Fakty i opinie

Place zabaw i siłownie pod chmurką w końcu dostępne

Od soboty otwarte będą place zabaw.
Od soboty otwarte będą place zabaw. fot. Piotr Żagiell/Trojmiasto.pl

Po ponad dwóch miesiącach dzieci będą mogły wrócić na place zabaw - zapowiada kancelaria premiera. W kolejnym etapie "odmrażania" wrócą też m.in. siłownie na powietrzu czy mała infrastruktura leśna. Wszystko będzie dostępne już od tej soboty. Nie ma jednak jeszcze oficjalnych wytycznych sanepidu, jakie środki ostrożności będziemy musieli tam zachowywać.Mamy dobrą informację dla dzieci tęskniących za zabawą na placu zabaw, a także tych osób, które ceniły sobie aktywność na świeżym powietrzu, korzystając z tzw. siłowni pod chmurką.

Od 30 maja będą znów dostępne. Po nich dopiero od 6 czerwca wrócą m.in. baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki.

Dystans przy zabawie?Nie ma jeszcze oficjalnych wytycznych głównego inspektora sanitarnego, jak korzystać z dostępnej infrastruktury. Z wstępnych informacji wynika jednak, że - jak w wielu innych miejscach - sanepid zaleci dystans społeczny, a więc dwumetrowy odstęp od innych dzieci. Dodatkowo rodzice czy opiekunowie przebywający na placu zabaw będą musieli mieć zasłonięte usta i nos. Dzieci ten obowiązek ma nie dotyczyć.

Co z dezynfekcją? To na zarządcach placów zabaw, czyli spółdzielniach mieszkaniowych czy samorządach lub innych instytucjach, będzie leżał obowiązek stałej dezynfekcji ławek, zjeżdżalni, huśtawek czy innych zabawek.

Place zabaw i sale zabaw dla dzieciNie da się ukryć, że z wielu placów zabaw dzieci jednak korzystają już od jakiegoś czasu - najczęściej z tych osiedlowych.

- Nasz plac zabaw stał pusty od prawie dwóch miesięcy, nawet kiedy była ładna pogoda. Jakiś czas temu jednak doszliśmy do wniosku, że bez sensu jest trzymać dzieci w domu, starsi mogą iść na rower, ale maluchy chcą się bawić. Oczywiście staramy się zachować środki ostrożności, o myciu rąk nie trzeba już im nawet przypominać, ale przecież nie będziemy dezynfekowali piasku, bez przesady - mówi Magda, mieszkanka Gdańska.
Na większych placach zabaw warto jednak nosić ze sobą płyn odkażający i samemu dezynfekować powierzchnie, z których ma korzystać bawiące się dziecko.

Dzieci mogą wrócić na place zabaw.
Dzieci mogą wrócić na place zabaw. fot. czytelnik/trojmiasto.pl

Aktywność na świeżym powietrzu "odmrożona"Rząd w nowym rozporządzeniu ma odnieść się także do siłowni "pod chmurką". Te będą dostępne również od tego weekendu, zanim wrócimy na siłownię i do klubów fitness.

Niektóre siłownie udostępniają nawet kilkanaście urządzeń, tak że ćwiczyć może na nich jednocześnie nawet ok. 20 osób. Nie wiadomo więc, czy będzie można z nich korzystać w tym wymiarze. Po zamknięciu siłowni to właśnie ćwiczenia na świeżym powietrzu zyskały na popularności, warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które zwiększą nasze bezpieczeństwo.

Siłownie pod chmurką w TrójmieścieNa odpoczynek do lasuWiaty wypoczynkowe, ławy, miejsca biwakowania, miejsca zabaw dla dzieci, a także platformy i wieże widokowe - czyli tzw. mała infrastruktura leśna również będzie dostępna od tego weekendu.

Jednak i tu nie unikniemy specjalnych obostrzeń. Sanepid przede wszystkim zaleca, by w lasach zachowywać odpowiednie odstępy od innych osób i unikać grupowania się.