• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niespodziewane odkrycie przy remoncie elewacji

Aleksandra Nietopiel
24 sierpnia 2023, godz. 17:30 
Opinie (105)
  • Oprócz paru ubytków napis zachował się w niezłym stanie.
  • Oprócz paru ubytków napis zachował się w niezłym stanie.

Prace remontowe odsłoniły na elewacji starej kamienicy na Biskupiej Górce dawną reklamę sklepu. - To dla nas niespodzianka - mówią mieszkańcy i zastanawiają się, czy napisy uda się uratować. Sprawa została zgłoszona do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.Odkryty napis na remontowanej kamienicy:

Odkrycie ujrzało światło dzienne przypadkiem. Podczas remontu jednej z kamienic przy ul. Salwator 1/4 Mapka na ścianie odkryto dawną reklamę sklepu "Galanterja. Materiały piśmienne. T. Psoda i  I. Świderska", co jest sporym zaskoczeniem.

Mieszkańcy, także ci starsi, nie kojarzą, żeby w tym miejscu był sklep. Może więc tylko reklama? Sklep, owszem, działał, ale niżej, przy ul. BiskupiejMapka.

Mieszkańcy ratują 100-letni słup tramwajowy Mieszkańcy ratują 100-letni słup tramwajowy

Napis w niezłym stanieNapis jest czytelny i w całkiem niezłym stanie, choć ma ubytki. Zresztą trudno go nie zauważyć - skoro była to reklama, to musiała być widoczna. Zdjęciami dawnej reklamy podzieliło się Stowarzyszenie Biskupia Górka, publikując zarazem krótki wpis w mediach społecznościowych.

- Czy ktoś może pamięta ten sklep lub tę reklamę? Ciekawe, jaka będzie decyzja Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków co do dalszych losów tego napisu - napisało SBG.

Czy uda się zachować napis?W komentarzach pod wpisem mieszkańcy są za tym, by napis pozostał, wielu z nich nie kojarzy, by w tym miejscu funkcjonował sklep, ale wskazują, że napis faktycznie jest niektórym znany, a także, że jest pamiątką, którą należy zachować.

Wniosek o kontrolę tego miejsca zgłosił do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków radny miejski Przemysław Majewski. Jak udało nam się dowiedzieć, konserwatorską kontrolę na Biskupiej Górce ws. napisu na kamienicy (ale nie tylko) zaplanowano na dzisiaj. Jest więc szansa, że projekt remontu zostanie zmodyfikowany. Mieszkańcy zgłaszali wcześniej także kwestie znikających starych drzwi, okiennic i schodów - o czym również niedawno pisaliśmy.


Remonty i rewitalizacja w dzielnicy trwająW dzielnicy od marca br. trwa rewitalizacja. Remonty prowadzone są w kilkunastu kamienicach, budynki zmieniają się z zewnątrz i w środku, odzyskując dawny blask. Nie wszystkie remontowane są w ramach tego projektu, ale każdy po przeprowadzonych pracach chce się pięknie prezentować.

Odkryty przypadkiem napis nie jest jedyną tego typu pamiątką w tej dzielnicy, choć może zaskakiwać, że jest w języku polskim. Nie udało się na razie ustalić, w jakim okresie powstał.

Pozostawienie odkrytego teraz napisu na elewacji może być dodatkiem in plus dla Biskupiej Górki. Jeśli jednak zostanie, niewykluczone, że kosztem jego remontu obarczona zostanie wspólnota mieszkaniowa zarządzająca budynkiem, na której odkryto napis.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (105)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane