• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lechia Gdańsk ma niepokornego piłkarza. Mateusz Żukowski wzmacnia się mentalnie

Jacek Główczyński
21 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

Lechia Gdańsk

Mateusz Żukowski liczy, że dzięki odpowiedniemu przygotowaniu będzie mógł pokazać swoje umiejętności na boiskach ekstraklasy w barwach Lechii Gdańsk. Mateusz Żukowski liczy, że dzięki odpowiedniemu przygotowaniu będzie mógł pokazać swoje umiejętności na boiskach ekstraklasy w barwach Lechii Gdańsk.

Lechia Gdańsk w najbliższym sezonie może mieć dużo pożytku z niespełna 20-letniego piłkarza. Mateusz Żukowski liczy, że w wyeksponowaniu umiejętności pomoże mu wzmocnienie pod względem mentalnym. W tym względzie wspiera go nie tylko klubowy psycholog - Paweł Habrat, ale również były napastnik Tomasz Dawidowski. - Mówił mi, że nieco przypominam mu jego z młodzieńczych lat, gdyż też był niepokorny. Stara mi się też na swoim przykładzie pokazywać, czego powinienem się wystrzegać, jakie zachowanie może mnie blokować - zdradza nam zawodnik, który jeszcze nie ma określonej docelowej pozycji. Grał jako lewoskrzydłowy, napastnik i boczny obrońca.Miłosz Szczepański na testach w Lechii Gdańsk. Poznaj bliżej ofensywnego pomocnikaJacek Główczyński: Niemal we wszystkich źródłach, które podają długość piłkarskich kontraktów, przy panu można przeczytać 30 czerwiec 2021. Czy negocjuje pan nową umowę?

Mateusz Żukowski: Nie. Kontrakt miałem rzeczywiście podpisany do 30 czerwca, ale gdy w sierpniu 2019 roku przechodziłem na wypożyczenie do Chojniczanki, umowa z Lechią została przedłużona o taki czas, przez jaki miało obowiązywać wypożyczenie. Obecna obowiązuje do 30 czerwca 2022 roku.

Z Chojnic wrócił pan jednak pół roku przed terminem. Dlaczego?

Nie był to dla mnie udany okres z różnych względów. Natomiast skupiłem się na tym, by wyciągnąć z tej sytuacji lekcję dla siebie. Ostatecznie skończyło się tak, że Chojniczanka oddała mnie do Lechii w lutym i już nie zostałem zgłoszony do rozgrywek. Do tego jeszcze wybuchła pandemia. Nie zmieściłem się na liście "50", którą zgłosił klub. To oznaczało, że w Gdańsku mogłem trenować tylko z rezerwami. Jednak nie załamałem się. Powiedziałem sobie, że się przyłożę i tak rzeczywiście zrobiłem.

Omran Haydary musiał przyjmować gratulacje od talibów. Przeczytaj wywiad z piłkarzem Lechii GdańskNagrodą był powrót do pierwszej drużyny Lechii na sezon 2020/21?

Trener Piotr Stokowiec zawsze mi mówił, że dostanę szansę, jeśli będę ciężko pracował.

Teraz te szanse na grę powinny być większe, gdyż Tomasz Makowski skończył wiek młodzieżowca, a zatem zostaje pan, Jan BiegańskiJakub Kałuziński?

Proszę mi wierzyć, że odkąd wprowadzono status młodzieżowca, nigdy nie pomyślałem, iż łatwiej będzie mi o grę. Założyłem że drogą do regularnej gry jest codzienna, konsekwentna praca nad własnymi deficytami.

Lechia Gdańsk dokonała pierwszego transferu. Na kogo się zdecydowała?Czy w stabilizacji formy nie przeszkadza to, że chyba nie określono, kim na boisko ma być Mateusz Żukowski? Przychodził pan do seniorów jak napastnik, ale ostatnio grał pan jako lewoskrzydłowy.

Myślę, że ta docelowa pozycja nie została określona. W Lechii nie byłem tylko napastnikiem i skrzydłowym, ale też obrońcą. Szczerze mówiąc zagram wszędzie tam, gdzie trener zdecyduje i maksymalnie przygotuję się do gry na określonej pozycji. 

Czyli nie nastawia się pan na rywalizację z konkretnymi piłkarzami, a koncentruję się pan przede wszystkim, aby sam stawał się coraz lepszym piłkarzem?

Dokładnie tak. Uważam że tylko w taki sposób można się realnie rozwijać.

Terminarz ekstraklasy na sezon 2021/22. Gdzie i z kim rozpocznie sezon Lechia Gdańsk?Czy korzysta pan ze współpracy z psychologiem?

Bardzo dużo pracuję z Pawłem Habratem. Mówi mi, że choć gram z kolegami i liczy się przede wszystkim wynik drużyny, to muszę myśleć o sobie, pracować i poprawiać się. Pod względem mentalnym bardzo też mi pomaga Tomek Dawidowski z mojej agencji menedżerskiej BMG Sport. Mówił mi, że nieco przypominam mu jego z młodzieńczych lat, gdyż też był niepokorny. W związku z tym stara mi się też na swoim przykładzie pokazywać, czego powinienem się wystrzegać, jakie zachowanie może blokować mnie w grze, a jakie może pomóc. Poświęca mi dużo czasu, żeby wspierać mój rozwój mentalny.

Ja i zapewne wielu kibiców Lechii najbardziej zapamiętało pana grę w końcówce meczu z Piastem Gliwice. Wszedł pan w 77. minucie przy wyniku 0:2 i dał nowy impuls drużynie, która potrafiła doprowadzić do remisu 2:2, a pan miał duży udział przy pierwszym golu...

Liczę, że to był przełomowy moment. Od tamtego meczu, wchodząc na boisko zawsze dawałem pozytywny impuls. W spotkaniu z Wisłą Płock było tak samo. Dlatego wszystko co wydarzyło się od tamtego meczu, oceniam pozytywnie. Dużo pracy wykonuję, by wychodzić z jasnym planem na mecz i skupiam się na tym, aby jak najlepiej wykonać swoją robotę. Koncentracja na zadaniach, pozwala wyrzucić zbędne myśli i już widać, że dobrze wpływa na moją grę.

Lechia Gdańsk rozpoczęła przygotowania. Zobacz listę 23 piłkarzy. Sprawdź, kogo nie ma i dlaczegoZ lewej pomocy odszedł Żarko Udovicić, ale pozyskano Ilkaya Durmusa. Jak pan ocenia te zmiany?

Nie koncentruję się na tym. Naturalne jest, że w zespole będą zachodziły zmiany, a przecież na to nie mam wpływu. Staram się zajmować tym, na co ja mam wpływ. Sztab stawia sprawę jasno. Najpierw na treningu trzeba wykonać swoją robotę, potem potwierdzić to w meczu, a następnie utrzymać dobrą dyspozycję przez co najmniej 2-3 miesiące. Zresztą ja nie jestem typowym lewoskrzydłowym. Silniejszą mam prawą nogę, a zatem mam "ścinać" do środka i próbować strzałów, a nie tylko dośrodkowywać.

W szatni Lechii jest dużo młodych piłkarzy. To pomaga wam w seniorach?

Ja jestem młody, ale w pierwszej drużynie byłem po raz pierwszy już 4,5 roku temu. W tym czasie hierarchia, która jest na pewno w zespole, trochę się zmieniała. Starsi zawodnicy też pomagają, każdy z każdym rozmawia. Oczywiście cieszę się, że jest młodzież, ale tak jak mówiłem - wiek nie ma znaczenia - trzeba pokazać własną wartość, pracować na każdym treningu.

Jakie parametry sprawdzała u piłkarzy Lechia Gdańsk na pierwszych treningach?Czy wzoruje się pan na konkretnym piłkarzu?

Z każdego staram się coś wyciągnąć dla siebie, ale nie mam konkretnego wzoru. Gdybym miał wybrać jednak tylko jednego, wskazałbym na Cristiano Ronaldo.

A czy w rodzinnym Lęborku Mateusz Żukowski, który gra w ekstraklasy, jest wzorem do naśladowania?

Myślę, że w moich stronach mnie znają, choć w wielkim futbolu jeszcze nie zaistniałem. Zostałem zaproszony na spotkanie do swojej byłej szkoły podstawowej i tam po raz pierwszy poczułem, że naprawdę dużo dzieciaków chciałoby się na mnie wzorować. Także mój trener z Lęborka - Andrzej Małecki ma w tym zasługę.

Myśli pan o powołaniu do młodzieżowej reprezentacji Polski?

Grałem w narodowych barwach od U-16 do U-20. Oczywiście, będę bardzo szczęśliwy z takiego powołania. Natomiast, aby tak się stało istotna jest jak najlepsza i regularna gra w klubie, gdyż kadrowe powołania są potem tego następstwem.

Zawodnik

Mateusz Żukowski

Mateusz Żukowski

ur.
2001
wzrost
185 cm
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

Kluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (42)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane