• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Piloci nie mieli uprawnień do lądowania z systemem ILS w Gdańsku

ms
11 grudnia 2023, godz. 17:00 
Opinie (120)
Najnowszy artykuł na ten temat Wyburzą wieżę, by zrobić miejsce samolotom
ILS na lotnisku w Gdańsku pozwala na lądowanie przy widoczności wzdłuż pasa raptem 75 metrów, ale nie wszyscy piloci mają uprawnienia do korzystania z jego pomocy. Dlatego ostatniej nocy sześć samolotów zostało przekierowanych na inne lotniska.  ILS na lotnisku w Gdańsku pozwala na lądowanie przy widoczności wzdłuż pasa raptem 75 metrów, ale nie wszyscy piloci mają uprawnienia do korzystania z jego pomocy. Dlatego ostatniej nocy sześć samolotów zostało przekierowanych na inne lotniska.

Brak uprawnień pilotów do lądowania w trudnych warunkach pogodowych przy użyciu systemu ILS był powodem, dla którego aż sześć maszyn nie wylądowało w Rębiechowie w nocy z niedzieli na poniedziałek.Czy zdarzyło ci się lądować na innym lotnisku z powodu złej pogody w docelowym miejscu?

Od niedzielnego wieczora nad Rębiechowem panowała mgła, która utrudniała lądowanie na gdańskim lotnisku. I choć pilotom operowanie w takich warunkach bardzo ułatwia system ILS kat III B (Instrument Landing System w tej kategorii działa w Gdańsku od stycznia 2021 r.), to nie wszyscy mają uprawnienia, by w takich warunkach z niego korzystać.

I faktycznie, w nocy aż sześć samolotów planujących lądowanie w Gdańsku zostało przekierowanych na inne lotniska.

Czytelnicy Trojmiasto.pl informowali o tym na bieżąco w Raporcie z Trójmiasta.

01:02 11 GRUDNIA 23 (aktualizacjaakt. 01:50)

Przekierowania lotów z Gothenburg,oraz z Naples do Modlina (22 opinie)

Jednak,chyba to gęsta mgła która utrudnia podejście do lądowania ,bo lot że Szwecji wykonuje już chyba 4 okrązenie , zresztą włączyłem nasłuch rozmów pilotów z wieżą kontroli lotów i na skanerze UNIDEN słychać rozmowy.
Jednak,chyba to gęsta mgła która utrudnia podejście do lądowania ,bo lot że Szwecji wykonuje już chyba 4 okrązenie , zresztą włączyłem nasłuch rozmów pilotów z wieżą kontroli lotów i na skanerze UNIDEN słychać rozmowy.


- Od niedzieli, godz. 22:30, do poniedziałku do godz. 2 w nocy na gdańskim lotnisku nie wylądowało sześć samolotów - poinformowała rzecznik gdańskiego lotniska Agnieszka Michajłow w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Dotyczyło to lotów Ryanaira z Neapolu, Sztokholmu i Goeteborga, maszyny linii KLM lecącej z Amsterdamu, samolotu czarterowej linii Enter Air z Marsa Alam w Egipcie oraz samolotu transportowego.

Jak informuje rzeczniczka gdańskiego lotniska, trzy samoloty zostały przekierowane na warszawskie Okęcie, dwa do Modlina, a samolot transportowy lądował w Kopenhadze.

System ILS na lotnisku w Gdańsku pozwala na lądowanie nawet przy bardzo niewielkiej widoczności, ale pilot musi mieć uprawnienia, by z niego korzystać. System ILS na lotnisku w Gdańsku pozwala na lądowanie nawet przy bardzo niewielkiej widoczności, ale pilot musi mieć uprawnienia, by z niego korzystać.
ILS kat III B uruchomiono w Gdańsku w styczniu 2021 r. Umożliwia on pilotom lądowania w trudnych warunkach atmosferycznych i o bardzo ograniczonej widoczności. Mogą lądować nawet wówczas, gdy widoczność wzdłuż pasa startowego wynosi 75 metrów.
ms

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (120)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane