Kibicowaliśmy, powstrzymując się od wizyt w toalecie

Patryk Szczerba, Ewelina Oleksy
23 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (108)
Podczas meczu Polska-Meksyk trójmiejscy kibice trzymali nie tylko kciuki. Wizyty w toalecie przełożyli na przerwę w spotkaniu. Podczas meczu Polska-Meksyk trójmiejscy kibice trzymali nie tylko kciuki. Wizyty w toalecie przełożyli na przerwę w spotkaniu.

Jak kibicować, to zaciekle. Przyziemne sprawy, takie jak wizyta w toalecie, mogą zaczekać. Z takiego założenia wyszli najwyraźniej mieszkańcy Trójmiasta podczas meczu Polska - Meksyk. Sprawdziliśmy, jaki był pobór wody w godzinach meczowych. Zarówno stacje pomiarowe w Gdyni, jak i w Gdańsku zanotowały spadki.

Korzystałe(a)ś z toalety w trakcie meczu Polska-Meksyk?

Polska w pierwszym meczu Mundialu zremisowała z Meksykiem 0:0. Niebawem pojawią się dane dotyczące liczby widzów przed telewizorami. Będzie to jeden z wyznaczników zainteresowania pierwszym spotkaniem Polaków na Mundialu w Katarze. Czy było duże? Na pewno. Świadczą o tym chociażby wtorkowe pustki w sklepach w czasie, gdy trwał mecz.

Postanowiliśmy jednak sprawdzić inny - mniej oczywisty wyznacznik. Chodzi o zużycie wody w ciągu wczorajszego dnia w Trójmieście. Podobne wykresy publikują przy okazji podobnych wydarzeń chociażby wodociągi w Warszawie. Poprosiliśmy o podobny wykaz spółkę PEWiK w Gdyni i SNG w Gdańsku.

W Gdyni drgnęło w niektórych dzielnicach

Przedstawiciele Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni informują, że zmiany można było zaobserwować, ale co ciekawe, tylko w niektórych dzielnicach.

Typuj z nami wyniki meczów. Typer Trojmiasto.pl na Mundial Katar 2022 Typuj z nami wyniki meczów. Typer Trojmiasto.pl na Mundial Katar 2022

Na wykresie pokazanym przez PEWiK widać pobór wody godzina po godzinie. W Chyloni, Pustkach Cisowskich, na Grabówku, Leszczynkach, w Demptowie i Śródmieściu zaliczanych do tzw. strefy dolnej, pobór wody przez mieszkańców zmniejszył się w trakcie meczu. Oznacza to tyle, że kibicowaliśmy zaciekle powstrzymując się od wizyt w toalecie. Pobór wody wzrósł znacząco po godz. 19, czyli już wtedy, gdy mecz się skończył.

- Mecz rozpoczął się o godz. 17. Wartość 1280 metrów sześciennych to tzw. rozbiór wody na godzinę. Tuż po meczu nastąpił skok w górę do wartości 1438 metrów sześciennych rozbiór wody na godzinę - komentuje Anna Szpajer, rzecznik PEWiK Gdynia.
Co ciekawe ten parametr praktycznie nie drgnął w górnych dzielnicach, takich jak Wielki Kack, Chwarzno, Wiczlino czy Dąbrowa.

W Gdańsku gwałtowny wzrost w przerwie i po meczu

Jak mówi nam Magdalena Rusakiewicz, rzeczniczka SNG, grafika zużycia wody jest typowa dla meczu.

- Spadek zużycia nastąpił w pierwszej połowie, gwałtowny wzrost w przerwie, kolejny spadek w drugiej połowie i gwałtowny wzrost po meczu - informuje Rusakiewicz.
Mundial w Katarze: gdzie oglądać mecze w Trójmieście? Mundial w Katarze: gdzie oglądać mecze w Trójmieście?

W szczegółach przedstawiało się to następująco:
  • Godzina 17, czyli czas rozpoczęcia piłkarskich zmagań i czas, kiedy zazwyczaj większość z nas dopiero wraca do domu po pracy. Zużycie wody o tej porze kształtowało się na poziomie nieco ponad 3,6 tys. m3/h.
  • Podczas pierwszej połowy zużycie spadło do ok 3,4 tys. m3/h.
  • Przerwa meczowa to z kolei czas intensywnego zużycia wody. Systemy SNG zanotowały wzrost do poziomu 4,25 tys. m3/h.
  • Druga połowa meczu to znów spadek poboru wody do poziomu ok. 3,3 tys. m3/h.
  • Natomiast po meczu gdańszczanie wrócili do obowiązków domowych i zużycie wody osiągnęło 4,5 tys. m3/h.