Fakty i opinie

stat

Otwarto halę na placu Dominikańskim

Po ponadczteroletnim remoncie Hala Targowa w Gdańsku znów otwiera swoje podwoje. Oficjalne otwarcie było w sobotę, pierwsi klienci będą mogli robić zakupy w połowie przyszłego tygodnia.Zabytkowa Hala Targowa wznosi się w centrum Gdańska pomiędzy ulicami Pańską, Podwalem Staromiejskim i Lawendową. Ostatni raz zakupy można tam było robić pod koniec 2000 r. Na początku 2001 r. rozpoczął się kapitalny remont hali.

Starannie odrestaurowany budynek przyciąga już od kilku miesięcy uwagę przechodniów. Niestety, na razie zaglądnąć tam można tylko przez przeszklone wrota. - Trochę się nam to wszystko przeciągnęło - przyznaje Jarosława Strugała, prezes spółki Kupcy Dominikańscy, która jest właścicielem hali. - Dużo czasu pochłonął znacznie większy - niż przewidziany w pierwotnym projekcie - zakres prac archeologicznych. Przeciągnęły się nam także ostateczne odbiory, ale teraz już wszystko gra.

Halę otwarto w sobotę, ale na razie tylko dla zaproszonych gości.

- Pierwsze zakupy będzie można robić w połowie najbliższego tygodnia, na poszczególnych stoiskach trwają jeszcze prace wykończeniowe - tłumaczy Strugała.

Na razie nie wszystkie stoiska są czynne - część kupców handlowała do wczoraj na Jarmarku św. Dominika i nie mogła zająć się przeprowadzką. Kilka boksów jest też jeszcze do kupienia. Ceny rozpoczynają się od 11 tys. zł za metr kw.

Czy zabytkowa hala poradzi sobie na konkurencyjnym rynku centrów handlowych w Gdańsku?

- Mam nadzieję. Liczę, że klientów przyciągnie przede wszystkim historyczna magia tego obiektu - mówi Strugała.

To nie koniec inwestycji Kupców Dominikańskich w tym rejonie. Wkrótce rozpocząć się ma przebudowa sąsiadującego z halą targowiska: stare kramiki zostaną zastąpione przez stylowe, ale wykonane z nowoczesnych materiałów stragany.
Krótka historia hali
Decyzję o budowie Hali Targowej podjęto w 1894 roku. Dwa lata później budynek był już gotowy. Wcześniej w tym miejscu znajdował się klasztor dominikański (zniszczony podczas oblężenia Gdańska w 1813 r.), a jeszcze wcześniej, w XII wieku, w tym miejscu wybudowano pierwszy kościół pw. św. Mikołaja. Pozostałości jego kamiennych fundamentów widoczne będą w specjalnym skansenie archeologicznym, wykonanym w piwnicy hali.

Opinie (24) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.