Reprezentacja Włoch

20 grudnia 2011 (artykuł sprzed 12 lat)
"Squadra Azzurra" na stadionie w Gdańsku zobaczymy tylko raz, ale za to w meczu z aktualnymi mistrzami świata oraz zwycięzcami Euro 2008, Hiszpanami. Premierowy mecz na PGE Arenie zapowiada się zatem spektakularnie, bo Włosi z całą pewnością na turnieju organizowanym przez Polskę i Ukrainę będą chcieli grać pierwsze skrzypce. Mistrzostwo Europy udało im się wywalczyć w 1968 roku, kiedy to będąc gospodarzami turnieju finałowego w pojedynku o złoto pokonali zespół Jugosławii.

Do finału po raz kolejny dotarli w 2000 roku podczas turnieju rozgrywanego w Belgii i Holandii, gdzie po dogrywce i złotym golu Davida Trezeguet przegrali z ówczesnymi mistrzami świata, Francuzami.

Włosi do turnieju rozgrywanego w Polsce i na Ukrainie awansowali z eliminacji w grupie C, w której przyszło im zmierzyć się z Estonią, Serbią, Słowenią, Irlandią Północną i Wyspami Owczymi. Czterokrotni mistrzowie świata zakończyli eliminacje bez porażki, remisując tylko dwukrotnie - z Irlandią Północną i Serbią.

W eliminacjach najlepszym strzelcem zespołu prowadzonego przez Cesare Prandelliego był Antonio Cassano, którego na mistrzostwach prawdopodobnie nie zobaczymy. 29-letni zawodnik przeszedł niedawno operację serca i może nie zdążyć z rehabilitacją. Na gwiazdę zespołu powoli wyrasta niepokorny Mario Balotelli. Zawodnik Manchesteru City dał się we znaki polskim kibicom strzelając bramkę podczas towarzyskiego meczu Polska-Włochy (0:2) w listopadzie.

Trudno sobie wyobrazić by na Euro 2012 zabrakło Gianluiggiego Buffona, który w 2009 roku został wybrany przez Międzynarodowa Federację Historyków i Statystyków Futbolu najlepszym bramkarzem dekady. "Giggi" miał ogromny wkład w wywalczonenie przez Włochów mistrzostwa świata w 2006 roku.

Włosi podczas mistrzostw zamieszkają w Wieliczcce pod Krakowem. Podczas fazy grupowej raz zagrają w Gdańsku (10 czerwca z Hiszpanią), a dwukrotnie w Poznaniu (14 czerwca z Chorwacją i 18 czerwca z Irlandią).

WŁOCHY
Federacja piłkarska została założona w 1898 roku

Pierwszy mecz międzypaństwowy: 15 maja 1910 roku w Mediolanie, Włochy - Francja 6:2

Najwyższe zwycięstwo: 2 sierpnia 1948 roku w Brentford (Anglia), Włochy - USA 9:0

Najwyższa porażka: 6 kwietnia 1924 roku w Budapeszcie, Węgry - Włochy 7:1

Bilans meczów z Polską: 7 wygranych Włochów, 6 remisów, 4 zwycięstwa Polaków, bilans bramek 23:12 dla Włochów

Pierwszy sukces: brązowy medal na igrzyskach olimpijskich w 1928 roku w Amsterdamie

Droga do Euro 2012
Pierwsze miejsce w grupie C: 8 wygranych, 2 remisy, bez porażek, bilans bramkowy 20:2
Mecz po meczu:
Estonia (wyjazd) 2:1, bramki Antonio Cassano, Leonardo Bonucci
Wyspy Owcze 5:0 (dom), Alberto Gilardino, Daniele De Rossi, Antonio Cassano, Fabio Quagliarella, Andrea Pirlo
Irlandia Północna (w) 0:0
Serbia (d) 3:0 (walkower), mecz w Genui rozpoczął się z 40-minutowym opóźnieniem, a po 6 minutach spotkanie przerwano, serbscy pseudokibice starli się z policją przed stadionem, a w trakcie gry obrzucili boisko racami i świecami dymnymi. Gdy jedna z nich spadła tuż obok włoskiego bramkarza Emiliano Viviano, mecz zakończono.
Słowenia (w) 0:1, Thiago Motta
Estonia (d) 3:0, Giuseppe Rossi, Antonio Cassano 39, Giampaolo Pazzini
Wyspy Owcze (w) 1:0, Antonio Cassano
Słowenia (d) 1:0, Giampaolo Pazzini
Serbia (w) 1:1, Claudio Marchisio
Irlandia Północna (d) 3:0, Antonio Cassano dwie, Gareth McAuley (samobójcza)

Miejsce w rankingu UEFA: czwarte

Trener: Cesare Prandelli (od 1 lipca 2010)