• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Martwy pingwin na plaży w Gdyni?

ws
21 marca 2024, godz. 17:30 
Opinie (74)
  • Ptaka przypominającego wyglądem pingwina znalazła nasza czytelniczka.
  • Ptaka przypominającego wyglądem pingwina znalazła nasza czytelniczka.

Ptaka, który wyglądem przypomina pingwina, znalazła na plaży w Gdyni nasza czytelniczka. Wszystko wskazuje na to, że to alka. To rodzina ptaków, które są północnymi odpowiednikami pingwinów z południowej półkuli.Jak często odwiedzasz ogrody zoologiczne itp. miejsca?

Czy nad Bałtykiem można spotkać pingwina? Poza ogrodem zoologicznym to raczej niemożliwe, ale jedna z naszych czytelniczek podczas spaceru przy bulwarze oksywskim w GdyniMapka znalazła osobnika łudząco przypominającego pingwina.

Niestety ptak nie wykazywał żadnych oznak życia. Informacje o nim przekazano straży miejskiej w Gdyni.

"Pingwin północy" na plaży w Gdyni?Wszystko wskazuje na to, że ptak to alka nazywana "pingwinem północy". Alki są czarne z wierzchu, białe od spodu, mają gruby i nie za długi dziób. Potrafią latać i to całkiem szybko, na lądzie zaś przybierają "pingwinią" postawę: stoją wyprostowane, a ze względu na masywne ciało mogą przypominać małego pingwina.

Alki, chociaż lęgną się na skalistych wybrzeżach zimnych wód północy, można spotkać nad Bałtykiem. Jednak trzymają się otwartego morza a na brzegu rzadko kiedy można je spotkać. Gniazdują na skalistych, klifowych morskich brzegach.


W Polsce stwierdzono obecność sześciu spośród 24 gatunków alk. To alka, nurzyk, nurnik oraz skrajnie rzadko pojawiające się: maskonur, alczyk i nurzyk polarny.

W styczniu ubiegłego roku na plaży w Krynicy Morskiej spacerowiczom udało się sfotografować nurzyka. Nurzyki - jak wyjaśniali ornitolodzy - podobnie jak alki są na naszym wybrzeżu stałym i dość licznym gatunkiem w okresie zimowania.
ws

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (74)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane