• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nabrzeże Wyspy Spichrzów to od teraz Nabrzeże Hanzy

ms
18 kwietnia 2024, godz. 15:00 
Opinie (182)
Nabrzeże Wyspy Spichrzów, od Zielonego Mostu do znajdujących się na cyplu spichlerzy Daleka Droga I i II, od 18 kwietnia 2024 r. nosi nazwę Nabrzeża Hanzy. Nabrzeże Wyspy Spichrzów, od Zielonego Mostu do znajdujących się na cyplu spichlerzy Daleka Droga I i II, od 18 kwietnia 2024 r. nosi nazwę Nabrzeża Hanzy.

Nabrzeże położone na północno-zachodniej części Wyspy Spichrzów, czyli na odcinku od Mostu Zielonego do cypla wyspyMapka, nosi od 18 kwietnia nazwę "nabrzeża Hanzy" - zdecydowali radni Gdańska na ostatniej sesji w tej kadencji.Ostatnia taka sesja radnych. Następna już w nowym składzie Ostatnia taka sesja radnych. Następna już w nowym składzie

Chodzi o 260-metrowe nabrzeże, częściowo dwupoziomowe, które powstało w 2014 roku. Oddano je do użytku, gdy jeszcze trwały prace przy budowie obiektów, jakie dziś stoją w tej części Wyspy Spichrzów. Budowa nabrzeża okalającego cały północy cypel Wyspy Spichrzów, a więc od Mostu Zielonego aż po Most Stągiewny, kosztowała wówczas 28 mln zł.

Tak nabrzeże prezentowało się tuż po zakończeniu jego budowy. Film z 2014 r.Umiał(a)byś wymienić nazwy nabrzeży Motławy w historycznym centrum Gdańska?

Hanza: od walki z piratami do ekonomicznej potęgiW XII w. żegluga po morzach i oceanach była trudna i niebezpieczna. Na marynarzy czyhały nie tylko sztormy i mielizny, ale co gorsza - piraci. Gdy napadali na statek, mogli zadowolić się kradzieżą przewożonych towarów, ale mogli również, co zdarzało się równie często, załogę wymordować, a statek uprowadzić lub zatopić.

Nie w smak było to armatorom i kupcom, którzy ponosili coraz większe straty. Jako pierwsi wzięli sprawy we własne ręce kupcy z Lubeki. Mniej więcej w połowie XII w. postanowili powołać związek, który miał ochraniać interesy handlowców operujących głównie na Bałtyku, ale nie tylko.

Hanza, pierwsza korporacja w Europie Hanza, pierwsza korporacja w Europie

Najważniejsze decyzje co do konkretnych działań związku - Hanzy - zapadały na powołanych do życia w 1356 r. Zjazdach Hanzeatyckich. Miały one o czym dyskutować, gdyż w skład Hanzy łącznie weszło 200 miast (w tym nie zawsze portowych, jednym z nich był np. Wrocław), a obszar, jaki znajdował się w jej zasięgu, z czasem wyszedł znacznie poza wybrzeże Bałtyku.

Zasięg Hanzy około roku 1400. Zaznaczone strefy wpływów związku z podziałem na strefy wpływów. Mapa z atlasu do nauki historii prof. G. Droysensa, wydanego w 1886 r. Zasięg Hanzy około roku 1400. Zaznaczone strefy wpływów związku z podziałem na strefy wpływów. Mapa z atlasu do nauki historii prof. G. Droysensa, wydanego w 1886 r.

Gdańsk wszedł do Hanzy w 1361 r.Podczas jednego z takich zjazdów w Greifswaldzie (Gryfii) we wrześniu 1361 r. oficjalnie do Hanzy został przyjęty Gdańsk. Wpływ na to miały doskonałe stosunki z Lubeką, które zaczęły się, gdy zmagała się ona z potężną epidemią czarnej dżumy. Zachorowało na nią wielu mieszkańców, a gdy zawisło nad nimi dodatkowo widmo głodu, to właśnie znad Motławy ruszyły duże transporty żywności, w tym zboża.

Nowa Hanza działa od 1980 rokuOd 1980 r. Gdańsk jest członkiem Nowej Hanzy, czyli związku miast partnerskich Europy Północnej, czerpiącym z tradycji średniowiecznej Hanzy. Z czasem Związek rozrósł się o około 183 miast (w tym 23 z Polski, łącznie z Gdańskiem) z blisko 16 krajów.

Główne cele Nowej Hanzy:

  • prezentacja przeszłości i współczesności miast Hanzy,
  • stworzenie forum wymiany inicjatyw kulturalnych, turystycznych i gospodarczych,
  • współpraca młodzieży z miast hanzeatyckich,
  • prezentacja dorobku kulturalnego miast Związku Nowej Hanzy,
  • działania w kierunku integracji ludzi zdrowych ze światem osób niepełnosprawnych.


W dniach 13-16 czerwca 2024 r. w Gdańsku odbędą się 44. Międzynarodowe Dni Hanzy.

ms

Wydarzenia

44 Międzynarodowe Dni Hanzy w Gdańsku

spotkanie, targi, forum

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (182)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane