• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Opony letnie czy całoroczne są dla Ciebie odpowiednie? To zależy

28 lutego 2024 
Opinie (3)

Gdy kończy się zima, niektórzy kierowcy stają przed koniecznością zakupu nowych opon. Jeszcze nie tak dawno jedyną decyzją, którą należało przy tym podjąć, był wybór odpowiedniego modelu letniego ogumienia. Od kilku lat jednak znacząco wzrosła popularność modeli całorocznych. Wśród kierowców może rodzić się przez to dylemat: "czy potrzebuję kolejnych opon letnich, może wystarczą mi całoroczne?". Śpieszymy z odpowiedzią, która pozwoli rozwiać wątpliwości.


Na oponach jakiego rodzaju jeździsz aktualnie?


Opony letnie są najlepsze na lato (a w zimie najlepsze są zimowe)Przed przesiadką na opony całoroczne należy uświadomić sobie, że są one efektem kompromisów. Dlatego nie zapewnią latem tak wysokich parametrów, jak ogumienie dedykowane na sezon letni. Podobna zasada obowiązuje zimą - modele wielosezonowe nie sprawdzą się tak dobrze w skrajnie zimowych warunkach, jak ogumienie zimowe. Dlatego w niektórych przypadkach nie ma się co zastanawiać i trzeba wejść na https://www.sklepopon.com/opony/letnie, aby wybrać nowy model letni. Dotyczy to kierowców, którzy:

 • regularnie podróżują i przemieszczają się samochodem na trasach,
 • wykonują roczne przebiegi powyżej 10 tys. km,
 • preferują dynamiczny styl jazdy,
 • poruszają się samochodem o wysokiej mocy silnika.

W każdym z powyższych przypadków jedyną rozsądną opcją są opony letnie. Warto mieć też na uwadze, że przesiadka na opony całoroczne z zasady wiąże się także z rezygnacją z opon zimowych. Jak przekazują specjaliści ze SklepOpon.com, opony całoroczne nie są wskazane w sytuacji, jeżeli zimą poruszamy się na gorzej utrzymanych drogach. Mogą to być np. drogi zlokalizowane na obszarach wiejskich lub trasy dojazdowych z małych miejscowości, które nie są tak często odśnieżane jak ulice miast. Ponadto opony całoroczne nie są rozważnym wyborem, jeżeli zimą jeździmy w góry.


To dla kogo w takim razie przeznaczone są opony całoroczne?Opony całoroczne są stworzone dla kierowców, którzy poruszają się głównie w mieście i jego okolicach, a na krótkie trasy wypuszczają się rzadko albo wcale. Ponadto na opony całoroczne powinny decydować się wyłącznie osoby, które mogą bez żadnych przeszkód zrezygnować z samochodu w przypadku wystąpienia skrajnie trudnych warunków na drogach.

Kolejnym kryterium jest wykonywanie niewielkich przebiegów rocznych. Mniejsza odporność opon całorocznych na skrajne temperatury przekłada się na osiąganie mniejszych przebiegów niż w oponach sezonowych. Dlatego ogumienie całoroczne staje się prawdziwie opłacalne dopiero, jeżeli pokonujemy mniej niż 10 tys. km rocznie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeździć na oponach całorocznych nawet 20 tys. km rocznie i więcej, ale należy liczyć się z tym, że nowe opony będzie trzeba kupować co około 2 lata lub nawet częściej.

Opony całoroczne nie są też wskazane do mocnych aut, których kierowcy chętnie korzystają z wysokich osiągów. Dlatego wybór opon dostępnych na https://www.sklepopon.com/opony/caloroczne jest rekomendowany przede wszystkim właścicielom samochodów o niskiej lub średniej mocy, którzy cechują się spokojnym stylem prowadzenia. Jeżeli spełnione są przy tym warunki wymienione wcześniej - niewielkie przebiegi roczne, poruszanie się w miastach i na dobrze utrzymanych drogach - to z czystym sumieniem można zamienić opony letnie na całoroczne. W przeciwnym wypadku mimo wszystko lepiej pozostać przy modelach sezonowych.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (3)

 • Letnie i zimowe. Nie ma nic "pomiędzy". Robię ponad 20 tys rocznie. Więcej wiadomo od wiosny po jesień. Gdy spadnie śnieg albo jest ślisko... To całoroczne nie zdają egzaminu.

  • 3 3

 • Dla mnie tylko całoroczne

  Jakość to kwestia ceny,kupiłem za 550/ szt. I mam święty spokój. Zimą ciągną jak zimówki,latem nie odróżniam od typowo letnich. Mam samochód rodzinny Renault Scenic i sprawdzają sie,po drogach nie szaleję (woże dzieci)

  • 1 0

 • Koncerny i różne firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą opon

  zawsze wskażą na opony letnie i zimowe, a więc nie ma co pytać

  • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane