• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kierowcy nie parkują pod Parkiem Centralnym. Pomogą abonamenty?

Piotr Weltrowski
22 listopada 2023, godz. 21:00 
Opinie (314)
Najnowszy artykuł na ten temat Pomysły na "ożywienie" parkingu w centrum
W dni powszednie z parkingu pod Parkiem Centralnym korzysta czasem dosłownie kilka aut. W dni powszednie z parkingu pod Parkiem Centralnym korzysta czasem dosłownie kilka aut.

Średnio 88 aut dziennie parkuje na parkingu podziemnym pod Parkiem Centralnym, otwartym na początku września w Gdyni. Oznacza to, że regularnie zajętych jest około 33 proc. miejsc. Dla porównania, na parkingu przy Gdyńskim Centrum Filmowym, gdzie ceny są identyczne, średnio zajętych jest ok. 70 proc. stanowisk. Czy wprowadzenia abonamentów sprawi, że więcej kierowców zacznie parkować pod parkiem?Gdzie parkujesz w centrum Gdyni?

Parking podziemny pod Parkiem Centralnym uruchomiono na początku września. Przez pierwsze dni korzystanie z niego było bezpłatne, później zaś zaczęły obowiązywać stawki identyczne, jak w przypadku innego dużego podziemnego parkingu w centrum Gdyni, znajdującego się pod Gdyńskim Centrum Filmowym.

Opłaty parkingowe na obu parkingach to:
  • pierwsze pół godziny - 1 zł,
  • drugie pół godziny - 3,5 zł,
  • druga godzina postoju - 1 zł za każde rozpoczęte 12 minut postoju,
  • trzecia godzina postoju - 1,5 zł za każde rozpoczęte 12 minut postoju,
  • każda kolejna godzina postoju - 1 zł za każde rozpoczęte 12 minut postoju.

Te stawki są niższe niż w strefie Śródmiejskiej na ulicy, gdzie płaci się 5,50 zł za pierwszą godzinę, 6,60 zł za drugą, 7,90 zł za trzecią i 5,50 zł za każdą kolejną.

Mimo to jak dotąd parking pod Parkiem Centralnym nie cieszy się dużym zainteresowaniem kierowców. Jak się dowiedzieliśmy, od początku jego działania średnie obłożenie wynosiło jedynie 33 proc., co przekładało się na 88 aut parkujących tam dziennie.

Dla porównania, obłożenie parkingu przy Gdyńskim Centrum filmowym wynosiło w tym samym okresie ok. 70 proc. Warto jednak pamiętać, że jest to mniejszy parking, więc realnie parkowało tam codziennie około 119 aut.

Aktywiści: parking powstał w złym miejscuDo sprawy odnieśli się członkowie stowarzyszenia Miasto Wspólne.

- Po trzech miesiącach działania kierowcy na pewno już wiedzą, gdzie znajduje się wjazd na parking, więc dlaczego tak niechętnie z niego korzystają? Może dlatego, że to miejsce jest dobrze skomunikowane, trasę mają tu liczne linie autobusowe i trolejbusowe, a niedaleko jest przystanek SKM? - argumentują.


Radni PiS: Parkowanie jest zbyt drogieW innym tonie, choć równie krytycznie, do sprawy odnieśli się również radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy w środę zorganizowali konferencję prasową, dotyczącą m.in. kwestii podziemnego parkingu pod Parkiem Centralnym.

- Zainteresowanie tym parkingiem jest znikome, mieszkańcy tam po prostu nie parkują, prawdopodobnie dlatego, że przygotowany został on w sposób błędny. Wjazd na parking nie powinien znajdować się od strony ul. Partyzantów, ale od strony al. Piłsudskiego. Jakimś rozwiązaniem byłoby zmniejszenie wysokości opłat albo zupełne z nich zrezygnowanie poza sezonem, aby zachęcić mieszkańców do korzystania z tego parkingu - stwierdził Marcin Bełbot, radny PiS.

Miejscy urzędnicy: Dajmy mieszkańcom czas, aby się przyzwyczailiSami urzędnicy tonują emocje związane z obłożeniem parkingu i przypominają, że parking przy GCF, który dziś podawany jest jako przykład miejsca z dużym obłożeniem, również przez pierwsze miesiące działalności świecił pustkami.

Zaznaczają też, że prawdziwym testem będzie kolejny sezon letni.

- W sezonie obłożenie parkingu przy GCF wynosi praktycznie 100 proc., podobnie w weekendy. Ten sam trend widać w przypadku parkingu pod Parkiem Centralnym, gdzie w weekendy już teraz jest zdecydowanie więcej parkujących - mówi Agata Grzegorczyk, rzeczniczka Urzędu Miasta Gdyni.
Przyznają jednak, że problemem jest parkowanie w dni powszednie - od poniedziałku do piątku obłożenie parkingu jest bowiem jeszcze niższe i wynosi około 20 proc.

Czy pomogą abonamenty?Większe zapełnienie parkingu w dni powszednie ma zapewnić wprowadzenie abonamentu na parkowanie w tym miejscu.

Uchwałę w tej sprawie podjęli w środę gdyńscy radni. Określono w niej, że abonament na miesięczne parkowanie pod Parkiem Centralnym wynosić będzie 550 zł. To mniej niż miesięczny abonament na parkowanie w strefie Śródmiejskiej (800 zł).- Celem tego rozwiązania jest zwiększenie wygody i dostępności miejsc parkingowych dla mieszkańców, którzy regularnie korzystają z tego parkingu. W ramach nowych zasad, maksymalna liczba miejsc postojowych na parkingu, przeznaczonych dla osób wykupujących abonamenty, została ustalona na połowę maksymalnej liczby dostępnych miejsc postojowych - napisano w uzasadnieniu uchwały.
W pierwszym "rzucie" na abonamenty zostanie jednak przeznaczonych 50 miejsc.

Radni PiS złożyli wniosek formalny, aby uchwały nie przyjmować i przesłać ją do dalszych prac w komisjach, aby wypracować inne rozwiązanie. Wniosek ten jednak odrzucono i przegłosowano zmiany.

Parking podziemny powstał w ramach większej inwestycji - stworzenia Parku Centralnego. Jej koszt wyniósł 63,4 mln zł.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (314)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane