• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przepust wodny, który w trakcie wojny był schronem

Patryk Szczerba
1 kwietnia 2024, godz. 15:00 
Opinie (69)

Zobacz jak zewnątrz wygląda miejsce, które być może zostanie upamiętnione.

Przepust naprzeciwko posesji przy ul. Olkuskiej 59Mapka w Małym Kacku wzbudził ostatnio zainteresowanie mieszkańców Gdyni. Okazuje się, że wybudowany w latach 20. XX wieku na skarpie tunel, w czasie II wojny światowej, podczas ostrzałów artyleryjskich, służył jako schron dla okolicznych mieszkańców.Czy podczas świątecznych spacerów szukasz nietypowych miejsc?

Informacja o schronie pojawiła się na jednej z grup w mediach społecznościowych. Obecnie to przepust pod torami, dzięki któremu woda spływa z lasu nie niszcząc torów, pod którymi się znajduje. I taką rolę prawdopodobnie pełnił, gdy był budowany w latach 20 XX-wieku.

Kiedy dokładnie? Nie do końca wiadomo. Na ścianie jest rok 1929, ale wewnątrz tunelu - jak można usłyszeć od mieszkańców - jest data wcześniejsza.Przepust jako schron w trakcie wojnyGdy nadeszła II wojna światowa okolica stała się rejonem intensywnych walk. Na koniec działań wojennych podczas ostrzału artyleryjskiego między Niemcami i Rosjanami okoliczna ludność chowała się tam przed kulami.

- Najpoważniejszy ostrzał był prowadzony w marcu 1945 roku. Konstrukcja służyła jako schron dla nawet kilkudziesięciu osób. Trzeba pamiętać, że rejon był areną poważnych walk, więc takie miejsce było zapełniane bardzo często - mówi Michał Szafrański z Gdyńskiego Klubu Eksploracji Podziemnej.

Zainteresowanie ze strony radnych dzielnicyW ostatnich dniach schronem zainteresowała się Elżbieta Streng, przewodnicząca Rady Dzielnicy Mały Kack. Jak relacjonuje, obiekt został przez nią oczyszczony.

- Udało mi się go posprzątać z wnuczkami. Z opowieści mieszkańców wynika, że co najmniej jedna osoba w trakcie nalotów zginęła chroniąc się tam. Kobiety z Małego Kacka donosiły chroniącym się tam jedzenie. Staram się o upamiętnienie tego miejsca, zgłaszając się do wydziału kultury. Liczę, że pojawi się tam choćby pamiątkowa tabliczka - opowiada Elżbieta Streng.
I zachęca czytelników, by zostawiali opinie pod tekstem.

Quiz Historia trzech miast Średni wynik 62%

Historia trzech miast

Rozpocznij quiz

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (69)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane