• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Od poniedziałku 8 km zwężenia na A1 i ograniczenie prędkości do 80 km/h

Szymon Zięba
14 kwietnia 2024, godz. 18:00 
Opinie (83)
Przed wakacjami autostrada A1 będzie remontowana. Przed wakacjami autostrada A1 będzie remontowana.

Remont A1 prowadzony będzie na jezdni w stronę Gdańska na wysokości węzła w TczewieMapkaPelplinieMapka. Na tym pierwszym roboty rozpoczną się w poniedziałek, 15 kwietnia. Kolejny etap prac zaplanowano na początek maja. Ze względów bezpieczeństwa na każdym z remontowanych odcinków będzie obowiązywało ograniczanie prędkości do maksymalnie 80 km/h.

Początek pięcioletniego okresu remontówJeżeli mam wybór, dłuższą podróż wolę pokonać:

Od otwarcia pierwszych odcinków AmberOne mija 17 lat, a rosnący ruch ciężkich pojazdów sprawia, że niektóre elementy infrastruktury uległy naturalnemu zużyciu i konieczne jest przeprowadzanie prac remontowych nawierzchni.

- Standardowo wymiany nawierzchni realizuje się co około 10-15 lat. Badania przeprowadzone na naszej autostradzie wskazują, że droga jest w dobrym stanie technicznym i spełnia wymagane prawem parametry. Jednak dla zachowania najwyższego standardu drogi konieczne jest przeprowadzanie prac remontowych nawierzchni - wyjaśnia Anna Kordecka, rzeczniczka Gdańsk Transport Company.
W 2024 roku zaplanowano remont łącznie około 60 km jezdni. Tym samym drogowcy rozpoczynają pięcioletni okres remontów, w ramach których przeprowadzone zostaną prace związane głównie z wymianą warstwy ścieralnej, częściową wymianą warstwy wiążącej oraz wzmocnieniem istniejącej konstrukcji nawierzchni, aby mogła przenieść prognozowany ruch ciężki.

- Dodatkowo zostanie wyremontowana nawierzchnia na łącznicach węzłów oraz nawierzchnia na Miejscach Obsługi Podróżnych. Dodatkowo w roku 2024 wyremontowane zostaną wybrane budynki toalet na MOP-ach oraz zostanie wymieniona część opraw oświetleniowych na energooszczędne oprawy LED - dowiadujemy się.
Jak zapowiadają drogowcy, prace remontowe muszą odbywać się w odpowiednich warunkach pogodowych, dlatego ich przeprowadzenie możliwe jest jedynie w okresie od wiosny do jesieni.

W kwietniu początek remontów na A1. Potrwają do jesieni- Prace remontowe będą trwały od połowy kwietnia do listopada, nie wyłączając okresu wakacji. Celem zminimalizowania ograniczeń w ruchu, tegoroczne prace zostały podzielone na kilka etapów. Prace będą prowadzone równocześnie na dwóch 6-8 km odcinkach, na których ruch będzie odbywał się jedną jezdnią. Czas trwania prac na każdym z odcinków wynosi od pięciu do siedmiu tygodni. Co ważne, terminowa realizacja prac zależna jest od warunków atmosferycznych - zaznacza Anna Kordecka.

Gdzie remonty na A1 przed wakacjami?W okresie przed wakacjami remontowane będą następujące sekcje:

  • Od 15 kwietnia odcinek od km 9 do 17 i potem do 17 do 24, na którym zamknięta będzie jezdnia w kierunku Łodzi, a ruch będzie odbywał się dwoma pasami w kierunku Gdańska i jednym pasem w kierunku Łodzi. Dodatkowo zamknięty będzie węzeł Stanisławie w kierunku Łodzi. Na węźle nie będzie możliwy zjazd z autostrady w kierunku Tczewa ani wjazd na autostradę w kierunku Łodzi.
  • W pierwszym tygodniu maja odcinek od km 36 do 43, na którym zamknięta będzie jezdnia w kierunku Gdańska oraz MOP Olsze w kierunku Gdańska. Ruch będzie odbywał się dwoma pasami w kierunku Łodzi i jednym pasem w kierunku Gdańska. Dodatkowo zamknięty będzie węzeł Pelplin w kierunku Gdańska.
  • Latem utrudnienia będą mieć miejsce na km 24-35 jezdni w kierunku Łodzi oraz km 81-90 na jezdni w kierunku Gdańska (wraz z częścią węzła Nowe Marzy). Dodatkowo w drugiej połowie sierpnia zostaną rozpoczęte prace na odcinku na km 65-75 kierunek Gdańsk.
  • Natomiast ostatnim remontowanym odcinkiem w tym roku w okresie jesieni będzie km 50-57 na jezdni w kierunku Łodzi.


- Podejmiemy takie działania, aby prace remontowe miały jak najmniejszy wpływ na płynność ruchu oraz zapewniały komfort podróży oraz bezpieczeństwo, zarówno użytkowników drogi, jak i osób pracujących na autostradzie - wyjaśnia nasza rozmówczyni. - W trakcie prowadzenia prac remontowych wymagana będzie od kierowców wzmożona koncentracja i stosowanie się do znaków tymczasowej organizacji ruchu.

Ograniczenie prędkości do 80 km/h na A1. Jakie odcinki?Ze względów bezpieczeństwa na każdym z remontowanych odcinków będzie obowiązywało ograniczanie prędkości do 80 km/h.

W przypadku tworzenia się zatorów należy zwrócić uwagę na konieczność tworzenia korytarza życia, czyli ustawiania pojazdów w sposób umożliwiający przejazd służbom ratunkowym przed ich przyjazdem.

Autostrada płatna również podczas remontuZgodnie z decyzją ministra infrastruktury wysokość opłat za przejazd odcinkiem remontowanym pozostaje bez zmian. Wyjątkiem są pojazdy kategorii 1 i 1A (osobowe i motocykle), które zgodnie z poleceniem ministra są zwolnione z opłat za przejazd autostradą.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (83)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane