Fakty i opinie

stat

Mieszkańcy chcą ulepszyć Gdańsk. Ruszyło głosowanie w sprawie budżetu obywatelskiego

Mieszkańcy Gdańska do 23 lutego mogą głosować na pięć wybranych projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego.
Mieszkańcy Gdańska do 23 lutego mogą głosować na pięć wybranych projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego. fot. Andrzej J. Gojke/KFP

Minutę po północy 10 lutego rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone do pierwszego Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku. Do 23 lutego każdy dorosły mieszkaniec miasta będzie mógł zdecydować, na co zostanie przeznaczone 9 mln zł. Do wyboru jest ponad 300 pomysłów gdańszczan.Czy wybrałeś już projekty, na które zagłosujesz?

tak, kilka bardzo mi się podoba 48%
jeszcze nie, ale na pewno coś wybiorę 37%
nie, nic mi nie odpowiada 7%
nie interesuję się tym 8%
zakończona Łącznie głosów: 518
Setki pomysłów, miesiące przygotowań, a niekiedy nerwów i stało się. Właśnie wystartowało głosowanie na projekty do pierwszego gdańskiego Budżetu Obywatelskiego. Zakończy się 23 lutego o godz. 23:59. Będzie miało formę elektroniczną.

W głosowaniu może wziąć udział każdy zameldowany na pobyt stały, czasowy lub wpisany do gdańskiego rejestru wyborców w Gdańsku, kto 4 listopada 2013 r. (czyli w dniu rozpoczęcia konsultacji do budżetu obywatelskiego) ukończył 16 lat. Takich osób jest w Gdańsku nieco ponad 375 tys.

Głosowanie krok po kroku

Nieważne, czy to będzie komputer stacjonarny, laptop, tablet, czy telefon komórkowy - żeby zagłosować, wystarczy mieć dostęp do internetu. Ci, którzy nie mają sprzętu, internetu lub wiedzy, jak się tym posługiwać, mogą głosować w wyznaczonych godzinach w 11 stacjonarnych Punktach Konsultacyjnych, gdzie pomocy udzielą dyżurujący urzędnicy (adresy punktów i godziny otwarcia znajdują się tutaj).

Gdy głosujemy samodzielnie, to po pierwsze wchodzimy na stronę www.gdansk.pl, klikamy w baner do głosowania, przechodzimy do strony głosowania i wypełniamy odpowiednie pola.

Należy w nich podać imię i nazwisko, PESEL, dwukrotnie adres e-mail, na który otrzymamy link weryfikacyjny. Następnie wchodzimy do swojej poczty i klikamy na wysłany link, który wprowadza nas do panelu głosowania. Tam wybieramy od jednego do pięciu projektów z całego Gdańska i zatwierdzamy wybór. Ważne: można głosować na maksymalnie pięć projektów, po jednym głosie, a nie pięć razy na jeden projekt.

W przypadku gdy system nie dopuści nas do głosowania, otrzymamy informację, dlaczego tak się stało i co z tym zrobić.

Trudny wybór z 308 projektów

Mieszkańcy Gdańska wykazali sporą kreatywność. Pierwotnie zgłoszono grubo ponad 400 pomysłów do budżetu. Gdyby chcieć je wszystkie zrealizować, potrzeba by na to 90 mln zł. Tymczasem w tegorocznym budżecie obywatelskim jest 9 mln zł, co daje 1,5 mln zł do podziału na każdy z sześciu okręgów skupiających po kilka dzielnic.

Najwięcej projektów dotyczyło infrastruktury rekreacyjno-sportowej. Jest kilka projektów budowy siłowni pod chmurką, kilka placów zabaw. Sporo projektów dotyczy wykonania instalacji nowego oświetlenia czy fragmentów drogi.

Sprawdź wszystkie projekty zakwalifikowane do głosowania.

Jest też parę niebanalnych pomysłów. Na wzgórzu ul. Niepołomickiej zobacz na mapie Gdańska miałby stanąć pomnik Świętowita, pogańskiego boga władającego wszelkimi siłami natury i bytem ludzkim. Miałby on przyjąć formę kopii Światowida ze Zbrucza, figury pochodzącej z IX - X wieku, którą znaleziono w XIX wieku.

Ciekawą propozycją jest też projekt "Nie daj się wpuścić w tunel", który miałby dawać poczucie bezpieczeństwa osobom, które boją się wchodzić do tuneli podziemnych po zmroku. Na czym miałby polegać? Na utworzeniu przejść naziemnych nad tunelami przy ul. Chmielnej i Słodowników, jednak działających dzięki naciśnięciu sygnalizatora i tylko po zmroku.

Opinie (144) 8 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.