• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nieprzyjemna woń glonów przy bulwarze. Urzędnicy: "To zjawisko naturalne"

Piotr Weltrowski
22 maja 2024, godz. 11:00 
Opinie (92)

Glony odkładają się przy bulwarze w Gdyni, co dla spacerowiczów oznacza obcowanie z nieprzyjemnym zapachem

Pierwsze naprawdę ciepłe dni i... wraca problem glonów. Te z plaż są regularnie sprzątane, ale nasi czytelnicy zwrócili nam uwagę również na nieprzyjemną woń wydzielaną przez glony odkładające się przy bulwarze w GdyniMapka. Urząd Morski, który nadzoruje "wodną" część bulwaru mówi jednak wprost, że to zjawisko naturalne i glonów z obiektów hydrotechnicznych się nie usuwa.Glony przy bulwarze:

Za nami naprawdę ciepły i pogodny weekend, który był dla wielu okazją do spacerów nad morzem. Nie dla wszystkich jednak spacer gdyńskim bulwarem był czystą przyjemnością. Dostaliśmy od naszych czytelników sygnały o bardzo intensywnym i nieprzyjemnym zapachu wydzielanym przez glony odkładające się pod falochronem.

- Na plaży glonów nie ma, są regularnie sprzątane, w Sopocie nawet ostatnio sprzątane były specjalnym traktorem, który przesiewał strefę brzegową. Przy samym bulwarze w Gdyni wszystko jest jednak zielone od glonów, a ich zapach jest naprawdę intensywny. Ludzie spacerują i zastanawiają się, co tak śmierdzi - mówi pani Marta, czytelniczka trojmiasto.pl.
Także i w kolejnych dniach pojawiały się podobne zgłoszenia, również w Raporcie z Trójmiasta.

Z plaż glony są w Trójmieście regularnie usuwane, w Sopocie ostatnio także takim sprzętem...

O sprawę pytamy urzędników z gdyńskiego magistratu oraz gdyńskiego ZDiZ. Twierdzą oni, że glony są regularnie sprzątane z plaż oraz - to już tylko po sztormach - z "miejskiej" części bulwaru, gdy glony zostaną wyrzucone na brzeg.

Przypominają jednak, że za część techniczną Bulwaru Nadmorskiego (czyli za falochron i to, co znajduje się pod nim) odpowiada Urząd Morski w Gdyni.Pytamy więc o glony pracowników z tej instytucji. Ich odpowiedź jest krótka.

- Glony to zjawisko naturalne, tymczasowo występujące na wybrzeżu. Glony nie są usuwane przez administrację morską z budowli hydrotechnicznych ani z plaż - mówi Magdalena Kierzkowska z Urzędu Morskiego w Gdyni.
A wy jak sądzicie? Glony na kamieniach pod bulwarem (nawet gdy wydzielają nieprzyjemną woń) to naturalne zjawisko, do którego powinniśmy się przyzwyczaić mieszkając nad morzem? Czy raczej powinno się je zbierać tak, jak zbiera się glony z plaż?

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (92)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane