• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rocznica ciosu w komunistyczną dyktaturę

km
4 czerwca 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Ten plakat 22 lata temu zachęcał do udziału w wolnych wyborach. Ten plakat 22 lata temu zachęcał do udziału w wolnych wyborach.

4 czerwca obchodzimy 22 rocznicę wyborów, które w 1989 roku zakończyły się zwycięstwem "Solidarności". Ich konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.



4 czerwca 1989 roku przeprowadzono pierwszą turę wyborów do Sejmu i Senatu. Wybory były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną, a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu.

"Solidarność" odniosła spektakularne zwycięstwo nad PZPR, rządzącą przez cały okres PRL. Po raz pierwszy od 1945 roku wybrano także Senat, tworząc dwuizbowe Zgromadzenie Narodowe. Opozycja zdobyła w wyborach 161 miejsc w Sejmie i 99 w Senacie, czyli maksymalną liczbę na jaką zgodziły się podczas obrad Okrągłego Stołu komunistyczne władze.

Dzięki wynikowi wyborów, udało się przyspieszyć odsunięcie generała Wojciecha Jaruzelskiego i jego ludzi od władzy. W efekcie latem powstał rząd Tadeusza Mazowieckiego, a kilka miesięcy później Wojciech Jaruzelski zrezygnował z urzędu prezydenta.

Czy należałoby tą rocznicę szczególnie świętować?

Wynik tych wyborów częściowo zmienił układ sił politycznych i umożliwił powstanie pierwszego rządu w Europie Środkowo-Wschodniej, którego premier nie był przedstawicielem komunistów, ale w jego gabinecie znaleźli się prominentni entuzjaści czerwonej władzy.

W warszawskiej Kordegardzie z okazji rocznicy otwarto dziś jednodniową wystawę "Wolność ma głos". Głównym eksponatem wystawy jest fragment okrągłego stołu, przy którym od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 roku trwały rozmowy pomiędzy władzami komunistycznymi a stroną solidarnościową i przedstawicielami Kościoła, które doprowadziły do wyborów 4 czerwca 1989 roku.
km

Opinie (208) ponad 10 zablokowanych

  • za komuny nie wyrzucali z mieszkań i domów (1)

    Niemcy nas na ulice nie wyrzucali komuna czuwała nad bezpieczeństwem i zdrowiem ludzi nikt nie czekał miesiącami do specjalisty a w szpitalach ludzi ratowano ,nie robiono prywatnych operacji obcokrajowcom w panstwowych szpitalach zanim zaczniecie krytykowac komune rozejrzyjcie co sie dzieje dzisiaj

    • 13 5

    • komuna czuwała nad bezpieczeństwem

      Nad czyim bezpieczeństwem? Na pewno nie nad bezpieczeństwem akowców w latach 40. i 50., bo ich mordowała. Najlepsi ludzie, jakich ten kraj wydał-byli zabijani i chowani w bezimiennych mogiłach. A ruscy agenci siedzieli przy władzy i "czuwali nad bezpieczeństwem".

      • 3 1

  • komuna (3)

    dla mnie komuna była ok państwo dbało o pracownika powinień być tamten socjal i dzisiejszy towar w sklepach i żyjemy jak ludzie.....

    • 7 6

    • hahahahahahaha (2)

      jasne i niech jeszcze beda gruszki na wierzbie. Doucz się baranie, ze to wlasnie przez m.in. ten super socjal to nie bylo wtedy tego towaru w sklepie co dzisiaj. Ot kolejny produkt prl ktory nie umie sobie poradzic w nowej rzeczywistosci. Co jak ci źle jako pracownikowi to załóż firme, droga wolna. A nie masz jaj to siedz cicho

      • 3 4

      • A dlaczego ma siedzieć cicho? (1)

        bo nie ma "firmy". Większość z tych "firm" to wymuszona przez zlodziei prywaciarzy dzialalność. Znam takich Byznesmenów z myjni samochodowej. Każdy z nich ma, owszem, "firmę".

        • 0 0

        • ano dlatego ma siedzieć cicho

          że do biadolenia i narzekania każdy jest pierwszy, ale żeby wziąść się do działania i coś zmienić to już nie są tacy chętni

          • 0 1

  • dyktatura ? za komuny? (1)

    a co to żle że każdemu człowiekowi kazali pracowac? że do szkoły kazali chodzic?jaka dyktatura co wy wymyslacie owszem było pare rzeczy do poprawki ale ogólnie za komuny było życie weselsze nikt nikomu niczego nie wmawiaił i kitów nie wciskał tak jak dzisiaj chocby w rekalamach

    • 6 10

    • wszystkim g***no, za to równo

      każdemu kazali pracować - czy to zle? a i owszem jak ktoś nie chce to jego sprawa (oczywiscie nie powinno byc zadnego socjalu), nie kazdy chce i nie kazdy musi. Mozna przeciez miec wlasna firme, grac na gieldzie, wynajmowac nieruchomosci, w koncu mozna tez uciułac duza kwote i zyc z odestek, nawet jesli wychodzi z tego tylko srednia karajowa, sa tez i tacy co puchy pozbieraja i tez im to wystarcza. I co mozna? Mozna, to po co przymus? A, rozumiem, szanowny pan dostał w komunie wszystko podane na tacy, a teraz jak trzeba samodzielnie sobie poradzić to nie daje rady i tylko płaczliwe: "komuno wróć"

      • 2 7

  • no i wybieramy w wolnych wyborach

    tylko jakoś ciągle nic nie wychodzi jak młodzi wyjeżdżali za granicę do pracy tak wyjeżdżają jak nie było nas stac na mieszkania tak i nie jest stac kiedys to jeszcze była szansa na zakładową chałupe a dzisiaj ach sie narobiło bo się narobiło więc o jakim zwycięstwie Solidarnosci tu mówic o jakim?

    • 9 1

  • Kto Najbardziej Skorzystał (4)

    PRL nie upadł, on po prostu zbankrutował tak jak cały ZSRR.

    To dlatego Jaruzelski, Kiszczak i Kwaśniewski zgodzili się oddać władzę (na początku tylko podzielić).
    Szukali oni ludzi, którzy z legitymacją Solidarności posprzątają po nich ten cały syf,
    który przez lata tworzyli, którym rządzili i z którego żyli.
    W zamian tego wspaniałomyślnego oddania władzy zagwarantowali sobie bezkarność, przez którą rozumiem to że jak ktoś kogoś w PRL zamordował,
    to powinien być za to sądzony.
    Tłumaczyli oni, że przecież w partii były miliony, z PRL korzystały miliony,
    więc trzeba rozliczyć cały kraj. Nie, wystarczyło rozliczyć morderców.

    I ujawnić teczki SB, zamiast je palić, o czym wiedział i Wałęsa i Michnik
    i Mazowiecki. Mazowiecki jako premier tolerował jawne przestępstwo, bo palenie teczek to niszczenie dokumentów państwowych.

    Jak wyglądało to od gospodarczej strony, czyli kto ma kasę?

    8 lutego 1988 roku weszła w życie ustawa w rządzie Rakowskiego,
    która umożliwiała wyprowadzanie majątku z państwowych przedsiębiorstw
    do nowo powstałych firm prywatnych, zakładanych przez towarzyszy partyjnych.
    Ekonomiści oceniają, że w powstało około 2000 firm "różowych towarzyszy",
    które wysysały majątek państwowych przedsiębiorstw. Tak koledzy Millera, Urbana i Kwaśniewskiego zabezpieczali swój start w kapitalizm.
    Wiedzieli oni, że mając własność ziemi i środków produkcji będą rządzić.

    Do tego dochodziły firmy, które żyły ze współpracy z Państwem, tj. umów, kontraktów, przetargów (np. Kulczyk i Volkswageny dla policji).

    Bardzo dużo firm powstało także dzięki korzystnym kredytom z państwowych jeszcze wtedy banków.
    Banki pożyczały kapitał partyjnym kolegom za procent często niższy niż wynosiła inflacja. Kredyty były więc darmowe.

    Ciekawa jest też historia powstania Millenium Banku, czyli dawny BIG Bank Gdański. Do nowego, nieznanego wtedy banku lokaty włożyły państwowe firmy jak np. PZU. Gdzie przekręt? Lokaty były na bardzo długi okres, np. osiem lat, na bardzo niekorzystnym oprocentowaniu.
    Za pieniądze z lokat państwowych firm bank kupił akcje tych firm.
    Czyli kupił akcje państwowych firm za ich własne pieniądze.
    Ten sam myk Millenium Bank chciał powtórzyć razem z firmą Eureko kilka lat później, kupując PZU za jej własne pieniądze. Jak się to skonczyło dla Skarbu Państwa wszyscy wiemy.

    O prywatyzacji państwowych firm za 1/3 ich realnej i z płatnością rozłożoną na raty pisać już nie będę , bo to kilka stron tekstu.

    Reasumując robotnik z PRL nadal jest robotnikiem i pracuje za grosze.

    Skorzystali towarzysze, którzy perfidnie okradli Państwo, teraz są szanowanymi biznesmenami i dają pracę ludziom, którzy kiedyś obalili ich władzę.
    Czyli nic się nie zmieniło.

    Michnik i jego wyznawcy często powtarzają, że przecież partyjni to była elita PRL, więc musieli oni i teraz zrobić kariery, bo są to po prostu ludzie inteligentni, wykształceni, pracowici i światowi.
    To, że jest to bzdura pokazuje choćby przykład pana Kulczyka, który po tym jak odcięto go od interesów z Państwem nie może pochwalić się żadnymi biznesowymi sukcesami, mimo że dysponuje ogromnym kapitałem.
    Bo to człowiek, którego biznesy zależały od podpisu konkretnego ministra pod konkretną umową. Nic więcej, w prawdziwym kapitalizmie Kulczyk ginie.

    Stworzono nam PRL Bis.
    1. Społeczeństwo Otwarte nie istnieje,
    2. Odziedziczona praktykę prawną PRL, zamiast II RP,specjaliści prawa uważają
    to za dramat i powód tego że wymiar sprawiedliwości jest w wielkim kryzysie,
    3. Nasze firmy nie robią światowych karier, bo majątek i kapitał przejęli jak napisałem wyżej ludzie bez biznesowego talentu, ale ze znajomościami,
    4. Na poziomie lokalnym obserwujemy odnawianie się zależności jak w PRL,
    tj. burmistrz i lokalni przedsiębiorcy rządzą powiatem, rozdając posady i zaszczyty. Kto ich krytykuje na poziomie powiatu nie istnieje,
    5. Następuje ogromne rozwarstwienie majątkowe, ok. 15% pracujących to tzw. biedni pracujący, czyli ludzie których wynagrodzenia nie wystarczają na utrzymanie rodziny, grupa ta stale rośnie,
    6. Państwo ma dług w wysokości prawie 800 miliardów złotych, który został w całości przejedzony. Infrastruktura to wciąż w większości obiekty powstałe w latach 70-tych XX wieku,
    7. Następuje ogromna redukcja państwa w wielu dziedzinach życia.
    Dlaczego więc płacimy takie podatki?

    • 28 4

    • (1)

      Boli cie to ,że ty nie dostaleś do koryta co ???

      • 0 14

      • i to wasza lemingi odpowiedz na merytorykę
        inna sprawa jak ładnie oceniłeś kogoś podług siebie
        koryto to twoje marzenie i jednyny cel życia co nie?

        • 5 0

    • swiete slowa. Tyle czasu, aby to napisac - przed komputerem. niewielu ludziom by sie chcialo. Dziekuje.

      • 10 0

    • Jestem z TVN !!

      Świetny komentarz , prawda bez żadnej obłudy , brawo , wątpię żeby ciemnota po jego przeczytaniu coś z tego zrozumiała !!!

      • 9 0

  • wg Mazowieckiego i jego bliskim komuniści za władzę dostali ,,odprawę" tj. mogli

    się uwłaszczyć na majątku narodowym.

    • 18 1

  • (2)

    Już pełne dworce tych co wierzyli,
    a na ulicach setki żebraków
    i bezrobotni pod budką z piwem,
    wciąż przeklinają Okrągły Stół.

    w pięknych biurach, w cudnych mieszkaniach
    piją koniaki, zagryzając kawiorem
    a w brudnych blokach
    mieszkają ludzie, którzy już nigdy im nie uwierzą

    Bohaterowie ze styropianu
    z czystym sumieniem sprzedają nas,
    nasze marzenia, sny o wolności,
    to Solidarność sprzedaje nas...

    • 14 3

    • Zachwycająca

      prawda ubrana w poetycki wiersz , piękne to , wielkie brawa !!

      • 4 1

    • to o g*wnie nauka

      rispekt

      • 0 0

  • Dalej lejecie żale??? (5)

    Tak widzę ,że jest żal wam komuny.
    Placzecie ,że teraz źle a za komuny bylo super.
    Polak jest głupi jak widac ,zaiast sie cieszyć ,że mamy wolnośc to płaczą ,biedolą nad sobą i tak cały czas.
    Niedlugo bedzie 10-ty to znowu bedziecie mili okazję aby sobie poplakać.
    A my Polacy na kazdego 10-tego mowimy dzień świra i jemy w tym dniu kaczuszkę i popijamy ją zimnym lechem

    • 4 18

    • Kto cię gnojku upoważnił do pisania (1)

      "my, Polacy"? Popatrz najpierw na akcepty twoich wszawych opinii,a pewnie szybko zrozumiesz że nie masz do tego prawa.

      • 9 3

      • Gdzie jest ta twoja wolnośc?

        • 1 0

    • Dlaczego Lemingi są Lemingami (2)

      Jak to jest, że na merytoryczne zarzuty Lemingi zamiast te zarzuty merytorycznie obalać, obrażają po prostu swoich adwersarzy?

      Ja napisze, że w Polsce jest źle, dlaczego tak jest i jak to można zmienić.

      A Leming mi na to: Ty świnio, co nie pijesz zimnego Lecha, jesteś kretynem i na pewno glosujesz na PiS. Żal Ci komuny, bo dobrze Ci się żyło, a teraz nie chce Ci się pracować. Ciesz się, że masz wolność.

      Nie wiem jak niektórzy, ale Ja w 1989 roku miałem 6 lat, PRL nie pamiętam,
      natomiast znam dobrze historie najnowszą. Wiem kim był Wilczek, Kozłowski
      czy Jaroszewski. Nie głosowałem nigdy na PiS, nie chce komuny.
      Mam własny biznes, ciężko pracuje, daje ludziom pracę.

      Sądzę że jestem wartościowym obywatelem i uważam również że w Polsce nie ma teraz wolności, przede wszystkim ekonomicznej, że nasze pieniądze są marnowane, że nie ma rzetelnych mediów (bo media zajmują się pierdołami),
      że wymiar sprawiedliwości nie działa (bo na wyrok Sądu czeka się kilka lat),
      że jadąc autem z Gdańska do Krakowa jadę po drogach wybudowanych za Gierka 45 lat temu (z wyłączeniem autostrady Gdańsk-Grudziądz).

      • 2 0

      • (1)

        Poprawiam się, Gierek robił swoje drogi 40 lat temu, dziurawe bo dziurawe,
        ale póki co innych nie mamy.

        Mam też konkurs dla Lemingów:
        Napiszcie może kiedy wybudowano ostatni raz w Polsce jakąś elektrownie.

        Zapotrzebowanie na prąd dynamicznie rośnie i prawdopodobnie za kilka lat będziemy kupować prąd u naszych sąsiadów.

        • 0 0

        • Podpowiedz dla Lemingów: doktor Google

          Do 2030 roku zużycie energii w Polsce wzrośnie dwukrotnie.

          • 0 0

  • komuno wróć!!!! (2)

    Miałem pracę, mieszkanie, wszystko mi dali i załatwili za mnie, a teraz to co... dziadostwo i tyle, pracy trza samemu szukać, na mieszkanie brać kredyt, co to za życie. Tylko zmartwienia same, a wtedy to sie o nic nie trza było martwic

    • 5 8

    • (1)

      A teraz musisz pracowac jak należy aby coś mieć .Darmozjadom dobre czasy sie skończyły

      • 4 6

      • jakim darmozjadom?

        sam zem budował ten socjalzim, wlasnymi recami i wszycy budowali bo nakaz byl by pracowac, a dzisiaj to co? wszyscy na studia chca iść a robić to nie ma komu, kazden jeden iteligenciakiem chce byc. A co to za robota? Karawat ubierze, kawe w biurze pije cały dzien i nic nie robi, a do uczciwej pracy to ludzi brakuje

        • 5 5

  • "rocznica ciosu w komunistyczna dyktature"buahaha lepszego zartu juz dawno nie czytalem na portalu trojmiasto.pl

    nie skomentuje artykulu,ani zadnego postu, bo to jest pelna zenada i kpina z ludzi,ktorzy od 22 lat musza zyc w tym kraju.nie kazdy ma 20-30 lat i szanse wyjazdu zeby zarobic te pare euro,na godne zycie.solidarnosc miala dac szanse na powstanie klasy sredniej...dala szanse na ustawienie sie bylym elitom "S"z borsukiem i walesa na czele/jeden o drugim wie tyle,ze slowka nie pisna/,"komunistyczna dyktatura"i jej potomkowie maja sie lepiej niz kiedykolwiek,a sluzby/WSI,SB,ZOMO.../kwitna jak paczki w masle...
    juz robotnicy z Radomia przekonali sie jak na ich krzywdzie ustawil sie KOR!Dzisiaj za robotnikami stoczni,ursusa kopaln i hut,oraz rolnikami z upadlych PGR-ow nie wstawi sie nikt,a juz na pewno nie dzisiejsza solidarnosc,ktora nie ma nic wspolnego z ruchem spolecznym z '80-tego roku,ktory by nigdy nie zaistnial gdyby nie Czerwiec'56,Grudzien'70,Radom'76

    • 15 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane