Fakty i opinie

stat

Nowe kolumbarium na Srebrzysku

Najnowszy artukuł na ten temat

Powiększony cmentarz w Kosakowie wystarczy na osiem lat

Na cmentarzu Srebrzysko przybyło kolejne kolumbarium. W zbiorowym grobowcu znajduje się 320 nisz. To już szóste kolumbarium na terenie gdańskich nekropolii komunalnych. Docelowo, do 2016 roku, w Gdańsku ma powstać razem niemal 2,5 tys. nisz do pochówków urnowych.Czy chciałbyś, aby twoje zwłoki zostały skremowane?

oczywiście, nie widzę żadnych przeciwskazań 65%
tak, choć mam pewne wątpliwości 7%
trudno powiedzieć. W ogóle nie myślę o takich kwestiach 9%
nie. Wolę tradycyjną formę pochówku, ale nie mam nic przeciw kremacji 12%
nigdy w życiu. Palenie zwłok bardzo źle mi się kojarzy 7%
zakończona Łącznie głosów: 702
Kolumbarium na Srebrzysku zobacz na mapie Gdańska powstało po lewej stronie od bramy głównej cmentarza, tuż za budynkiem kwiaciarni. Budowla zawierająca 320 nisz powstała w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, na podstawie umowy koncesji dla Przedsiębiorstwa Produkcyjno - Usługowego "Zieleń". Koszt budowy wyniósł 770 400 zł.

Zgodnie z zapisami koncesji, "Zieleń" zaprojektowała, zapewniła finansowanie i zbudowała kolumbarium oraz jest zobowiązana do utrzymywania nisz. W zamian firma ma prawo zarządzać kolumbarium i czerpać z tego zyski przez 23 lata od momentu podpisania umowy, tj. od 2012 roku.

Już niedługo, na tym samym cmentarzu, ruszy budowa kolejnego, większego kolumbarium na 624 nisze. Nowe kolumbarium powstanie w samym centrum nekropolii, tuż przy górującym nad Srebrzyskiem krzyżem. Choć koncesjonariusz planuje zakończyć inwestycję już przed 1 listopada 2015 r., jej odbiór nastąpi dopiero w styczniu 2016 r.

Nowo wybudowane kolumbarium na Srebrzysku jest już szóstym tego rodzaju obiektem na terenie cmentarzy komunalnych w Gdańsku. Pozostałe znajdują się na terenie: Cmentarza Oliwskiego zobacz na mapie Gdańska (716 nisz), Cmentarza Garnizonowego zobacz na mapie Gdańska (510 nisz), Cmentarza Sobieszewo zobacz na mapie Gdańska (192 nisze), Cmentarza Salwator Nowy zobacz na mapie Gdańska (92 nisze) oraz oczywiście największej gdańskiej nekropolii, czyli Cmentarza Łostowickiego zobacz na mapie Gdańska (2070 nisz).

Dzięki budowie kolumbariów aż trzy z wymienionych wyżej cmentarzy - Oliwski, Garnizonowy oraz Nowy Salvator - zostały znowu otwarte do bieżących pochówków. Rzecz jasna, odbywają się na nich wyłącznie pochówki urnowe.

W ramach umów koncesji na budowę kolumbariów, do stycznia 2016 roku na gdańskich cmentarzach komunalnych powstanie ogółem aż 2454 nowych nisz do pochówków urnowych.

Opinie (71) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.