• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Odstrzał dzików: konieczność czy droga donikąd?

Michał Stąporek
10 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Debata o masowym odstrzale dzików stała się pierwszą ogólnopolską dyskusją w nowym roku. Debata o masowym odstrzale dzików stała się pierwszą ogólnopolską dyskusją w nowym roku.

Planowany na styczeń masowy odstrzał dzików rozpala ogromne emocje. Jego pomysłodawcy twierdzą, że przetrzebienie tych zwierząt ma uchronić polskie chlewnie przed wirusem afrykańskiego pomoru świń. Przeciwnicy przestrzegają, że wybicie niemal całej populacji dzików może przynieść katastrofalne skutki dla przyrody, a choroby świń i tak nie powstrzyma.Jak oceniasz decyzję o masowym odstrzale dzików w Polsce?

 1. W najbliższy weekend myśliwi mają rozpocząć masowy, skoordynowany odstrzał dzików na zdecydowanej większości terytorium kraju. Odstrzelonych ma zostać nawet 210 tys. tych zwierząt w roku.
 2. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Ardanowski przekonuje, że masowy odstrzał dzików jest niezbędny dla ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa ASF w Polsce. Celem jest utrzymanie go na wschód od linii autostrady A1, bo Wisłę wirus już "przekroczył".
 3. Afrykański pomór świń (ang. African swine fever, ASF) to wirusowa choroba świń i dzików, o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Nie zagraża ludziom.
 4. W Polsce od połowy lutego 2014 roku wykryto 3317 przypadków ASF u dzików i 213 ognisk choroby u świń. Od końca września ub.r. nie wykryto żadnego nowego ogniska choroby u trzody chlewnej.
 5. Odstrzał sanitarny dzików jest prowadzony w Polsce od wielu miesięcy, choć na znacznie mniejszą skalę. W jego ramach, od 2017 r. do listopada 2018 roku, odstrzelono 28 381 dzików.
 6. Według danych Polskiego Związku Łowieckiego, od 1 kwietnia do końca listopada 2018 r., polscy myśliwi odstrzelili łącznie prawie 168 tys. dzików. Do odstrzału zaplanowano 210 tys. dzików.
 7. Ponad 700 polskich naukowców apeluje o powstrzymanie odstrzału. Ich zdaniem nie zatrzyma on ASF. Zamiast tego, hodowcy świń muszą przestrzegać zasad tzw. bioasekuracji, która nie jest traktowana na serio.


W ubiegłym roku polscy myśliwi odstrzelili 168 tys. dzików. Plan przewidywał, że mogą odstrzelić ich 210 tys. W ubiegłym roku polscy myśliwi odstrzelili 168 tys. dzików. Plan przewidywał, że mogą odstrzelić ich 210 tys.

Ile jest dzików i ile ma zginąć?W mediach pojawia się liczba ponad 200 tys. zwierząt, które mają zostać odstrzelone. Niejasne jest, jaki odsetek populacji dzików w Polsce to oznacza. Minister przywołuje szacunki mówiące, że w Polsce jest ich od 200 do ponad 500 tys. dzików.

- Nie wiem, ile ich jest, nie wierzę tym liczeniom, które się odbywają w Polsce - mówił minister.
Oponenci uważają, że liczba polskich dzików zbliżona jest do tej dolnej granicy.

Nie ma jednomyślności, co do wielkości populacji dzików w Polsce. Różne szacunki mówią, że jest ich od 200 do nawet 500 tys. sztuk. Nz. dziki w lesie na Stogach. Nie ma jednomyślności, co do wielkości populacji dzików w Polsce. Różne szacunki mówią, że jest ich od 200 do nawet 500 tys. sztuk. Nz. dziki w lesie na Stogach.

Gdzie będzie prowadzony odstrzał dzików?Odstrzał ma być prowadzony w większości kraju. Odbędzie się na terenie gmin położonych w pasie do 100 km od granicy z Rosją, Litwą, Białorusią i Ukrainą oraz w gminach położonych w pasie do 100 km od zewnętrznej granicy obszaru objętego ograniczeniami oraz obszaru zagrożenia wirusem ASF.

Oznacza to, że odstrzał będzie prowadzony także na terenie gmin, w których ASF u dzików nie stwierdzono. Występowanie wirusa stwierdzono jak dotąd w 347 na 2,4 tys. gmin w Polsce.

Odstrzał dzików na PomorzuNa Pomorzu nie ma ognisk choroby ASF, najbliżej nas jej ślad odnotowano w Elblągu. Jednak odstrzał sanitarny dzików na terenie Pomorza był już wprowadzany trzykrotnie w ostatnich miesiącach, na terenie powiatów sztumskiego, malborskiego i nowodworskiego. Dwa razy w 2018 roku: od lipca do października i od listopada do grudnia. W tym czasie do odstrzału przeznaczono 172 dziki, z czego zastrzelono 127.

Trzecia tura odstrzału sanitarnego została wprowadzona 1 stycznia i potrwa do 15 stycznia.

- Po 15 stycznia odstrzał dzików prowadzony będzie na nieco innych zasadach. Nie będzie już odbywał się w ramach odstrzały sanitarnego, lecz na podstawie programu walki z rozprzestrzenianiem się wirusa powodującego ASF, prowadzonego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obejmie on już niemal całe Pomorze, a mianowicie powiaty nowodworski, malborski, sztumski, tczewski, kwidzyński, prawie cały starogardzki, częściowo kościerski i kartuski, dwie gminy powiatu wejherowskiego, gminę Kosakowo oraz lasy leżące w granicach Gdańska, Gdyni i Sopotu - informuje Łukasz Wolny z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego w Gdańsku.

Stadko dzików na terenie dzielnicy VII Dwór w Gdańsku.


Bartłomiej Obajtek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, przekonywał w czwartek w Radiu Gdańsk, że "choć problem jest bardzo złożony, ale odstrzał musi być wykonywany".

- W oparciu o inwentaryzację jest stwierdzone, że pojemność siedliska w stosunku do liczebności dzików jest przegęszczona, mamy za dużo dzików - tłumaczył na antenie.
Na pytanie, czy nie szkoda dzików, które maja zostać odstrzelone, odparł:

- Jeśli dzik nie zostanie odstrzelony, to umrze na ASF.
Jego zdaniem nie ma też możliwości, by w ramach programu depopulacji dzika, odstrzelono cała populację tego zwierzęta.

Co się stanie z zastrzelonymi dzikami?Dzik, który zostanie zastrzelony, czy to w ramach odstrzału sanitarnego, czy też w ramach programu depopulacji tego gatunku, może być wykorzystany do celów spożywczych (po uprzednim przebadaniu). Dzik chory musi trafić do firmy utylizacyjnej. Myśliwi angażujący się w odstrzał, otrzymają wynagrodzenie w wysokości 650 zł brutto za zastrzeloną samicę i 300 zł brutto za inne dziki.

Dzik szuka jedzenia na ul. Kieleckiej700 naukowców prosi o wstrzymanie masowych odstrzałów dzikówKilka dni temu grupa biologów wystosowała list otwarty do premiera, w którym proszą o wycofanie się z masowego odstrzału dzików. Ich zdaniem taki odstrzał nie ma sensu, a  uchronienie hodowców świń przed ASF wymaga innych działań.

"Masowy odstrzał dzików w ramach polowań zbiorowych nie zapewni realizacji celu, jakiemu ma służyć, tj. zatrzymaniu ekspansji wirusa ASF (afrykańskiego pomoru świń, ang. African swine fever) w Polsce. Przeciwnie - zarówno wytyczne Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), jak i krajowa praktyka wskazują, że zmasowane polowania na dziki walnie przyczyniają się do roznoszenia wirusa.
Stoimy na stanowisku, iż dla osiągnięcia celu, jakim jest zatrzymanie epidemii ASF w Polsce, należy pilnie porzucić pozorowane i kosztowne działanie, jakim jest masowy odstrzał dzików. Eksperci z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach wskazują, że wszystkie nowe ogniska zarażenia wirusem trzody chlewnej w Polsce są wynikiem przenoszenia wirusa przez ludzi. Prawdziwą przyczyną rozwoju ASF w Polsce jest bowiem brak bioasekuracji i niewystarczająca kontrola sanitarna w branży trzody chlewnej. Raport NIK z 2017 r. wskazuje, że w Polsce program bioasekuracji w związku z ASF był źle przygotowany i nierzetelnie wdrażany: 74 proc. gospodarstw nie posiadało niezbędnych zabezpieczeń, program wdrażany był opieszale, a protokoły z kontroli weterynaryjnej - często fałszowane w celu stworzenia pozorów zabezpieczenia stad świń przed ASF."

Pod listem podpisało się ponad 700 naukowców, reprezentujących różne dziedziny badawcze.

Pełna treść listu naukowców do premiera Mateusza Morawieckiego

Dziki na podleśnym osiedlu mieszkaniowym w Gdańsku.

Nie tylko w Polsce strzela się do dzików z powodu ASF836 tys. 865 - tyle dzików zastrzelili myśliwi z Niemiec w sezonie łowieckim 2017/2018. To o 42 procent więcej niż w poprzednim sezonie. Jako powód tak masowego odstrzału dzików Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) podaje chęć zapobieganiu rozprzestrzeniania się ASF, mimo że na terenie tego kraju nie odnaleziono żadnego ogniska tej choroby. Warto dodać, że powierzchnia Niemiec jest o ok. 15 proc. większa od powierzchni Polski.

Państwowy Instytut Weterynaryjny uspokajaPaństwowy Instytut Weterynaryjny, który podlega Ministrowi Rolnictwa, opublikował komunikat, w którym dystansuje się wobec głosów sprzeciwiających się sanitarnemu odstrzałowi.

"Instytut nie podziela dochodzących z mediów, przedstawianych w sposób dość drastyczny, opinii dotyczących "niechlubnego losu dzików", czy nawet całkowitej destrukcji tego gatunku zwierząt w Polsce, po wdrożeniu planowanego ich odstrzału, związanego z ograniczaniem występowania i zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium naszego kraju. Nie ma więc mowy o swoistej "rzezi" dzików. [Osoby krytyczne wobec planowanego odstrzału] nie zdają sobie sprawy z powagi problemu, a przyrost populacji dzika przewyższający 200% w skali roku traktują jako pozytywną propagację wolno żyjącej fauny."

Pełna treść oświadczenia Państwowego Instytutu Weterynaryjnego

W czwartek, 10 stycznia, o godz. 17, przy Fontannie Neptuna na ul. Długiej w Gdańsku, odbędzie się manifestacja przeciwników masowego odstrzału dzików w Polsce.

Wydarzenia

Solidarni z dzikami (8 opinii)

(8 opinii)
protest / demonstracja

Opinie (1080) ponad 20 zablokowanych

 • Odstrzał dzików to barbarzyństwo ..... i stan umysłu PiSuaru! (177)

  • 550 568

  • (75)

   Tu nie chodzi o Dziki tylko o to że chce dokonać tego PiS ! A to starczy by opozycja zrobiła z tego hepening na całą Europę pomijając fakt że w latach 2008/2009 wybito 213 tysięcy tych zwierząt.

   • 114 60

   • Aborcja tak odstrzał dzików nie!!! (42)

    Chrońmy dziki ale za to róbmy skrobanki każdej ciąży.

    • 77 52

    • Życie dzika jest święte. Nie to co dziecko w matczynym łonie. (30)

     Walczmy o karpie, dziki i inne korniki ale za to mordujmy poczęte życie bez skrupułów i zastanowienia.

     • 67 50

     • Owsiak ratuje dzieci (25)

      I chodzi na marsze Czarnych Macić i jest za zabijaniem dzieci?
      O co kaman staremu dziadowi w czerwonych spodniach?

      • 33 27

      • (6)

       Staremu dziadowi chodzi o kasę.

       • 34 14

       • W konstytucji jest zapisane że dzik to świętość wg PO

        • 22 18

       • Wiersz o pochodzących wg Darwina (2)

        Małpy skaczą niedościgłe, małpy robią małpie figle , niech pan spojrzy na P(o)awiana , co za małpa proszę pana!

        • 16 13

       • tak, w mitologii izraelskiej nikt nikogo nie zabija (1)

        tam same święte ludzie od początku świata

        Watykan w walce o władzę nikogo nie zabił? żadnej wojny nie wszczął?

        • 3 3

       • Pawianie nie ma mitologii izraelskiej

        Nie mówiła matka żebyś nie używał słów których nie rozumiesz?

        • 2 4

       • Za PO przed odstrzalem trenowali na górnikach

        Rudy knurze wróć!

        • 6 2

       • Komisja Europejska właśnie poparła odstrzał w Polsce!

        Juz nie kwiczcie, znowu wam się Pucz nie udał
        Blahahaha !

        • 2 0

      • 2009 (16)

       Za PO odstrzał 213 000 dzików
       Nie było skowytu Pawianów !

       • 42 11

       • Bo pawiany mają gdzies dziki (3)

        Pawiany dostaly sms-y że mają protestować (będzie kasa) i skaczą z gałęzi na gałąź z amokiem w oczach.

        • 29 10

       • 50 złotych płacą jak za marsze za demokracja ?

        • 17 5

       • pawianow znowu sie schlales

        • 1 0

       • pisy juz dawno zdziczaly,zamiast mowy przestawiaja sie masowo na chrzakanie, efekty programu glinskiego

        • 0 1

       • Za rządów PO i PSL przez 8 lat zabito 2 miliony dzików (10)

        Niemcy zabiły 600 tysięcy
        O co ten kwik ?

        • 25 8

       • No co ty? (6)

        Sto milionów zastrzelili! Ale z ciebie idiota.

        • 6 12

       • Kto tu mówi o stu milionach ? (4)

        Czytasz bez zrozumienia.

        • 10 4

       • Prawda go piecze

        Jak za Stalina!

        • 5 0

       • (2)

        a co tu rozumiec taki przekaz dnia to dajecie, przeciez myslenia nikt od was nie wymaga pisi pawianie

        wyrznac, wybic co zywe, wyrabac, bog jest z nami

        • 2 4

       • Ale kotów nienawidzicie Pawiany?

        • 2 0

       • PeO pawianie, dzbanie

        PO wybiło w latach 2007-2015 dwa mln dzików

        • 1 0

       • bo to byly zrosniete blizniaki

        • 2 0

       • czemu rydz was tak w trabe robi?

        • 2 3

       • Niemcy zamordowali 6 milionów Polaków

        To mają wprawę

        • 2 0

       • pissis lubia zbawy w ekstryminacje

        • 0 0

       • Wcześniej Tusk trenował na górnikach

        • 4 1

      • tak owsiak,

       już trolle bolszewii PZPR-owskiej pracują

       • 1 2

     • A komoruski dalej zabija? (2)

      • 23 2

      • Pawiany dostały SMS-a i uchu uchu...

       • 9 3

      • balbina tylko pchly swojego kota

       • 3 7

     • zwierzęta to też ludzie - kiedy wreszcie to pojmiesz ?

      zwierzęta to też ludzie - tak jak my

      • 1 1

    • napisałes o sobie (3)

     • 4 2

     • Łamana jest Konstytucja (1)

      Ochrona dzików jest zapisana w konstytucji!

      • 14 6

      • raczej w katechizmie

       • 0 2

     • Opcja niemiecka kwiczy

      • 13 4

    • Lochy prośne nie mozna (3)

     Ale płód dziecka można!

     • 23 5

     • Obłudna POKO (2)

      A wasz prezydent dalej zabija ?

      • 21 3

      • Komorowski się tak relaksuje (1)

       On nie zabija on odstrzela
       I nie jest to mord

       • 20 2

       • na balandze z aniolkami glapy dziczyzna w duzym wyborze poswiecona

        • 1 1

    • jakie podłe jest twoje porównie z aborcją

     sam tego nie wiesz ?

     • 2 3

    • (1)

     Osobiście wolę podglądać dziki, a niestety znam kilka osób i zastanawiam się jakby to było fajnie jak by ich matki poddały się aborcji :P

     • 0 0

     • a ja nazywam cie zwyklym ci*lem

      ktory posunie sie do kazdej podlosci zeby tylko pokazac wyzszosc.

      • 0 0

   • Tu nie chodzi o dziki, Tu chodzi o wilki. (2)

    Chcą zabrać wilkom pożywienie aby znaleźć pretekst do ich wybicia.

    • 18 16

    • Czerska już POrownala to do Wołynia .... (1)

     Jakie zje...y!

     • 15 6

     • pis cwiczy holokaust na braciach mniejszych

      • 3 7

   • (24)

    A tu chodzi o 200 tys w 3 dni. Widzisz różnice ?

    • 15 25

    • taa, w 3 dni - może napisz że w 3 godziny, będzie bardziej dramatycznie (9)

     a zupełnie poważnie - w poprzednich latach nikt problemu nie robił przy odstrzale znacznie przekraczającym 210 tys. rocznie, zaplanowanych na bieżący rok łowiecki. Po prostu media rzuciły Wam kość i patrzą na sztuczną histerię jak przy słynnej "martwej wiewiórce" w pniu drzewa.

     • 44 15

     • Tak dziala leming (7)

      Najwieksza beke mam z tych argumentow typu list dyzurnych naukowcow na Telefon tvnu. Leminga nie sprawdzi poprzednich lat leming uslyszu haslo pis I juz warczy na dowolny temat. To sa ludzie juz wychowani odpowiednio takze temat nie ma znaczenia. Zreszta przeczytajcie tutaj ten art I co macie dane o odstrzale z poprzednich lat? Nie bo by sie nie zgadzaly z teza.

      • 35 10

      • z tego wynika ze pisopaci mozgu nie maja, ot taki defekt

       • 4 9

      • ja mam większą bekę z PISiorów (1)

       • 2 7

       • Za PO - odstrzał ponad 1,5 mln dzików a Halicki durniów szuka.

        • 0 0

      • tak, mamy dane (3)

       - 2015/2016 - odstrzał 341 tys.;
       - 2016/2017 - odstrzał 310 tys.;
       - 2017/2018 - odstrzał 341 tys.,
       a liczebność wynosiła na koniec sezonu odstrzałów :
       - 2016 - 249 tys.;
       - 2017 - 214 tys.;
       - 2018 - 87 tys.
       W tym sezonie zabito już 168 tys., a planuje się kolejne 200 tys.
       Teraz już rozumiesz czemu jest problem?

       • 5 5

       • (2)

        "W tym sezonie" od kiedy jest liczone?
        W 2018 odstrzelono 87 tys. "w tym sezonie" - 168. Sugerujesz, że odstrzelono 81 tys. dzików w 11 dni?

        • 4 3

       • Sezon się liczy od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2019 r.
        Od 1 kwietnia do 30 listopada 2018 r. zabito 168 tys. dzików. (czyli w tym sezonie, który jeszcze trwa), w grudniu 2018 r. nie wiadomo ile zabito, nie ma takich szacunków. Do końca sezonu planuje się zabić jeszcze 200 tys.
        A 87 tys. dzików było na 31 marca 2018 r.

        • 1 1

       • dane, dane

        a jak są podane dane to same minusy i zadnych argumentów. albo z obliczenia z d..y.
        no gdzie jest niby napisane że odstrzelono w 2018 roku 87 tysiecy dzików? albo skąd wyszedł ci wynik 81? albo 11 dni?
        napisano wyżej że w sezonie zabito 168 tys. to sezon wg ciebie miałby trwać 11 dni?
        prośba o czytanie ze zrozumieniem

        • 2 1

     • U niego to trwa 3 sekundy

      • 4 2

    • 2009 PO i PSL likwiduje 213 000 dzików (4)

     Komorowski dalej zabija?

     • 19 3

     • (3)

      pisy podobno beda strzelac z broni automatycznej zeby z rzezia wyrobic sie w terminie bo czekaja losie, zubry i inne zwierzeta na eksterminacje

      • 3 7

      • Niemcy zastrzeliły naszego żóbra (2)

       Gdzie byłeś Pawianie wtedy?

       • 10 0

       • mowilem zebys nie strzelal ale czy pisi pawian jast wstanie odmowic sobie zamordowania zubra?

        • 0 2

       • Czy żóbr tu jest pisowska wersja żubra?

        Dlaczego nie chodziłeś do szkoły Pawianie?

        • 0 1

    • Niemcy w 3 dni wybili lub wg PO zamordowali 600 000 dzików (5)

     Nie porownywali ja Wybroczna do ludobojstwa albo holokaustu!

     • 20 2

     • Wg PO Niemcy nie zabijają - zapamiętaj to sobie (4)

      Niemcy to - obok naszych braci starszych - jedyny naród na świecie, który wszystko robi idealnie. A my -p biedne polackai - uwierzyliśmy w to bezkrytycznie. Skoro Premier RP rzuca wszystko i leci robić za kapciowego c*otki Anieli i za szatniarza znanego pijaczka, to czemu tu się dziwić.

      • 21 1

      • Rudy kundel na kobyle wróci (3)

       • 15 1

       • bezzebny karmiony kaszka? duzo roboty przy nim, pampersy, masazkolana i takie tam rozne

        • 2 3

       • (1)

        Kulawej kobyle,kulawej.

        • 4 0

       • I kulawą kobyła wystarczy na maminsynka z Żoliborza

        • 2 4

    • pissis mord ma w genach

     • 1 7

    • czytaj ze zrozumieniem....

     • 0 0

    • niczym dzikowy holokhaust, kodziarz?

     • 1 0

   • Opinia została zablokowana przez moderatora

   • Dzbanany POkraczne wola zabijać dzieci (2)

    • 19 7

    • Gajowy Taboret tak sobie zabija dla relaksu (1)

     • 11 1

     • seryjni mordziele maja u pisopatow wziecie, pokropek tez bedzie

      • 3 6

  • to konieczność (21)

   i to działanie od dawna potrzebne. Słuszna decyzja - zacznijcie strzelać bo dzik w tej ilości jest nie tylko groźny - jest po prostu szkodnikiem

   • 53 46

   • I znowu Jurgiel z Maciarenką zlecą produkcję konserw z ASF? (8)

    • 19 27

    • Największym szkodnikiem jest człowiek (1)

     ale i na to jest lekarstwo.
     Kolejna wojna przetrzebi populację i na jakieś 70 lat klepki wrócą na swoje miejsce.

     • 27 13

     • pisopaci chetni do pojscia w kamasze, czekaja na rozkaz, rzez dzikow to tylko wprawka

      • 2 9

    • Niemcy zabili 600 tysiecy (1)

     Nie wadziło to wam pawiany szwabskie?

     • 16 3

     • dla pisich pawianow unicestwienie gatunku to pestka, maja radoche, moga poskakac sobie, pohukac, ogony pozadzierac, podetrzec sie konstytucja, ponamnarzac sie z pawianicami, przeliczyc paciorki i poczuc ze sa spelnione

      • 1 8

    • Co Komorowski na to? (3)

     • 11 2

     • (2)

      podobno nadal leje do pisuaru

      • 0 5

      • Do chrzcielnicy to lał inny wasz idol (1)

       • 6 0

       • dla pisoderestow nie ma swietosci, chrzcielnica czy pisuar to dla nich to samo,ale coz pawian to pawian

        • 0 0

   • Od kiedy naturalnie żyjące w środowisku zwierze jest szkodniekiem? (4)

    I dla kogo? To człowiek jest szkodnikiem bo wycina lasy i betonuje ziemię przy okazji zatruwając wszystko w około. Po za tym jak zabraknie dzików pojawią się gryzonie które w lesie jedzą to samo co dziki. Rozumiem ze wolisz mieć plagę szczurów na ulicach i w śmietnikach od dzików.

    • 46 26

    • (2)

     Każdy człowiek zatroskany swoim szkodzeniem naturze ma możliwość autoredukcji.

     Moim zdaniem nie warto i zdecydowanie odradzam.

     • 10 14

     • prosciej jest nie szkodzic, mysle ze jest to w granicach mozliwosci nawet pisopatow

      • 2 4

     • Proszę podać listę rozsądnych i bezbolesnych sposobów, chętnie skorzystam i rozszerzę na resztę rodziny.

      • 0 0

    • Odrób lekcje, a potem pisz.

     1. Obszarów leśnych procentowo przybywa. 2. Nadmiar dzików wchodzących im w drogę (a większych, agresywniejszych i silniejszych od człowieka) stanowi przeszkodę w realizacji codziennych obowiązków. To może zapłacisz mi pensje, to nie będę musiał chodzić z duszą na ramieniu na autobus żeby dojechać do pracy. Albo zapłać mi na paliwo, to będę jeździł samochodem - tylko wtedy nie marudź o ekologii i smogu.

     • 0 0

   • To może wystrzelać szkodniki wśród ludzi? (6)

    • 20 7

    • poczynając od zwolenników niepotrzebnego wybijania zwierząt...

     • 15 17

    • Niemcy twoi mocodawcy wybili 600 tysięcy (4)

     Co POwiesz Pokodziarzu?

     • 14 4

     • (2)

      juz nie przynudzaj z tym przekazem dnia

      • 0 7

      • d**il jesteś, czy trol? (1)

       Fakty są takie, że wytłukli dokładnie 836 865 sztuk. Poszukaj w google.

       • 2 0

       • oczywiscie, wiesz bo sam liczyles volksdojczu

        • 0 0

     • Zamknij ryj pisowska szmato.

      Jestescie sterowani i manipulowani.Choroba wyprodukowana w labolatoriach.Powod?Tak jak chca przejac rynek zboz wprowàdzajac masowo zboza zmodyfikowane tak samo ze swiniami i miesem..,trzeba wybic wolnozyjace swinie aby tylko w zyjacej trzodzie zachowaly sie genetyczne mutanty z zastrzezonymi patentami na genomy swini..Tu chodzi o wielki rynek zbytu i brak mozliwosci uzaleznienia sie .....Wybic dziki..,wyvdebile podcinacie galaz na ktorej sieezi caly narod.

      • 2 9

  • kodziarstwo kontratakuje? (14)

   Kodziarz?

   • 39 29

   • PiSoderaści dostali prikaz z Nowogrodzkiej - dalej judaszowe trolle zarabiać kopiejki. (5)

    • 23 29

    • POszkodowane na umyśle trolle nie wspominają o odstrzale dzików za ich rządów.. (1)

     Przez 8 lat - ponad 2 mln sztuk..

     • 26 20

     • przestan chlac to nie bedzie ci sie dwoic, troic i milionic

      • 0 6

    • PeOderaści piszą jak szaleni (2)

     Na rozkaz z Nowych Ogrodów.

     • 19 15

     • d**ile z PO porownali to do Wolynia... (1)

      Kwa kim wy jesteście ???!

      • 12 4

      • jak wy nikim to wychodzi ze my kims

       • 0 4

   • Serce rośnie jak się czyta teksty Twego typu imbecyli bo to pokazuje (3)

    jaki chłam popiera PIS, wyrobie człeko podobny.....

    • 27 23

    • ciemny lud, jak to powiedział o swoich wyborcach prezes tvppis

     • 15 10

    • Czyli czas na odstrzał Pawianów (1)

     I Dzbananów

     • 4 1

     • a mozecie do siebie walic jak macie taka potrzebe pisie pawiany z dzbana

      • 0 2

   • KOD- Komitet Obrony Dzików (2)

    • 30 13

    • Odyniec z Taboretu dalej zabija? (1)

     • 9 1

     • warchlak z kolanem daje rade jeszcze?chodza sluchy ze myli kuwete z tym wlasciwym miejscem

      • 1 3

   • Szambo na Czerskiej wylało ...

    W 2009 roku PO i PSL wybiło 213 000 dzików

    • 11 3

  • Dziki do lasu albo darz bór. (10)

   Dziki nalezy wybić w większości nie tylko ze względu na ASF ale po prostu jest ich za duzo. Nie trzymaja sie swego naturalnego srodowiska jakim jest las tylko wyłażą do miast i osiedli czym powoduja zagrozenie dla kierowcow i psow a czasem nawet dla pieszych.W trojmieście zabiły lub poraniły wiele psow.I nie piszcie bzdur że człowiek wlazi na ich tereny bo wiele osiedli powstało kilkadziesiat lat temu i nie było problemu z dzikami.Dopiero gdzies od 10 lat zaczęły wylazić z lasu na osiedla i miasta. Jest ich za duzo.

   • 32 33

   • A ciekawe kto te dziki zachęcił resztkami pożywienia?Też byś wolał dostać ziemniaków(gotowanych)niż ryjem orać glebę.

    • 30 7

   • A wilki i inne zwierzèta to co jedzą?... (2)

    Dziki.
    To co k..wa zostanie?
    Zginą pszczoły, wystrzela się zwierzęta i ptaki.
    A kolejny jest człowiek.

    • 19 11

    • A gdzie ty masz w Trójmieście wilki i inne zwierzęta żywiące sie dzikami? (1)

     • 17 5

     • a chocby pisopaci

      • 1 6

   • Dzbanie, (5)

    To człowiek wchodzi w ich naturalne środowisko wycinając lasy by taki dekiel jak Ty mógł pierdzielić kocopoły o ich miejscu. Pomyśl zanim się skompromitujesz następnym razem

    • 16 15

    • Dzbanie (4)

     Wiele osiedli powstało kilkadziesiat lat temu i nie było problemu z dzikami przez cale dekady.Dopiero mniej wiecej od 10 lat te świnie wyłażą z lasu i buszują po tych osiedlach stwarzając niebezpieczeństwo dla psów,kierowców i pieszych.Do tego dochodzi ASF.Myśl deklu nim cokolwiek napiszesz i sie skompromitujesz.

     • 10 5

     • Dzbanek toś Ty durniu

      • 0 4

     • najwieksze niebezpieczenstwo to zebys nie dolaczl do stada bo mogli by i ciebie pisopaci eksterminowac

      • 0 5

     • Dzbanisko (1)

      A te poranione pieski przypadkiem luzem po lesie nie latały? Wiesz ze 300m od zabudowań każdy pies jest traktowany jako dziki i jako drapieżnik i można go bez mrugnięcia okiem zastrzelic? Problem jak zawsze tkwi w ludziach puszczajacych psy luzem

      • 0 0

      • praworządny dzbanie

       psy zostaly napadniete w wiekszości na terenie osiedli i ani jeden w lesie.

       • 0 0

  • Podobnie jak jedzenie świnek, hipokryci. (3)

   • 11 16

   • Ja zawsze kupuję mięso wołowo-wieprzowe (2)

    Wtedy mam pewność, że minimum dwa zwierzaki zginęły żebym mógł zjeść posiłek :-)

    • 11 5

    • (1)

     widujesz wolowieprze? chyba potrzebujesz pomocy

     • 0 3

     • Nie jesteś zbyt bystry?

      • 4 1

  • niemcom to powiedz (6)

   odstrzelili 830 tysięcy w zeszłym roku

   • 29 14

   • Niemieckie dziki gorsze? (2)

    Niemcy wystrzelali w zeszłym roku znacznie więcej dzików niż my planujemy obecnie, a u nich nie ma problemu ASF. Wówczas nie protestowała św. Kinga z TVNu i ekolodzy. Populacja dzików bardzo szybko się odtworzy. Zresztą należy także ograniczyć populację wilków. To właśnie zbyt duża ilość zwierzyny stłoczonej na coraz mniejszym obszarze powoduje, że mamy do czynienia z coraz większą ilością słabych osobników, nie bojących się ludzi-zwierząt pozbawionych dzikiego instynktu. Kochacie zwierzęta, a gdzie byliście jak deweloperzy i urzędasy poprzecinali szlaki migracyjne w Gdańsku na górnym tarasie?

    • 19 4

    • Im większy skowyt lewactwa tym lepiej (1)

     • 7 3

     • Dlatego lubię jak pisiory skowyczą a ich dział propagandy

      w Petersburgu grzeje łącza.

      • 2 4

   • Widocznie nie miały cech aryjskich.

    • 1 0

   • (1)

    co wy pisie voksdojcze tacy zauroczeni niemcami, niemcy, niemcy wciaz o tych niemcach nadajecie

    • 3 3

    • Bo jak wasi idole strzelają to jest OK.

     Jak PiS robi to samo co Niemcy lub PO to zaraz wielkie ajwaj.

     • 3 1

  • Za rządów panskiej PO zabito około 2 mln dzików. (2)

   Ponad 300 tys. rocznie... Obecnie będzie to 201 tys... Widzi pan jaka zmiana.

   • 36 15

   • Zaślepiony nienawiścią do PiSu (1)

    nic nie widzi.

    • 21 7

    • zaaplikujcie sobie pisy jakas terapie, zeby was tak nienawisc nie wycienczala, moze jakies wahadelko albo biczowanie

     • 2 3

  • dzik OTUA

   • 18 5

  • Wywolac strach, podsycic nienawiść i doic naiwniakow przez 2 tysiace lat-to katolicyzm przeciez. (2)

   Kosciol katolicki upadl by z dnia na dzien gdyby nie bylo zastraszonych wiernych. Pieklo czasem slabo dziala wiec wymyslaja uchodxcow, korniki czy dziki. Dziwi mnie jak nie analfabeci nie rozumieja tego schematu. Mozgi wyplukane przez piwko?

   • 17 21

   • A co ma Kościół do tych dzików ? (1)

    Analfabeto, konsumenckie tanich win.

    • 14 12

    • nie bedzie pokropku? to juz widac ze wy pisy tancujecie z diablem w najlepsze

     • 1 4

  • Jaki PiS amebo? Niemcy już zaczęły! (1)

   • 16 15

   • pisy trzymaja sztame z niemcami, we wszystkim ich nasladuja jak pawiany

    • 2 4

  • maliniak ty we wszystkim jesteś specjalistą (1)

   aż dziwne że ty nie byłeś premierem w czasie rządów porąbańców.
   Odstrzał dzików -barbarzyństwo , zabijanie karpia-barbarzyństwo.A nie, karpie można zabijać byle humanitarnie . A dzika nie można w ogóle czy humanitarnie można ?
   A aborcja oczywiście dozwolona bo to wolność kobiet.

   • 18 15

   • pisopatow zupelnie porabalo nie odrozniaja swoich dziewczyn od dzikow, taka maja urode czy co?

    • 2 6

  • PiSiory się boją, że te dzikie świnie zajmą ich miejsce przy korycie :-D (4)

   • 26 19

   • Teraz mamy dobrze rządzących. (3)

    Świnie przy korycie były w latach 2007-2015. Dzikie i agresywne.

    • 20 16

    • (1)

     nikomu oczu nie zamydlisz balbina, nie badz az tak naiwny

     • 3 6

     • Oskar to ty ?

      Weź się za robotę w Brukseli

      • 2 1

    • Który dobrze rządzi?

     Ten od miski ryżu i nieruchomości na słupy?
     Generał Misiewicz?
     Maciarenko?
     Sołtysowa "nam się należało"?

     • 1 2

  • Buractwo już podłapało temat. Zaraz się okaże że dziki to własność rudej małpy (2)

   Jesteś idealnym kandydatem na społecznego sługusa partyjnego. PO lubi takie miękkie flaki

   • 11 16

   • idz pawianie pomajtac sie na ogonie!

    • 0 3

   • Jarek woli sztywne pałki.

    • 0 0

  • W latach 2007-2015 wybito 2mln dzików (2)

   To barbarzyństwo.....i stan umysłu POszlamu

   • 18 10

   • (1)

    jeszcze sobie dajcie pisuary ciumka z tymi niemcami

    • 1 4

    • Jak Putin każe to dadzą.

     • 1 1

  • (1)

   Jak za PO odstrzeliwali i to więcej niż te 210tys to bylo dobrze? A locha ma małego warchlaczka w łonie, kobieta zaś zlepek komórek. Jakie to oczywiste... Hipokryci.

   • 22 11

   • niezla beke z ciebie mamy zlepku! ha ha ha

    • 1 2

  • Za PO więcej strzelali wszak Bul herbu Idiota sam był zapaonym rzeźnikiem z dubeltówką. (3)

   • 20 3

   • jakas wieksza ucieczka z kocborowa byla czy tylko pisuary sie produkuja?

    • 0 3

   • Lepszy ból herbu idiota niż kartofel herbu kapuś. (1)

    • 2 3

    • Obaj beznadziejni

     I Bronek i Donek

     • 1 0

  • Tak tak

   Spleśniały fanatyk bandyckiej opozycji

   • 2 2

  • za zabijaniem dzikow byl w Belgii -Donald tusk !!!!a on jest z PO !!!

   żal zwierzat....wywiezc je do puszczy ...

   • 5 0

  • Technik Maliniak z Nowogrodzkiej

   Ręce i nogi opadają.
   Pozdrawiam

   • 5