Fakty i opinie

stat

Kaplica św. Marcina - tu spoczęły prochy Pawła Adamowicza

artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Znieważenie prezydent Gdańska. Prokuratura nie zajmie się sprawą z urzędu


Bazylika Mariacka zobacz na mapie Gdańska, największy ceglany kościół w Europie, zwana też koroną królów, stała się miejscem pochówku tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Urna z jego prochami została umieszczona w kaplicy św. Marcina.Metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź na wieść o śmierci Pawła Adamowicza, zaproponował rodzinie pochówek jego doczesnych szczątków w bazylice Mariackiej.

Szukano miejsca w okolicy historycznej Izby Rajców, znajdującej się w prawym transepcie świątyni, od strony ul. Piwnej. To miejsce jakby czekało na niego.

Bazylika Mariacka stała się miejscem spoczynku prochów Pawła Adamowicza.
Bazylika Mariacka stała się miejscem spoczynku prochów Pawła Adamowicza. infografika Trojmiasto.pl
Urna z prochami została ustawiona w zakrytej przez lata wnęce kaplicy św. Marcina. Stanęła ona za pancerną szybą.

Prezydent spocznie w bazylice Mariackiej - tradycyjnym miejscu pochówku gdańskich burmistrzówMiejsce to znajduje się nieopodal Izby Rajców (utworzonej w 1497 roku), a także Bramy Radnych, którą ówcześni włodarze wchodzili do świątyni. Był to obszar w kościele związany z ówczesnymi samorządowcami.

Pochówek w świątyni to nic nadzwyczajnego. Już w VI wieku Kościół zezwolił na chowanie zmarłych w sąsiedztwie lub w wewnątrz świątyni, szczególnie osób wyróżniających się rangą i prestiżem. Obyczaj chowania pod posadzką trafił do Polski w IX w.

W efekcie przez wieki bazylika stała się olbrzymim cmentarzem. Najstarszą zachowaną płytą nagrobną w kościele jest płyta posadzkowa zamordowanego przez Krzyżaków w 1411 roku burmistrza Głównego Miasta, Konrada Leczkowa.

Opinie (199) ponad 50 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.