Odmienili nietypową ulicę w Gdyni

Płoty, numerki, daszki, lampki, dodatkowe okna, dobudówki w ogrodzie - wydawało się, że na ul. FochaMapka w Gdyni brakuje tylko krasnali ogrodowych... Dlatego za estetyzację ulicy wzięło się stowarzyszenie Traffic Design. Teraz osiedle, na którym mieszkali architekci Wzgórza św. Maksymiliana, ma spójny wizerunek.Ul. Focha w Gdyni to specyficzna, jednokierunkowa ulica na Wzgórzu św. Maksymiliana. Nigdzie indziej w dzielnicy nie znajdziemy takiego podwójnego ciągu domów szeregowych.

Dawniej mieszkali w nich architekci pobliskiej dzielnicy, ale przez zmiany lokatorów i upływ czasu domki zaczęły się coraz bardziej od siebie różnić.

- Od międzywojnia domy przy ul. Focha obrosły w płoty, numerki, lampki, daszki, sztukaterię, dodatkowe okienka i stolarkę z różnych materiałów. Niespójność kolorystyki, metaloplastyki i detalu architektonicznego złożyły się na chaotyczny krajobraz. Zespół projektowy Traffic Design za cel postawił sobie nadanie ulicy spójnego charakteru, z równoczesnym uwzględnieniem wyjątkowości każdego z mieszkańców. Podjęliśmy się stworzenia stylu plastycznego, który mógłby być realizowany w wielu technikach, tworząc mozaikę pokrewnych sobie kształtów. Szukaliśmy tożsamości wizualnej, która nie sprowadzałaby się do unifikacji - opisuje Traffic Design.
Jak się udało, każdy może ocenić na zdjęciach.

Końcowy efekt jest jednak finałem długiego procesu działań. Zaczęło się wiosną 2020 roku, kiedy projektanci spotykali się z mieszkańcami i przedstawiali im swoją wizję nowego oblicza osiedla: odmienionych elewacji i znakowania budynków, kutych, metalowych płotów. Udało się przekonać do wspólnej wizji i efekty są już widoczne.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (81)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Najczęściej czytane