• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Open'er już w piątek

Magdalena Szałachowska
26 czerwca 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Światowy Open'er za nami
Heineken Open'er Festival co roku przyciąga dziesiątki tysięcy fanów muzyki współczesnej z całego świata. Heineken Open'er Festival co roku przyciąga dziesiątki tysięcy fanów muzyki współczesnej z całego świata.
Wielkimi krokami zbliża się największe muzyczne święto współczesnej sceny muzycznej, czyli Heineken Open'er Festival 2007.

W sumie przez trzy dni Opene'ra , od piątku do niedzieli, od godz. 15 popołudniu, do samego świtu - wystąpi 50 artystów. Wśród nich zobaczymy legendarną formację Beastie Boys, która przyjęła zaprosiny dopiero po kilku latach przekonywań organizatorów, czy perełka festiwalu Björk, która promując swoją najnowszą płytę "Volta" wystąpi tylko na 7 europejskich festiwalach.

Open'er już po raz drugi odbędzie się na lotnisku w Babich Dołach. W miasteczku festiwalowym rozstawione będą 3 sceny muzyczne, w tym nowość - otwarta scena dla młodych artystów i nowych projektów muzycznych. Zagra na niej 15 wykonawców, w tym m.in. trójmiejskie grupy Dick 4 Dick i Gentleman!. Już teraz bilety wykupiło ponad 40 tys. osób, czyli o 25 proc. więcej, niż w ubiegłym roku.

Organizatorzy zadbali również o zaplecze imprezy. I tak swoje miejsce w miasteczku znajdzie 10 organizacji pozarządowych, nie zabraknie oczywiście kempingu (na którym już od tygodnia nie ma niestety miejsc), stoisk z jedzeniem (w tym wegetariańskim) oraz specjalnej strefy z całodziennymi atrakcjami sportowo-rekreacyjnymi, jak boisko do piłki nożnej.

Podobnie, jak w ubiegłych latach, podczas festiwalu obowiązywać będzie specjalna waluta - kupony festiwalowe. Nad organizacją i bezpieczeństwem imprezy czuwać będzie ok. 1,5 tys. osób.

Są jeszcze dostępne bilety jednodniowe w cenie 130 zł i karnety w cenie 249 zł. Dokładny program festiwalu znajdziesz tutaj.
Super artyści i trochę nowości

O festiwalu opowiada Mikołaj Ziółkowski, pomysłodawca i organizator imprezy.

Jakich nowości możemy się spodziewać po tegorocznym Open'erze?

W części artystyczno muzycznej poza tym, że mamy super artystów, podstawową zmianą jest trzecia scena. Kiedy zamknęliśmy scenę dużą i namiotową, okazało się, że brakuje nam miejsca dla młodych zespołów. Postanowiliśmy więc stworzyć dodatkowe miejsce i tam umieścić 15 naszych zdaniem najfajniejszych wykonawców. Rozbudujemy również część teatralną i wprowadzimy projekty multimedialne, związane głównie z grami. Dodatkowo pojawi się 7 stref z projektami, które na razie objęte są tajemnicą. Zdradzić mogę jedynie, że jeden z nich, to na przykład spotkania literackie i warsztaty o sprawach obywatelskich. O polityce podyskutować będzie można m.in. z Jadwigą Staniszkis czy Grzegorzem Miecugowem.

Mówiąc o wyborze artystów, co rozumiesz przez "najfajniejszych" wykonawców?

Przy wyborze kierujemy się trzema głównymi zmiennymi. Po pierwsze to nasze prywatne gusta muzyczne - to często dominujące kryterium. Drugie to rynek festiwalowy w danym roku, czyli to, co jest najważniejsze, najciekawsze i co pod względem trasy można dostosować do naszych warunków. I trzecie kryterium to oczekiwania rynku. Sprawdzamy, kto jeszcze nie grał w Polsce, jak kształtuje się sprzedaż płyt lub który wykonawca ma w Polsce "najtwardszą" publiczność. Czyli w skrócie oceniamy wątek czysto osobowościowy, wątek europejski i wątek potrzeb rynku.

Rynku ogólnokrajowego, czy również trójmiejskiego?

Prawda jest taka, dobra i zła, że osoby z Trójmiasta stanowią około 10 proc. widowni, a przykładowo 20 proc. to goście z zagranicy. Festiwal zdominowany jest przez osoby przyjeżdżające z zewnątrz, co mnie trochę dziwi, bo osoby z Trójmiasta mogłyby zapełnić całą widownię. Jednak niestety, sprzedaż biletów na tak wielkoskalowe imprezy, nie jest konikiem naszej aglomeracji.

A na jaki koncert czeka z niecierpliwością organizator?

Często jak bywam na festiwalach zagranicznych, to na grupę ok. 50 procent wykonawców nawet mi się nie chce czekać. Tu najchętniej obejrzałbym wszystkie koncerty. Wiem, że jest to niemożliwe, dlatego najważniejsze będą występy czołowych gwiazd, jak Björk, Muse i występ instrumentalny Beastie Boys, którego nie można było zobaczyć nigdy wcześniej. Wśród mniejszych grup to przede wszystkim dające nieprawdopodobne koncerty LSD Soundsystem czy Dizzee Rascal.
Jak dojechać?
Bezpłatne autobusy z przystanku przy dworcu w Gdyni Głównej będą kursowały na Babie Doły od 29 czerwca do 2 lipca co pół godz. od godz. 10. Przy ul. Wiejskiej znajdzie się dodatkowe miejsce dla rowerzystów.
Szukasz noclegu, a może masz miejsce aby przenocować festiwalowiczów? Jeśli tak, zapraszamy na forum

Wydarzenia

Opinie (51) 2 zablokowane

 • bedzie dymek

  ciekawe, czy młodzież zabawi się z trawką, czy też bez

  • 0 0

 • takiej "muzyki" nie da się słuchać na trzeźwo

  • 0 0

 • koneser...

  ...rozumiem, ze aby napisać tą megabzdure powyżej to musiałeś co najmniej kilka głębszych wychylić... jeżeli czegoś nie rozumiesz to naprawdę nie musisz tego krytykować.

  • 0 0

 • Nareszcie Boysi w Gdyni !

  Jesteś szalona, mówię Ci.
  Zawsze nią byłaś, skończ już wreszcie śnić.
  Nie jesteś aniołem, mówię Ci.
  Jesteś szalona

  • 0 0

 • haha

  a ja jadę do wroclawia na De Phazz (Nonstop Festival) i z premedytacjąopuszczam Trojmiasto na czas Heinekena;] Dwa w moim zyciu wystarczą;] milej zabawy!!!

  • 0 0

 • warszawska chołota

  ja drugiego dnia bede wracal z barcelony i mam nadzije ze cholota z warszawy i okolic nie zdemoluje mojego pieknego Obłóża. Pozatym co to za przyjemnosc sluchac muzylki w takiej masie ludzi ?

  • 0 0

 • niezly typek

  ten powyzej- juz lepiej zostan w tej barcelonie, chlopie!

  • 0 0

 • racja! festiwale powinny byc na maks 25 osób! wtedy jest kameralnie,mieszkańcy okolicy nic nie słyszą,nikt nie ćpa,trójmiejska gastronomia i hotele nie zarabiają,miasto i kraj nie są promowane, a bilet kosztuje 2000zł wiec koncert sie odwołuje bo i tak nikt nie przyszedł:) miodzio.

  Widać niektórych interesuja tylko psalmy i gorzkie żale skoro kazdy inny gatunek jest "muzyką" .

  stereotypowe polskie zacofane myślenie :(

  • 0 0

 • "Już teraz bilety wykupiło ponad 40 tys. osób, czyli o 25 proc. więcej, niż w ubiegłym roku."

  bardzo udana impreza:-) spróbujcie wynająć pokój w hotelu czy kwaterę w tym okresie, cała Polska się zjeżdża:-)

  • 0 0

 • sropener dupener nie można nazwać tego po polsku?

  siedzą sieroty ćpają i wymyślają głupie reklamy i głupie nazwy...

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane