• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Recepty elektroniczne - innowacyjne rozwiązanie na miarę XXI. wieku

13 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 

Postęp technologiczny niejako jest znakiem współczesnych czasów. Dotyczy coraz większej ilości dziedzin życia codziennego, nie omija także medycyny. Ministerstwo Zdrowia wciąż poszukuje rozwiązań, które mają usprawnić i przyspieszyć opiekę nad pacjentami. Do takich rozwiązań należą recepty elektroniczne, wprowadzone w 2020 roku. Na ich temat wciąż krąży wiele błędnych przekonań.Teleporady - efekt cyfryzacji w medycynie


Telekonsultacje w dużym stopniu wpłynęły na ułatwienie kontaktu z lekarzem. Dzięki nim każdy pacjent może uzyskać pomoc nawet w sytuacji, kiedy czuje się na tyle źle, że nie jest w stanie umówić się na tradycyjną wizytę w gabinecie lekarza. Podczas teleporady specjalista przeprowadza wywiad medyczny, który niczym nie różni się od tego przeprowadzanego w przypadku stacjonarnej wizyty. Na bazie uzyskanych informacji lekarz oceni, jakiej pomocy potrzebuje pacjent. Może przedstawić mu nie tylko plan leczenia, ale także wystawić zwolnienie lekarskie, a nawet receptę na potrzebne leki.

Wielu pacjentów jest błędnie przekonanych, że teleporada gwarantuje otrzymanie e-recepty na potrzebny lek. Nic bardziej mylnego - to specjalista decyduje o tym, czy wystawienie e-recepty w przypadku danego pacjenta jest zasadne. Wszystko zależy od diagnozy lekarza i uzyskanych od pacjenta informacji. Warto podkreślić, że w przypadku nie każdego pacjenta teleporada jest dobrym rozwiązaniem. Lekarz specjalista, jeśli uzna, że zachodzi taka konieczność, może skierować pacjenta na dodatkowe badania, bądź też zdecydować się na przeprowadzenie z nim dodatkowej rozmowy telefonicznej w celu pozyskania nieco bardziej obszernych informacji.

Czym jest e-recepta?


Recepta online to elektroniczny dokument, który pozwala przekazywać informacje o lekach przepisywanych pacjentom przez lekarzy. Wiele osób zastanawia się, jak działa system recept elektronicznych. Otóż, dokument wystawiany jest przez lekarza, który wprowadza do systemu informacje o lekach przepisanych danemu pacjentowi. Osoby chore otrzymują kod dostępu, który razem ze swoim numerem PESEL przedstawiają farmaceucie w aptece. Farmaceuta, który odczytuje kod, uzyskuje dostęp do recepty elektronicznej, dzięki czemu może wydać potrzebny lek danemu pacjentowi.

Wielu pacjentów zastanawia się, w jaki sposób może uzyskać dostęp do kodu recepty. Otóż, zazwyczaj wysyłany jest on na numer telefonu lub e-mail podany w internetowym koncie pacjenta. Osoby, które na co dzień korzystają z telefonu, mogą pobrać na niego specjalną aplikację.

Wiele osób jest błędnie przekonanych, że do realizacji e-recepty koniecznie trzeba posiadać Internetowe Konto Pacjenta. A tymczasem pacjenci, którzy go nie posiadają, w ramach e-recepty otrzymają od lekarza specjalny wydruk z kodem kreskowym, na podstawie którego będą mogli zrealizować receptę w dowolnej aptece na terenie całego kraju. Mowa tutaj o aptekach nie tylko stacjonarnych, ale także internetowych.

E-recepta i jej zalety


Nie ma co ukrywać - cyfryzacja w medycynie wiąże się z niezliczonymi korzyściami nie tylko dla pacjentów, ale także dla lekarzy. Na uwagę zasługuje szybszy przepływ informacji, który pozwala pacjentowi niezwłocznie uzyskać niezbędną pomoc medyczną.

E-recepty doceniane są także przez farmaceutów, którzy zwracają uwagę na wyeliminowanie możliwości popełnienia błędów w trakcie wypisywania recepty, co było powszechne w przypadku tradycyjnych recept papierowych. Dzięki recepcie elektronicznej można zapomnieć o problemach związanych z niewyraźnym, lekarskim pismem. Pacjenci nie muszą czekać, aż lekarz dostarczy im dokument w formie fizycznej - wystarczy, że przedstawią w aptece uzyskany, czterocyfrowy kod. W ten sposób mogą otrzymać potrzebne im leki zaraz po tym, jak opuszczą gabinet lekarza.

Recepta online oraz zdalne konsultacje medyczne są nieocenioną pomocą w przypadku kryzysowych sytuacji. Dzięki nim można otrzymać receptę nie tylko na przyjmowane na stałe leki, ale także antykoncepcję awaryjną, czyli tabletkę dzień po. Nie trzeba nikomu przypominać, że w takiej sytuacji czas ma szczególne znaczenie - kobieta, która potrzebuje tabletki dzień po powinna wypełnić specjalny, rozbudowany formularz, na podstawie którego lekarz zadecyduje o wystawieniu recepty. Jeśli zdecyduje się na przepisanie tabletki, recepta w ręce pacjentki trafi nawet w 15 minut po zakończonej konsultacji - warto wspomnieć, że wręcz niemożliwe jest umówienie i odbycie konsultacji stacjonarnej w tak krótkim czasie.

Kto jeszcze może skorzystać z e-recepty?


Portale oferujące możliwość umówienia zdalnej konsultacji nie bez powodu cieszą się tak dużą popularnością. Pacjenci coraz powszechniej doceniają komfort i wygodę, które wiążą się z możliwością uzyskania pomocy medycznej i recepty na potrzebne leki bez konieczności wychodzenia z domu.

E-recepta wydaje się rozwiązaniem idealnym dla osób przewlekle chorych. Zazwyczaj na stałe przyjmują one leki, przed długi czas te same. Nic więc dziwnego, że umawianie wizyty za każdym razem, kiedy skończy im się opakowanie leku, jest mocno problematyczne. Wystarczy pomyśleć, jak wiele czasu i zachodu pochłonie to w skali roku. Osoby przewlekle chore mogą wypełnić formularz w internecie. Ten trafi w ręce lekarza, który zapozna się z zawartymi w nim informacjami i na ich podstawie przepisze potrzebny lek. Uwaga - jeśli u pacjenta nastąpiła zmiana lub zaostrzenie objawów choroby, telekonsultacja może nie być najlepszym pomysłem.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje, chyba nikogo nie powinno dziwić, że e-recepta jest rozwiązaniem, które cieszy się tak dużą popularnością. To jedno z najlepszych rozwiązań wprowadzonych w ostatnich latach przez Ministerstwo Zdrowia. I chociaż początkowo pacjenci podchodzili do recept elektronicznych z dużą dozą ostrożności i nieufności, szybko przekonali się, że jest to rozwiązanie, które zasługuje na szczególne uznanie. Dziś bez recept elektronicznych ciężko wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie systemu opieki medycznej w Polsce.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (2)

 • VVV

  Jeśli chodzi o kody recept na telefon jest ok tak samo jak można czytelnie wszystko napisać w meilu jakie leki się pobiera i nie chodzić nie wrzucać kartek
  w przychodniach. Wiadomo dużo ludzi starszych nie jest tak do końca mobilnych i obcykanych w telefonach.
  Jeśli chodzi o teleporafy to nie ma o czym dyskutować równie dobrze można sobie wójka google odpalić i na to samo wyjdzie.

  • 2 0

 • Nie wiem po co ktoś wymyślił kody, ewentualnie powinny być jedynie jeśli to NIE pacjent odbiera lek

  Dziesiątki lat temu, gdy mieszkałem w Toronto nikt nie wypisywał recept, były wprowadzane do systemu i w każdej aptece je realizowano na podstawie karty OHIP, bez kodów.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane