Fakty i opinie

stat

Gdynia: pomalowali blok na biało, mieszkańcy zachwyceni

Najnowszy artukuł na ten temat

Szyld Redłowo: ze stacji SKM na kładkę

Nie trzeba szukać pastelowych odcieni i "niebanalnych" wzorów, które pokryją blok po jego termomodernizacji. Morska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Gdyni wraz ze stowarzyszeniem Traffic Design pomalowała elewację budynku na Grabówku zobacz na mapie Gdyni na biało. I okazało się to strzałem w dziesiątkę.Podoba ci się nowa elewacja bloku na Grabówku?

tak, świetnie wygląda 85%
nie jest źle, ale nie zachwyca 11%
nie, wolał(a)bym kolorową 4%
zakończona Łącznie głosów: 3976
Od wielu lat panuje moda na odświeżanie elewacji bloków z wielkiej płyty przy użyciu całej palety barw. Efekt najczęściej jest mizerny, bo nie dość, że dobór kolorów pozostawia wiele do życzenia, to jeszcze każdy budynek jest inny. Okazuje się jednak, że można to zrobić inaczej.

Jak wiele udanych projektów, także i ten zaczął się dość przypadkowo. Stowarzyszenie Traffic Design, w ramach przygotowywania się do organizacji corocznego festiwalu, chciało na jednym z bloków Grabówka zamontować metaloplastykę. Na nowoczesną instalację miejsca nie znaleziono, ale okazało się, że jedna z wytypowanych wspólnot właśnie przygotowuje się do remontu elewacji budynku.

"Pasteloza" - to się leczy

- Skorzystaliśmy z okazji, by przyczynić się do wyleczenia jednego z budynków z pastelozy. Stworzyliśmy projekt oraz dobraliśmy kolor fasady. Dzięki temu, mimo iż nie udało nam się ostatecznie zrealizować z MSM instalacji artystycznej, to udało nam się wpłynąć na odświeżenie elewacji i przyczynić się do zmian w lokalnym krajobrazie - cieszy się Jacek Wielebski, malarz i grafik, założyciel Stowarzyszenia Traffic Design.
Teraz budynek przy ul. Lelewela 7-9 zobacz na mapie Gdyni nawiązuje elewacją do modernistycznych tradycji Gdyni i już spotkał się ze sporym odzewem mieszkańców, a także osób z całej Polski. Do stowarzyszenia napływają kolejne głosy poparcia i dopingu do zmian wyglądu kolejnych budynków w Gdyni.

Gdynianie chcą więcej

- Entuzjazm, z jakim internauci i mieszkańcy Gdyni przyjęli białą elewację świadczy o rosnącej potrzebie odwrócenia trendu malowania termomodernizowanych budynków na przypadkowe kolory i w przypadkowe wzory. Potwierdzają to również prowadzone przez Stowarzyszenie Traffic Design badania użytkowników przestrzeni publicznej. Problem nieestetycznych elewacji był najczęściej wskazywany w spacerach badawczych z udziałem młodzieży - podkreśla Monika Domańska z Traffic Design.

Opinie (238) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.