• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Podziemne kosze do kosza. W ich miejscu staną wiaty

Maciej Korolczuk
1 grudnia 2023, godz. 11:20 
Opinie (118)
Podziemne śmietniki powstałe w 2007 r. wkrótce zostaną zdemontowane. W ich miejsce pojawią się wiaty śmietnikowe. Podziemne śmietniki powstałe w 2007 r. wkrótce zostaną zdemontowane. W ich miejsce pojawią się wiaty śmietnikowe.

Po 15 latach eksploatacji miasto chce zlikwidować pierwsze podziemne zbiorniki na odpady komunalne i w ich miejscu postawić zwykłe wiaty śmietnikowe. Zmiany dotyczą pojemników przy Jaśkowej Dolinie, ulicach Aldony i Wallenroda we Wrzeszczu oraz podwórku na tyłach Bazyliki Mariackiej.Stan wiaty śmietnikowej, w której wyrzucasz śmieci, jest:

Gdy w 2007 r. miasto montowało pierwsze podziemne kosze na śmieci, okoliczni mieszkańcy byli zachwyceni.

- Fajne te śmietniki, takie estetyczne - mówiła wówczas 75-letnia Teresa Samojluk, mieszkanka ul. Mariackiej. - Poprzednie nie tylko śmierdziały, ale były też pełne robactwa. Aż wstyd, a tym bardziej przed turystami. Staram się segregować śmieci, a tutaj widzę, że będzie to miało sens. Zawsze uważałam, że nie jesteśmy tak bogaci, by wtórnie nie przetwarzać śmieci.
Plany rozwoju takiej infrastruktury były ambitne. Docelowo miasto rozważało nawet budowę podziemnej sieci rur, którymi śmieci z całego Śródmieścia miałyby wędrować pod ziemią w jedno miejsce, zlokalizowane w pobliżu ul. Wałowej.

Do pomysłu próbowano wrócić w połowie tego roku, ale okazało się, że jego realizacja byłaby zbyt kosztowna.

Śmietniki działające jak kanalizacja. Ciekawe, ale za drogie Śmietniki działające jak kanalizacja. Ciekawe, ale za drogieProblemy z podziemnymi śmietnikami pojawiły się jednak bardzo szybko. Rok po oddaniu ich do użytku mieszkańcy narzekali na utrudnione i rozkopane dojście do pojemników, ich przepełnienie i konieczność posiadania kluczy do zamykanych pokryw. Inwestycja, która miała ułatwić życie i poprawić estetykę podwórka, przyniosła odwrotny efekt.

Dziś obok pokrytych rdzą dawnych włazów stoją tradycyjne pojemniki z plastiku, a miasto szuka wykonawcy, który zdemontuje podziemną instalację i zutylizuje istniejące zbiorniki. W ich miejscu mają stanąć wiaty śmietnikowe.

Do likwidacji przewidziano podziemne pojemniki zlokalizowane przy:  • Według urzędników wspólnoty mieszkaniowe nie poniosły żadnych nakładów finansowych związanych z eksploatacją śmietników. A te znajdują się w fatalnym stanie.
  • Według urzędników wspólnoty mieszkaniowe nie poniosły żadnych nakładów finansowych związanych z eksploatacją śmietników. A te znajdują się w fatalnym stanie.

Stan pojemników jest fatalnyJak tłumaczy Tomasz Sandak, rzecznik prasowy Gdańskich Nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe korzystają ze zbiorników na odpady komunalne na podstawie umowy współdzierżawy. Zgodnie z jej zapisami to po stronie najemcy leżą koszty napraw pojemników.Wygląda jednak na to, że się do tego nie kwapiły.

- Wspólnoty Mieszkaniowe, które posiadają tytuł prawny, nie poniosły żadnych nakładów finansowych związanych z eksploatacją tego miejsca. W związku z powyższym, z uwagi na zagrożenie zdrowia i życia, podjęto kroki zmierzające do likwidacji podziemnych pojemników. Warto dodać, że z ekspertyz technicznych jednoznacznie wynika, że stan techniczny pojemników jest fatalny. Po analizie kosztów zdecydowano się na ich rozbiórkę - mówi Sandak.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (118)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane