOŻE 5% coś zje, bo Gdańsk to bieda, bieda i jeszcze raz bieda...

   • 52 16

   • Patologiczny wpis patologicznego obywatela (4)

    Zamiast narzekac wez sie wreszcie do nauki i pozniej do adekwatnej pracy z"bogatymi" zarobkami. Jesli nie mozesz znalezc takiego etatu, to zaloz dzialalnosc i zacznij zarabiac na siebie.

    • 20 44

    • Sam się zacznij uczyć

     Bo nie dość, że wcale nie bogaty to jeszcze po polsku poprawnie pisać nie umiesz... Poza tym dobre, wieloletnie wykształcenie to też zarobki na poziomie 2 tys, przynajmniej przez kilka lat od ukończenia studiów, później to zależy... A studia są dziś niestety w większości dla dzieci bogatych rodziców... Wiem coś o tym. :) Pracuje może 10% studentów...

     • 17 8

    • Ty WCALE NIE BOGATY

     nie wiem skąd wziąłeś to info, ale w przeciwieństwie do Ciebie, nie każdy ma bogatego tatusia

     • 14 10

    • A pomyslales glabie o jednej rzeczy?

     Robotnik jest tak samo potrzebny jak profesor.w normalnym kraju facet od malowania scian czy tez kopania dziur w ziemi tez powinien zarabiac godziwe pieniadze .Gdyby nie robotnik to bys mieszkal w szalasie chodzil na piechote i ognisko palil i glodny chodzil bo garnka nie potrafisz sobie zrobic .inteligencie zakichany po 9 fakultetach

     • 43 3

    • Może nauczyłeś się wiele... ale jednego na pewno nie"

     BYCIA CZŁOWIEKIEM.

     • 0 0

   • nie wiem czemu piszesz, ze Gdańsk to bieda,bieda, bieda, bo ja tu widzę ludzi pracujących i dobrze sytuowanych, chyba biedy nie widziałeś na oczy i w d*pie Ci się poprzewracało

    • 10 3

   • "Zarabiam około 1600 PLN na rękę "

    LOL.

    • 1 4

   • Kilka pomysłów (1)

    -własna działalność, bazujaca na unikalnej usłudze/produkcie
    - wyjazd za granicę
    - doksztalcanie

    Nie lepiej, zamiast siedzieć na forach i narzekać pomyśleć nad własnym biznesem i być kowalem własnego losu?
    Jesli nie potrafisz, wyjedz po prostu za praca nie wymagająca kreatywności. W całej Europie poszukują fachowców. Minimum oczekiwań to pracowitość.

    Oczywiscie pozostaje zawsze rozwiazanie zostania zwiazkowcem;)

    • 4 6

    • A słyszałeś o takiej instytucji jak "Urząd Skarbowy"?

     i o jej stosunku do drobnych przedsiębiorców?

     • 0 0

  • To idź do Lidla i kupuj chemiczne żarcie

   • 1 4

 • "zagraniczni wystawcy" spod Łodzi :-) (7)

  "Afrykańskie rękodzieło" made in China.
  Kto jeszcze daje się robić w bambuko?

  • 214 12

  • Powinniśmy sprzedawać swoje produkty regionalne (Polskie) (5)

   ..a nie przyciągać kupców z zagranicy, którzy później osiedlają się na stałe, promują swoją kulturę kosztem Polaków

   • 32 27

   • poczytaj trochę o Księstwie Polsko Litewski... (2)

    i naucz się choć trochę historii i kultury swojego kraju, a dopiero potem zabieraj się za jego promowanie gamoniu

    • 8 25

    • księstwo polsko litewskie ??????? :))))) oj ,sam się poducz

     • 20 1

    • Królestwo Obojga Narodów

     • 3 0

   • Opinia została zablokowana przez moderatora

   • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • dobrze, że Ty taki inteligentny jesteś i nie dajesz sie nabierać!

   • 4 6

 • Nie lubię jarmarku. (2)

  Jest tam mało produktów, które mnie interesują. Mówiło się o zmianie, formuły jarmarku. Może to jest dobry pomysł. Mocny zagraniczny marketing tak by przyciągała kupujących i sprzedających z całego świata.

  • 47 23

  • zmiana formuły jarmarku (1)

   Tak duża zmiana opłaty za stoisko 100 pln za 1 metr bravo

   • 3 0

   • To tylko dowodzi tego, że ci których stać na taką cenę za stoiska,

    muszą sprzedawać totalny szajs z przebitką minimum kilkuset procent.
    Skoro są jednak frajerzy, którzy to kupują i jeszcze się cieszą :-) to niech im będzie.
    Jedyną rzeczą, która w tym roku można było zrobić na JD były zdjęcia. Tyle kolorowego nikomu niepotrzebnego pseudoartystycznego badziewia w kosmicznych cenach, nie widziałem nigdzie wcześniej. Paciorki, szkiełka, szmatki, d*perele wszelakie + nieśmiertelny płyn do rzekomego mycia okularów, fotele do pseudomasaży i nożyki do ciecia wszystkiego, czyli do niczego. Wiejskie jarmarczne byle co zmultiplikowane do n-tej potęgi.

    • 0 0

 • (1)

  Nasze czasy, to czasy tańczących myszek Miki... póki one są na Jarmarku to możemy być spokojni.

  • 79 3

  • Zawsze jak widzę to tańczące, pierdządze g***no

   to mam chęć zasadzić temu kopa, przy okazji tak żeby sprzedawca zebrał w twarz w odłamkami

   • 1 0

 • wreszcie jarmarcznie a nie bazarowo (2)

  W tym roku jarmark bardzo mi si podoba, ponieważ po raz pierwszy jest jarmarkiem, a nie przeniesieniem giełdy z Pruszcza, rynku z Przymorza czy Gildi z rzeczami o trzykrotnie wyższych cenach. Przez ostatnie jarmarki miałam wrażenie, że kupcy próbują odkuć się na turystach za straty poniesione w ciągu roku. Tego w tym roku po prostu nie ma! za to jest "mydło i powidło", ale w pozytywnym kontekście. Jest jarmarcznie, dużo fajnych stoisk, jak to opisano w artykule. Oczywiście są też dziwne stoiska rodem z telezakupów, ale to też ma swój klimat. Tak jak co roku maszerowałam między stoiskami z ciuchami w szybkim tempie mijając kupców stojących od lat w tym samym miejscu z tym samym asortymentem, tak w tym roku przespacerowałam się tą samą trasą z dużą przyjemnością. Mniej stoisk, bardziej zróżnicowane i atrakcyjniejsze. Mam nadziej, że w tym kierunku będą zmierzać kolejne edycje tego wydarzenia. Przypuszczam, że nie wszystkim odpowiada taka formuła, ale jeśli ktoś chce po prostu zrobić zakupy może wybrać się na wyprzedaże do centrów handlowych.

  • 105 15

  • Co prawda, to prawda

   I ludzi jest zdecydowanie mniej.

   • 9 2

  • bylam dzisiaj i nie dalam sie naciagnac

   po przejrzeniu paru stoisk przestalam juz pytac o cene, bo niemal zawsze wywolawcza to 100zl, a jak sie chcesz targowac, to ten jarmarczny kupiec zawsze wie wszystko lepiej, co, gdzie, za ile i ty nigdy nie masz racji i najlpeiej, to jakby on oddal za darmo pewnie. wkurzaja mnie ci handlarze. smieszny kraj, bieda hula, ale za gipsowego lwa to sobie nawet 16tysi mozna zawolac :)

   • 12 3

 • Warto poszerzyć teren o ul. Ogarną. Dotychczas stragany kończą się na garbary. (6)

  • 39 14

  • (5)

   Polecam Kwas Chlebowy 1,5 l za 5 zł. Kupiłam mężowi zamiast piwa i smakuje.

   • 9 2

   • (1)

    Mąż na pewno szczęśliwy.

    • 19 0

    • Buhahah

     Dobre :P Na bank umiera z radości! :D

     • 7 1

   • ale komu ?

    smakuje Tobie czy mężowi ? chłop pewnie załamany jest ,że musi zamiast normalnego piwka wciągać kwasy . Kobieto daj spokój swojemu chłopowi

    • 6 3

   • chwała Bogu, ze Twojemu mezowi smakuje... jezu, bo juz sie balam, ze gdyby nie smakował, to nie mozna by tego kupic. Kogo to obchodzi Kobieto???? Ogarnij sie:( smiech mnie ogarnia jak czytam takie bzdury...

    • 3 6

   • Cieszymy sie Twoim szczesciem, doprawdy....chwała Bogu, ze Twojemu mezowi smakuje... jezu, bo juz sie balam, ze gdyby nie smakował, to nie mozna by tego kupic. Kogo to obchodzi Kobieto???? Ogarnij sie:( smiech mnie ogarnia jak czytam takie bzdury, proznosc ludzka nie zna granic, co?:D

    • 0 9

 • Bardzo dobrze!!! Bo Polacy z bursztynkami to już nuda i przeżytek! (3)

  Polacy siedzą wiecznie jeszcze w PRL.

  • 21 24

  • :) '' Kielbasy i szynki doprawione naturalnymi przyprawami '' :) czyli te w sklepach czym sa doprawiane ? (1)

   To jakas patologia ze niby na Jarmarku sa naturalne i tradycyjne wyroby wedliniarskie a na sklepowych polkach niby co jest ?. Fakt ze kiedys podawali jak to na imprezy i wystawy producenci robia inne kielbasy niz do sklepow .

   • 13 2

   • substytutami naturalnych przypraw sa doprawiane,jezeli naprawde nie widzisz roznicy w szynce uwedzonej w wedzarni a pelnym wody kawalku gabki z folii to tylko wspolczuje.Polecam lekture ile miesa w miesie na metkach szynek czy kielbas.

    • 6 0

  • bursztyn

   bardzo lubię bursztyny i nie kojarzą mi się z PRL. No chyba, że mowa o tych sprzed kilkunastu lat na pchlim targu. Nieoszlifowane, nie mające kształtu kamienie.

   • 1 1

 • stroopwafels! (6)

  Kto mi powie gdzie są holenderskie wafle (stroopwafels) co były rok temu?
  Węgierskie placki z tego roku też są ciekawe, kiełbaski z dziczyzny trzymają poziom i już od lat stoisko z oscypkami najbliższe Długiej :)

  • 25 4

  • (1)

   Te pyszne ciastka z karmelem sprzedaja regularnie w Auchanie

   • 3 2

   • Wszystko co sprzedają na jarmarku można kupić przez cały rok w normalnych sklepach.

    I przynajmniej o połowę taniej.

    • 10 7

  • Ostatnio widziałam też w lidlu

   • 3 3

  • węgierskie placki

   to chyba langosze :)

   • 1 0

  • wafle

   Nie wiem, czy to takie masz na mysli, ale mam wrazenie, ze maja je w ciaglej sprzedazy w Rossmannie.

   • 0 0

  • dziękuję dobrzy ludzie, ale rok temu było stoisko z tymi waflami pieczonymi na oczach klientów, 'kupne' to nie to samo :)

   • 1 0

 • Ważne że jest na jarmarku kiczowata skacząca Myszka Miki oraz Kaczor Donald

  Hit z lata 1987 wciąż do kupienia na jarmarku :)

  • 71 6

 • Jedzenie na jarmarku.... Ktoś upadł na głowę... (17)

  Ubiegły tydzień... wizyta na Jarmarku... Trzeba coś zjeść... Wybór pada na szaszłyki z KURCZAKA. Niezwykle miła Pani nakłada owe dwa szaszłyki ja zaabsorbowany rozmową z partnerką nawet nie zwracałem uwagi na cennik... Przy samej kasie dowiaduję się że do zapłaty za 2 szaszłyki + ważywa gotowane + 2 coca cole 0,5l mam 133zł... W tym momencie osuwam się na ziemię i oczekuję reanimacji :) Miła pani poinformowała mnie, że 100g szaszłyka z KURCZAKA kosztuje 12zł... a cola 0,5l - 8 zł :D Postanowiliśmy wybrać jakąś "DROŻSZĄ" restaurację... W METAMORFOZIE zapłaciliśmy 140 zł za dwie porcje jesiotra z rabarbarem :) + 2 x Bulion z kapłona na 1 danie ;D jednym słowem Dobra Robota - Jarmarczni naciągacze :)

  • 224 6

  • To byl kurczak z Norwegii karmiony tylko ekologicznym pozywieniem (4)

   Nawet pani Jorgensen i pan Von Groblun spiewaja tym kurczakom kolysanki !!!!!!!!!,,,,,,,wiec sam rozumiesz ze szaszlyki z takich kurczakow sa bezcenne :)

   • 46 2

   • O kurcze... (1)

    A ja się na jesiotra... Co za vaux pas... O dzisiaj tylko szaszłyki. Doczytałem i faktycznie te kurczaku były nawet święcone przez samego B16!

    • 14 6

    • vaux????

     • 14 1

   • A co tu Norwegia ma do rzeczy ? Ceny ? (1)

    • 1 6

    • Gdzie taką ściemę sprzedają?

     Jeszcze nikt ich nie pbił? ;-)

     • 6 0

  • (3)

   ZAMIAST W JEDZENIE RADZĘ ZAINWESTOWAĆ W SŁOWNIK! "waŻywa" haha na Jarmak się nie chodzi "żreć" w takich budach!

   • 19 7

   • ... (2)

    A Ty smutny czlowieku zainwestuj w relanium... Nigdy bledu nie popelniles?

    • 8 15

    • Może w podstawówce. (1)

     Dorosłym ludziom nie przystoi.

     • 0 1

     • Ja nie mam problemu, ale naprawdę wielu ma dysleksję

      takie czasy, a z niska inteligencją nie ma to nic wspólnego.
      Skąd takie uszczypliwe komentarze od razu?

      • 0 0

  • cos chyba zle policzyles, po ile te wazywka byly?

   • 8 2

  • hahahha (6)

   jeżeli 100 gram kosztuje 12zł , a Ty zapłaciłeś 133 , co zeżarliście po pół kilograma ?

   • 18 6

   • mhm

    Mosiek doczytaj :) szaszlyk to z 350-450gramow bo cebuli napchali mase!

    • 21 2

   • Waga jest przed smazeniem (1)

    • 5 1

    • gdyby tylko skarbówka wiedziała...nie wolno ludziom liczyć za jedzenie przed smażeniem, bo to oszustwo. Tak jak rybę szaszłyk powinno się ważyć po usmażeniu.
     Ja wam mówię, jak ktoś chce was oszukać to straszcie skarbówką a najbardziej sanepidem i to na prawdę działa.

     • 5 1

   • dziwak-maruda vvv

    2 szaszłyki po 350g = 700g x 12zł = 84zł
    2 x coca cola po 8zł = 16zł
    2 x warzywa po 17,50 = 33zł
    Łącznie do zapłaty = 133zł
    To że naciągają to sprawa oczywista ale rachunek się zgadza bez dziwaczenia

    • 15 0

   • Głupi vvv...

    ...zrezygnowali z tego i poszli do DROŻSZEJ restauracji na jesiotra i zapłacili 7 złotych więcej, ale za to byli zadowoleni.

    • 3 1

   • Do vvv

    A pół kilograma na 2 osoby to taka duża porcja ??? Nie jest to auswitz- birkenau, ale szału też nie ma...

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane