• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Oszustwo na "akcje Baltic Pipe" wciąż działa

ms
27 lutego 2024, godz. 20:30 
Opinie (71)
Wszystkie reklamy i strony zachęcające do inwestycji w gazociąg Baltic Pipe to oszustwo. Nigdy nie wypełniajcie znajdujących się tam formularzy i nie rozmawiajcie z osobami nakłaniającymi was do kupna akcji tego gazociągu. Wszystkie reklamy i strony zachęcające do inwestycji w gazociąg Baltic Pipe to oszustwo. Nigdy nie wypełniajcie znajdujących się tam formularzy i nie rozmawiajcie z osobami nakłaniającymi was do kupna akcji tego gazociągu.

"Zainwestuj w akcje Baltic Pipe!" - takie hasło, bardzo często okraszone zdjęciami znanych postaci ze świata polityki czy biznesu, ma skłonić do zainwestowania w poważne, państwowe przedsięwzięcie. To jednak oszustwo, którego ofiarami często padają starsi ludzie.
Przypomnijmy: Baltic Pipe to gazociąg łączący Polskę, Danię i złoża gazowe w Norwegii. Koszt jego budowy pokryły Polska i Dania, wsparcia udzieliła także Unia Europejska. Za budowę gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego oraz za rozbudowę polskiego systemu przesyłowego odpowiedzialna była polska firma Gaz-System, należąca w całości do Skarbu Państwa.

Uwaga, to bardzo ważne: Nie można zainwestować w Baltic Pipe. To przedsięwzięcie publiczne, w którym udziały nie są sprzedawane. Nikt nie sprzedaje akcji gazociągu ani firmy, która go zbudowała.

Schematyczna mapa poglądowa Baltic Pipe (źródło: Gaz-System SA) Schematyczna mapa poglądowa Baltic Pipe (źródło: Gaz-System SA)

Fałszywe reklamy "inwestycji Baltic Pipe" ze zdjęciami politykówPonieważ doniesienia o gazociągu "Baltic Pipe" w ostatnich latach wielokrotnie pojawiały się w pozytywnym kontekście w mediach, a w materiałach na ten temat wypowiadali się najważniejsi politycy i urzędnicy, oszuści postanowili na tym skorzystać.

Jak grzyby po deszczu pojawiły się reklamy, okraszone zdjęciami prezydenta Adrzeja Dudy, byłego już premiera Mateusza Morawieckiego czy byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, którzy rzekomo mieli namawiać do zainwestowania w "gazociąg będący strategiczną polską inwestycją".

Choć te działania oszustów trwają od wielu miesięcy, a służby starają się im przeciwdziałać, cały czas po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła "zainwestuj w Baltic Pipe" wyświetla się kilka stron, które to proponują. Wszystkie jednak należą do oszustów.

Gaz-System ostrzega przed fałszywymi inwestycjami w Baltic PipeMechanizm oszustwa na "Baltic Pipe"Czy widziałe(a)ś reklamy zachęcające do inwestycji w Baltic Pipe?

Po kliknięciu w wyświetlającą się w wielu serwisach reklamę użytkownik przekierowywany jest na stronę z formularzem. Po jego wypełnieniu i przekazaniu danych kontaktowych niemal natychmiast dzwonił telefon.

Jedną z osób, które niestety odebrały takie połączenie, był 74-letni mieszkaniec śródmieścia Gdańska.

- Kilka tygodni wcześniej, przeglądając strony internetowe, mężczyzna trafił na reklamę zachęcającą do inwestycji w akcje spółki Baltic Pipe. Reklama wydawała się autentyczna i mężczyzna wypełnił swoimi danymi formularz kontaktowy. Prawie natychmiast odezwali się oszuści i udzielili szczegółowych informacji o zasadach inwestycji oraz ogromnych zyskach - informuje asp. szt. Mariusz Chrzanowski, oficer prasowy komendanta miejskiego Policji w Gdańsku.

Starszy pan stracił 200 tys. zł przez "inwestycję w Baltic Pipe"74-latkowi zabrakło czujności i zwabiony możliwością szybkiego wzbogacenia się wpłacił kilkadziesiąt tysięcy złotych. Następnie sprawca nakłonił pokrzywdzonego, aby zainstalował na telefonie oraz komputerze aplikacje pozwalające na zdalny dostęp do tych urządzeń.

Zanim mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszustwa, sprawcy wyczyścili jego rachunki bankowe i mężczyzna stracił ponad 200 tys. zł.

Poszukiwaniem oszustów zajmują się teraz policjanci.

Bezpieczeństwo w sieci. Zapamiętaj i przekaż swoim rodzicom oraz dziadkom • Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;
 • Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych;
 • Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, np. aplikacji pozwalającej na zdalny dostęp do urządzeń, z których logujesz się do bankowości elektronicznej;
 • Nie wpisuj nieznanego numeru konta do swojej bankowości elektronicznej, na które mają być przelewane zyski z inwestycji;
 • Jeśli otrzymasz przelew od nieznanego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli "Twój doradca" o to prosi - nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie;
 • Zwracaj uwagę na fałszywe aplikacje i strony firm namawiające do inwestowania;
 • Jeżeli podejrzewasz, że jesteś ofiarą oszustwa, skontaktuj się ze swoim bankiem oraz złóż stosowne zawiadomienie na Policji;
 • Nie daj się skusić wizją szybkiego zysku;
 • Nie podejmuj decyzji o inwestowaniu pieniędzy pod wpływem emocji.
ms

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (71)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane