• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Policja w budynku dawnej Zatoki Sztuki. Sprawa ma związek ze śledztwem ws. Iwony Wieczorek?

Piotr Weltrowski
23 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Najnowszy artykuł na ten temat Serial o Iwonie Wieczorek hitem Netflixa

22 grudnia policja zamknęła dostęp do budynku Zatoki Sztuki w Sopocie.


W czwartek wieczorem policjanci ogrodzili teren dawnego budynku Zatoki Sztuki. Na razie do samego budynku policjanci nie weszli, ale przedstawiciele Prokuratury Krajowej potwierdzają, że mają być w tym miejscu "realizowane czynności". Najprawdopodobniej chodzi o śledztwo w sprawie Iwony Wieczorek.Sądzisz, że w końcu uda się wyjaśnić sprawę Iwony Wieczorek?

Policjanci przed budynkiem przy ul. MamuszkiMapka pojawili się w czwartek wieczorem.

Już wówczas próbowaliśmy ustalić, w ramach jakiego konkretnie postępowania zabezpieczany jest budynek.

Pomorscy policjanci na różnych szczeblach potwierdzali nam obecność służb w tym miejscu, ale po wszystkie szczegóły kierowali do Prokuratury Krajowej, która zleciła zabezpieczenie lokalu.

Policja przy budynku dawnej Zatoki Sztuki. Policja przy budynku dawnej Zatoki Sztuki.
Dziś rano udało nam się skontaktować z biurem prasowym Prokuratury Krajowej.

- Mogę potwierdzić, że teren ten zabezpieczono. Zlecił to Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. Więcej informacji - ze względu na dobro toczącego się postępowania - nie mogę w tej chwili udzielić - mówi prokurator Karol Borchólski z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej.
Informacja ta, choć szczątkowa, może sugerować, że chodzi o śledztwo w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. To właśnie ten Wydział Prokuratury Krajowej, wspólnie z krakowskim Archiwum X, zajmuje się w ostatnim czasie wyjaśnieniem tajemniczej zbrodni sprzed lat.

W ostatnich tygodniach śledztwo zdecydowanie przyśpieszyło, czego efektem były pierwsze postawione w tej sprawie zarzuty.

Pierwsze zarzuty w sprawie Iwony Wieczorek14 grudnia 2022 r. w Gdańsku zatrzymano dwie osoby, w tym Pawła P. - znajomego Iwony Wieczorek, który był z nią na imprezie tuż przed jej zaginięciem.

Prokurator przedstawił im zarzuty dotyczące popełnienia przestępstw narkotykowych. Ponadto Pawłowi P. ogłoszono zarzuty dotyczące utrudniania postępowania karnego poprzez usuwanie śladów i dowodów, zacieranie śladów przestępstwa, a także podawanie nieprawdziwych informacji w sprawie dotyczącej Iwony Wieczorek.

Sprawę zaginięcia Iwony Wieczorek policja próbuje wyjaśnić od ponad 12 lat. Sprawę zaginięcia Iwony Wieczorek policja próbuje wyjaśnić od ponad 12 lat.
Być może planowane przeszukanie budynku dawnej Zatoki Sztuki oraz terenu wokół lokalu ma związek z nowymi ustaleniami śledztwa. Zresztą samą Zatokę Sztuki ze sprawą Wieczorek łączono w niektórych materiałach medialnych na ten temat.

Wszystko o sprawie Iwony WieczorekNa pewno faktem jest, że w noc swojego zaginięcia Iwona Wieczorek imprezowała w innym lokalu należącym do ówczesnego właściciela Zatoki Sztuki, a osoby związane z samą Zatoką były już wcześniej przesłuchiwane także w związku z tą sprawą.

Z Zatoką Sztuki powiązany był słynny Krystian W. ps. "Krystek" - tzw. łowca nastolatek z Sopotu. Zarzuty dotyczące m.in. obcowania seksualnego z małoletnimi usłyszał również były współwłaściciel Zatoki - Marcin T.

Iwona Wieczorek: historia zaginięcia19-letnia Iwona Wieczorek zaginęła w nocy z 16 na 17 lipca 2010 r. Bawiła się w jednej z sopockich dyskotek - należącej do tego samego właściciela co Zatoka Sztuki. Po godz. 3 opuściła imprezę. Nigdy nie dotarła do domu.

Dopiero tydzień po tym, jak rodzina zgłosiła zaginięcie dziewczyny, upubliczniono pierwsze nagrania z monitoringu. Dzięki nim odtworzono drogę, którą Iwona przebyła po wyjściu z klubu.

Najpierw zeszła ul. Bohaterów Monte Cassino w kierunku molo, a później skręciła w stronę Gdańska i deptakiem przy plaży ruszyła w kierunku Jelitkowa. Nie miała pieniędzy na taksówkę, a w jej komórce wyczerpała się bateria. Z Sopotu do domu miała kilka kilometrów.

Wiadomo, że dotarła do wejścia nr 63 na plażę w Jelitkowie, gdzie uwieczniła ją kamera monitoringu miejskiego. W tym miejscu ślad po Iwonie się urwał.

Sprawa do dziś pozostaje niewyjaśniona. W 2019 r. trafiła do policyjnego Archiwum X z Krakowa.
 • Iwona Wieczorek w nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku bawiła się ze znajomymi na dyskotece w Sopocie. Nad ranem 19-latka ruszyła w pieszo do swojego domu w Jelitkowie.
 • Około tygodnia po zaginięciu Iwony Wieczorek ruszają zakrojone na szeroką skalę poszukiwania 19-latki.
 • Pierwszy trop prowadził do mężczyzny z ręcznikiem przewieszonym przez ramię. Szedł parę metrów za zaginioną o godzinie 4.12.
 • Do poszukiwań przyłączają się kolejne osoby między innymi wynajęty przez rodzine zaginionej detektyw Krzysztof Rutkowski i jasnowidz z Czuchowa Krzysztof Jackowski.
 • Prezydent Sopotu zaoferował 20 tys. zł, a przedsiębiorcy milion zł nagrody za informację o zaginionej 19-latce. Wysokie nagrody nie pomagają w odnalezieniu Iwony Wieczorek
 • Na początku 2012 roku Prokuratura Okręgowa w Gdańsku informuje o umorzeniu śledztwa w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek.
 • We wrześniu 2013 roku policja po raz kolejny przeszukuje park Reagana. W trakcie poszukiwań odnaleziono kości i ubrania jak później się okazało nie miało to związku z zaginięciem.
 • We wrześniu 2017 roku policjanci ponownie wracają do parku Reagana. Użyto georadarów, które miały wykazać nienaturalne zmiany terenu. Kolejny raz działania służb nie są doprowadzają do końca śledztwa.
 • Pod koniec 2017 roku prywatna firma detektywistyczna publikuje nową teorię nt. zaginięcia 19-latki. Sprawcami miały być osoby zajmujące się utrzymaniem porządku na promenadzie. Teoria została obalona.
 • W kolejnych latach policja reaguje na różne sygnały. Przeszukiwane są ogródki działkowe w Sopocie i Gdańsku. Przełomu brak.
 • W 2019 roku sprawę przejmują śledczy z tak zwanego archiwum X z Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.
 • W 11. rocznicę zaginięcia Iwony Wieczorek śledczy z Krakowa przeprowadzili eksperyment procesowy w Sopocie. Odtworzono wydarzenia z dnia, kiedy ostatni raz widziana była zaginiona.
 • We wrześniu 2022 roku sprawa nabiera tempa. Śledczy przeszukują dom Pawła P. mężczyzny, który w dniu zaginięcia bawił się w sopockim klubie z Iwoną Wieczorek.
 • 11 grudnia 2022 roku policja publikuje nowe nagranie z wyraźnie widocznym "mężczyzną z ręcznikiem". Następnego dnia mężczyzna zgłasza się na policję i zostaje przesłuchany jako świadek i zwolniony do
 • 14 grudnia policja zatrzymuje Pawła P. oraz jeszcze jedną osobę. Prokuratura stawia zarzuty związane z utrudnianiem śledztwa ws. zaginięcia Iwony Wieczorek.
21:11 23 GRUDNIA 22

Zatoka dziś 15:00 (15 opinii)

Ekipa policyjna w środku, zdjęcie z grupy poświęconej Iwonie zrobione dziś o 15:00, autor zdjęcia pisze o wejściu ludzi z walizkami podobnymi do takich, które zabiera się aby pobrać próbki
Ekipa policyjna w środku, zdjęcie z grupy poświęconej Iwonie zrobione dziś o 15:00, autor zdjęcia pisze o wejściu ludzi z walizkami podobnymi do takich, które zabiera się aby pobrać próbki

Opinie wybrane