Fakty i opinie

stat

Meteor rozświetlił niebo nad Trójmiastem

Zobacz, jak meteor rozświetlił niebo nad Trójmiastem


Ok. godz. 19 niebo nad Trójmiastem przez chwilę zrobiło się jasne, jak w dzień. Ponadto, na niebie można było zobaczyć przemieszczającą się różnokolorową łunę. Nic dziwnego, gdyż nad Trójmiastem przeleciał sporych rozmiarów meteor. Niecodzienne zjawisko było widoczne w wielu regionach Polski. Najprawdopodobniej kosmiczna skała wylądowała w Bałtyku.Często spoglądasz w niebo?

nie, staram się twardo stąpać po ziemi 9%
zdarza mi się, choć nie jestem fanem astronomii 40%
tak, udało mi się nawet zobaczyć kilka spadających meteorów 51%
zakończona Łącznie głosów: 1445
Tuż po godz. 19, do Raportu z Trójmiasta zaczęły spływać wiadomości informujące o niecodziennym zjawisku. Na krótką chwilę niebo nad Trójmiastem rozbłysło różnymi kolorami i bynajmniej nie był to pokaz sztucznych ogni.

- Widziałem ogromny rozbłysk na niebie. Nie było słychać żadnego hałasu. Widać było tylko jakby smugę ognia. Tak, jakby spadająca gwiazda, tylko o wiele, wiele większa - napisał do nas jeden z naszych czytelników.
Naukowcy: meteor mógł spaść do Bałtyku

W celu wyjaśnienia sprawy skontaktowaliśmy się z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczeni poinformowali nas, że nad Polską przeleciał meteor. Zjawisku towarzyszyło tak duże natężenie światła, że początkowo myślano, iż obraz zarejestrowany na kamerze jest efektem głupiego żartu.

- Początkowo myśleliśmy, że ktoś po prostu zaświecił nam reflektorem w kamerę. Ostatnie klatki zostały całkowicie prześwietlone. Kiedy jednak obejrzeliśmy nagranie klatka po klatce, nie mieliśmy najmniejszych wątpliwości, że zarejestrowaliśmy przelot meteoru o potężnym spadku. Oglądając je, od razu przyszedł mi na myśl słynny meteor z Czelabińska, który przeleciał nad ziemią w 2013 roku. Tamtemu zjawisku również towarzyszyło ogromne natężenie światła - wyjaśnia dr Paweł Wolak z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Meteor zarejestrowany w Toruniu przemieszczał się w kierunku północno-zachodnim. Wiele wskazuje na to, że kosmiczna skała zakończyła swój lot w Bałtyku. Badacze zastrzegają jednak, że to jedynie wstępne przypuszczenia. Precyzyjne dane będzie można uzyskać dopiero po tzw. policzeniu orbity. Możliwe też, że meteor w całości spłonął w atmosferze.

Opinie (431) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.