• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Osiedle w miejscu wejścia do tajemniczego schronu

Michał Brancewicz
10 lutego 2024, godz. 15:00 
Opinie (249)
  • Prace ziemne związane ze zniwelowaniem skarpy pod budowę osiedla idą pełną parą.
  • Prace ziemne przyczyniły się do odsłonięcia wejścia prowadzącego do schronu ukrytego we wzgórzu.

O schronie ukrytym w morenowym wzgórzu na SiedlcachMapka krąży mnóstwo legend. Do jego wnętrza prowadzi wejście przypominające stary magazyn, które było ukryte między drzewami w drugiej linii ul. Kartuskiej. Teraz zostało odsłonięte za sprawą toczącej się budowy nowego osiedla.Jedna z miejskich legend mówi, że schron połączony jest tunelami z różnymi częściami miasta. O tej i innych teoriach na jego temat pisaliśmy w cyklu Nietypowe Budowle Trójmiasta.

Co kryje wzgórze na Siedlcach? Co kryje wzgórze na Siedlcach?

Co powinno się stać ze schronem na Siedlcach?

Pod tamtym tekstem sprzed blisko 4 lat pojawił się ciekawy komentarz czytelnika, który podpisał się jako Sznurek.

"Tunel ten powstał w 1943 roku, zaraz po tym, jak od strony ulicy Dębinki powstała jego pierwsza część, do której powstało również połączenie prowadzące do willi Forstera. Więźniowie, którzy budowali te obiekty, "zniknęli", jak i cała dokumentacja tej budowli. Ich losów możemy się tylko domyślać.

Tunel miał mieć kilka odnógTunel, według mojej wiedzy, ma około 88 metrów długości i posiadał pionowe szyby prowadzące do dział Flak 88 umieszczonych na szczytach wzniesień. Działa te skierowane były w dół doliny. W miejscu dawnego boiska na Suchaninie, przed budynkiem Kamieńskiego 5Mapka, znajdował się również bunkier, który został zlikwidowany przy okazji budowy nowego osiedla.

Jedna z odnóg tunelu prowadziła w kierunku ulicy Wieniawskiego, ponieważ tam, za domem Wieniawskiego 30DMapka (100 metrów w kierunku wejścia do tunelu), znajdowało się kolejne stanowisko działa Flak 88, którego resztki umocnień i okopów istnieją w krzakach do dzisiaj.

Tunel ma swój koniec (czy też początek) przy parkingu leśnym na ulicy Dębinki na wysokości numeru 4Mapka. I tak jak w przypadku tunelu przy ulicy Kartuskiej jest częściowo zamurowany. Zaraz po wojnie w wejściu od strony Kartuskiej mieszkała starsza kobieta z kozą i wtedy znajdowały się tam jeszcze tory i wagoniki.

Tunel od strony Dębinki na filmie z cyklu Tajemnice PomorzaZamurowanie wszystkich wejśćW końcu lat 40., po kilku wypadkach śmiertelnych przez niewypały, podjęto decyzję o zamurowaniu wszystkich dostępnych korytarzy i tuneli w Gdańsku, stosując zasadę ściana, kilka metrów przerwy i kolejna ściana, aby zniechęcić ewentualnych poszukiwaczy przygód. Jak widać, skutecznie aż do dzisiaj".Jedyne znane, ale zamknięte wejście do tego tunelu znajduje się w podwórku pawilonów handlowych przy ul. Kartuskiej 135Mapka.

Osiedle Scarpa składać się będzie z dwóch budynków, które zasłonią wejście do starego schronu, ale zostanie ono zachowane. Osiedle Scarpa składać się będzie z dwóch budynków, które zasłonią wejście do starego schronu, ale zostanie ono zachowane.
W zeszłym roku rozpoczęły się tam prace ziemne mające na celu częściowe zniwelowanie skarpy, by mogły się zmieścić dwa budynki mieszkalne. Inwestycję Scarpa realizuje deweloper Murapol.

Wejście do schronu zostanie zachowane- Trwają prace budowlane na tym terenie. Czy wejście do tunelu zostanie zasypane? - zapytał w mailu do redakcji zaniepokojony pan Andrzej.
Na szczęście wejście, które i tak pozostaje zamknięte i nie prowadzi głębiej do wnętrza, ocaleje.

- Projekt inwestycji, w tym ścian oporowych, w żadnej mierze nie uwzględnia ingerencji w obiekt ani w jego wejście, które pozostanie w obecnym stanie. Po zakończeniu realizacji inwestycji do obiektu zostanie zapewnione dojście i dojazd poprzez zaprojektowaną na terenie inwestycji drogę - zapewnia Małgorzata Gaborek, dyrektor ds. marketingu firmy Murapol.

Schron ukryty we wzgórzu. Film z maja 2020

Inwestycje

Scarpa

Scarpa

244 ogłoszenia

Murapol

Gdańsk Siedlce, ul. Kartuska Mapa

25.8 do 72.9 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (249)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane