• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Prezydent Gdyni nie publikował zarządzeń. Prokuratura wszczęła śledztwo

Patryk Szczerba
16 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Prokuratura w Elblągu zajmie się potencjalnym nadużyciem władzy przez prezydenta Gdyni w związku z niepublikowaniem zarządzeń w Biuletynie Informacji Publicznej. Prokuratura w Elblągu zajmie się potencjalnym nadużyciem władzy przez prezydenta Gdyni w związku z niepublikowaniem zarządzeń w Biuletynie Informacji Publicznej.

Prokuratura Rejonowa w Elblągu wszczęła śledztwo w sprawie niepublikowania w Biuletynie Informacji Publicznej zarządzeń przez Wojciecha Szczurka, prezydenta Gdyni. Jesienią miejscy aktywiści zawiadomili w tej sprawie organy ścigania.Jak zakończy się postępowanie prokuratury w tej sprawie?

Sprawą jesienią zainteresowali się społecznicy ze stowarzyszenia Bryza i Gdynianka. Oszacowali oni, że z ponad 9 tys. zarządzeń prezydenta wydanych od 2010 r. w Biuletynie Informacji Publicznej opublikowano tylko 57.

Przekonywali, że wśród zarządzeń są np. informacje o podwyżkach czynszów komunalnych czy dzierżawy miejskich gruntów - a więc takie, które powinny trafić do publicznej wiadomości w jak najszerszym zakresie. Wskazywali, że standardem panującym w polskim porządku prawnym jest publikacja zarządzeń prezydenta miasta i w innych częściach Polski jest to powszechną praktyką.

Wniosek do prokuratury, urzędnicy spokojniNie pozostali gołosłownymi i skierowali do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Wojciecha Szczurka.

Urzędnicy gdyńskiego magistratu odpowiadali, że przepisy prawa nie nakładają na prezydenta obowiązku publikowania wszystkich zarządzeń, a publikacji podlegają zarządzenia porządkowe i inne wymagane przepisami prawa.

Dodawali jednak, że kto z mieszkańców chce, ten może takie zarządzenie otrzymać po złożonym wniosku, bazując na numerach, tytułach i datach wszystkich rozporządzeń.

Zawiadomienie zgłosił Sławomir Januszewski ze stowarzyszenia Bryza, który w mediach społecznościowych poinformował o wszczęciu śledztwa. Zawiadomienie zgłosił Sławomir Januszewski ze stowarzyszenia Bryza, który w mediach społecznościowych poinformował o wszczęciu śledztwa.

Zmiana zdania przez prezydenta, zarządzenia publikowaneNa początku roku prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zmienił zdanie i zarządzenia zaczęły być publikowane. Motywacją miały być głosy mieszkańców.

- Wsłuchując się w głos mieszkańców, pan prezydent zdecydował o publikacji wszystkich zarządzeń, nie tylko porządkowych i tych, które są wymagane prawem. Publikacja tak dużej liczby dokumentów wymagała jednak odpowiedniego przygotowania. Narzędzie jest już gotowe, a pracownicy urzędu przeszkoleni. Zarządzenia, po uprzedniej ocenie możliwości udostępnienia wszystkich danych podlegających ustawowej ochronie i obowiązku ich ewentualnej anonimizacji, będą publikowane w BIP - informowała Małgorzata Omachel-Kwidzińska z Referatu Relacji z Mediami Urzędu Miasta w Gdyni.

Prokuratura zbada sprawę nadużycia władzy przez prezydenta GdyniOkazuje się, że nie zrobiło to większego wrażenia na śledczych. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie niepublikowania zarządzeń przez prezydenta Wojciecha Szczurka. Społecznicy wnieśli do Prokuratury Krajowej, by wyznaczyć do prowadzenia sprawy prokuratury spoza Trójmiasta.

Kopia zawiadomienia, które dotarło do społeczników. Kopia zawiadomienia, które dotarło do społeczników.
Przychylono się do tej prośby i sprawą zajmie się Prokuratura Rejonowa w Elblągu. O tym, że śledztwo ruszyło, poinformowali sami społecznicy.

- W styczniu zostałem przesłuchany na wniosek prokuratury przez policję, a w ubiegłym tygodniu otrzymałem zawiadomienie, iż zmieniono mój status ze świadka na pokrzywdzonego i wszczęto śledztwo z art. 231 §1 kk - nadużycie władzy przez prezydenta miasta Gdyni - poinformował w mediach społecznościowych Sławomir Januszewski ze stowarzyszenia Bryza.
Śledztwo dotyczy przedziału czasowego od 2010 roku do listopada 2021 roku. Postępowanie jest prowadzone w sprawie, a nie przeciwko.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (364)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane