• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Narodowe Święto Niepodległości. Jak obchodzimy 11 listopada?

Klaudia Cichocka
4 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. po 123 latach. Cały proces trwał wiele dni, a 11 listopada to symboliczny początek odrodzenia państwa po zaborach. Obecnie w Polsce święto to okazja do pokazania patriotyzmu i tożsamości narodowej. Na terenie całego kraju odbywają się oficjalne obchody z przedstawicielami władz oraz wydarzenia o charakterze rozrywkowym i sportowym - biegi, koncerty czy parady.





11 listopada 2022 w Gdańsku, Gdyni i Sopocie - wydarzenia



Narodowe Święto Niepodległości - kto ustanowił święto 11 listopada?



Narodowe Święto Niepodległości Polski na początku miało charakter wojskowy. Dopiero w 1937 r. dołączyło do grona świąt państwowych. W czasie II wojny światowej okupanci zakazali obchodów 11 listopada, a Polacy decydowali się wyłącznie na konspiracyjne uroczystości. Po wojnie władze komunistyczne również nieprzychylnie podchodziły do upamiętniania odzyskania przez Polskę niepodległości. Jeszcze w 1945 r. zastąpiono święto Narodowym Świętem Odrodzenia Polski, które obchodzono 22 lipca. Narodowe Święto Niepodległości wróciło do kalendarzy w 1989 r.

W 2022 r. wypada 104. rocznica odzyskania niepodległości.

Imprezy z okazji Święta Niepodległości 2022 w Gdańsku, Gdyni i Sopocie



Jak obchodzimy 11 listopada?



W jaki sposób Polacy obchodzą święto 11 listopada? Obecnie Święto Niepodległości to okazja do pokazania polskiego patriotyzmu oraz oddania szacunku historycznym bohaterom. Na ulicach i balkonach pojawiają się flagi oraz zakładane są biało-czerwone kotyliony na znak narodowej tożsamości.

Flaga Polski. Jak zawiesić flagę na balkonie 11 listopada?



W Narodowe Święto Niepodległości odbywają się liczne uroczystości na terenie całego kraju. Prezydent oraz inni przedstawiciele biorą udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, złożeniu wieńców przed pomnikami osób zaangażowanych w odzyskanie niepodległości czy mszy św. za Ojczyznę.

Od lat 11 listopada to dzień otwarty w Sejmie. W stolicy organizowany jest także coroczny Marsz Niepodległości.

Jak obchodzimy 11 listopada lokalnie? Samorządy organizują oficjalne wydarzenia m.in. przemarsze wojsk i salwy honorowe, apele pamięci czy msze święte. Narodowemu Świętu Niepodległości towarzyszą również bardziej rozrywkowe aktywności - zawody sportowe, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, parady i koncerty.

Parady w Święto Niepodległości w Trójmieście



Odzyskanie niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918 r. - co się wydarzyło?



Co wydarzyło się 11 listopada 1918 r.? Ważna data w historii Polski wiąże się z przekazaniem Józefowi Piłsudskiemu władzy zwierzchniej nad wojskiem i mianowaniem marszałka na naczelnego dowódcę. Równocześnie we Francji podpisano rozejm kończący I wojnę światową. Układ potwierdzono w traktacie wersalskim kilka miesięcy później. Z terenów Królestwa Polskiego zaczęły wycofywać się wojska niemieckie. Wypracowane założenia międzynarodowe zapewniły możliwość odrodzenia się państwa po 123 latach zaborów. 11 listopada to symboliczna data upamiętniająca ważne wydarzenia, które zapoczątkowały kolejne przemiany, m.in. ustalanie granic.

Odzyskanie niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918 r. to symboliczna data, która na stałe zapisała się w kalendarzu Polaków.

Gęsina na św. Marcina w trójmiejskich restauracjach



11 listopada - wolny od pracy



Czy 11 listopada jest wolny od pracy? Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe i dzień wolny od pracy i nauki. W 2022 r. Święto Niepodległości wypada w piątek zapewniając długi weekend.

Niedziela handlowa - listopad 2022. Czy ostatnia niedziela listopada jest handlowa?



Czy 11 listopada idzie się do kościoła?



11 listopada nie jest świętem kościelnym, a wizyta w miejscu spotkań wiernych nie jest wymagana. Wielu Polaków decyduje się jednak uczestniczyć w mszy świętej. Kościołowi katolickiemu przypisuje się duże zasługi w pielęgnacji pamięci o dniu odzyskania przez Polskę niepodległości. Obecnie kościół wciąż aktywnie angażuje się w uczestnictwo w obchodach święta. 11 listopada odbywają się msze w intencji ojczyzny.

Opinie (3)

  • Gdyby Paderewski nie przekonał Woodrowa Wilsona to nic by nie było.

    Sam Piłsudski na tle Europy nie miał takiej siły. Olaliby nas. "Wypracowane założenia międzynarodowe" - dobre :)

    • 1 0

  • Jaka niepodległość? (1)

    My już prawie nic o sobie nie stanowimy.

    • 1 1

    • Jak byś uważał w szkole na historii to w porównaniu do przeszłości stanowimy całkiem dużo - ale oczywiście - lepiej pisać głupie komentarze niż się zainteresować tematem

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane