• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kierowcy z tego kraju powodują najwięcej kolizji w Trójmieście

Szymon Zięba
17 kwietnia 2024, godz. 07:00 
Opinie (403)
"Jakiej narodowości jest sprawca kolizji?" - to jedno z najczęstszych pytań, które pojawiają się pod informacjami o stłuczkach. Statystyczna odpowiedź brzmi: to obywatel lub obywatelka Polski. Zdjęcie ilustracyjne. "Jakiej narodowości jest sprawca kolizji?" - to jedno z najczęstszych pytań, które pojawiają się pod informacjami o stłuczkach. Statystyczna odpowiedź brzmi: to obywatel lub obywatelka Polski. Zdjęcie ilustracyjne.

Najwięcej kolizji w Gdańsku, Gdyni i Sopocie popełniają Polacy. I nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ to naszych rodaków jest najwięcej na drogach. Następni w kolejności są obywatele Ukrainy i Białorusi - bo to dwie największe mniejszości narodowe w Trójmieście. Policyjne statystyki przeczą popularnemu mitowi, jakoby nasi sąsiedzi ze Wschodu stali za większością stłuczek w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.Jak oceniasz swoje umiejętności za kierownicą?

Jest taka teoria, że posmarowana kanapka, zawsze spadnie na podłogę masłem do dołu. Podobnie rzecz się ma z tramwajem czy autobusem. Kiedy się na niego czeka, to zawsze przyjeżdża ten z przeciwnego kierunku.

Oczywiście to bujda na resorach, a psychologowie tłumaczą, że takie przekonanie bierze się stąd, że gorsze wspomnienie mocniej "wbija" się w ludzką pamięć. Ile razy zdarzyło się nam bowiem przyjść do domu i rzucić na dzień dobry "ale dziś miałem dobry dzień - od razu jak wszedłem na przystanek, podjechał mój tramwaj"?

Ten przydługi wstęp, tłumaczący w olbrzymim uproszczeniu mechanizmy rządzące naszą psychiką, można odnieść do kolejnego stereotypu, który przewija się w komentarzach w Raporcie z Trójmiasta, a który dotyczy stłuczek czy wypadków.

Praktycznie pod każdym wpisem dotyczącym incydentu drogowego, pada pytanie o narodowość sprawcy, a przy okazji sugestia, że to na pewno "przybysz ze Wschodu". Dalej kolejna insynuacja: na pewno z kupionym prawem jazdy.Choć z ksenofobicznymi uproszczeniami nie powinno się dyskutować, postanowiłem zrobić wyjątek i wziąć na tapet dane z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Zapytałem funkcjonariuszy o narodowość sprawców kolizji z 2023 roku. Oto grafiki dla Trójmiasta, które powstały na podstawie danych policji:

Kolizje z podziałem na narodowość w Gdańsku

Kolizje z podziałem na narodowość w Gdyni

Kolizje z podziałem na narodowość w Sopocie

Dane czarno na białym pokazują, że za lwią część stłuczek odpowiadają Polacy. I nie ma w tym nic dziwnego: jest nas przecież najwięcej w Trójmieście. Drudzy w kolejności są Ukraińcy. Czy to oznacza, że są "gorszymi kierowcami"?

W 2022 roku w stolicy Pomorza i okolicach przebywało około 200 tys. osób z tego kraju. Zakładając, że rok później nawet połowa z nich opuściła Trójmiasto czy Polskę w ogóle, średnia drogowych stłuczek nadal wypada porównywalnie do tej wyłącznie "polskiej".

Tylko polskie prawo jazdy w taksówkachOczywiście wśród Ukraińców czy Białorusinów - podobnie jak wśród Polaków - znajdą się kierowcy lekkomyślni, nieodpowiedzialni czy też pospolici kryminaliści, którzy wsiadają "za kółko" po pijanemu czy bez uprawnień.

Sama narodowość nie ma na to wpływu. Na koniec warto zaznaczyć, że w celu ukrócenia wszelkich podejrzeń co do legalności uprawnień "wschodnich" praw jazdy wykorzystywanych np. w taksówkach, ustawodawca planuje zmiany, które będą wymuszały na takich osobach posiadanie polskiego dokumentu.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (403)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane