Fakty i opinie

Gniazda ptaków wśród plażowiczów na Stogach


Sieweczki obrożne, niewielkie ptaki będące pod ścisłą ochroną, wysiadują jajka wśród plażowiczów na Stogach. By nie zostały rozdeptane, ornitolodzy założyli na gniazda specjalne kosze.Jak dużo znasz gatunków ptaków?

bardzo dużo 19%
kilkanaście 63%
nie znam wcale 18%
zakończona Łącznie głosów: 1129
Sieweczki obrożne to niewielkie ptaszki, które przylatują do nas na lęgi, najczęściej z zachodniej Europy. Ich gniazdo to zazwyczaj płytki dołek wygrzebany w piasku lub w ziemi prawie bez wyściółki, słabo osłonięty.

Sieweczek jest bardzo mało, to gatunek pod ścisłą ochroną, jego populacja krajowa nie przekracza 250 - 300 par, a populacja pomorska to tylko 60 par. W zeszłym roku znaleziono 57 gniazd tego gatunku.

Do tej pory ptaszki te gnieździły się w rezerwatach przyrody w ujściu Wisły "Mewia Łacha", "Ptasi Raj", na plażach Wyspy Sobieszewskiej oraz na obszarze kompensacji przyrodniczej na terenie Terminala Kontenerowego DCT Gdańsk.

Wśród zgiełku plażowiczów - lęgi ptakówW tym roku sieweczki postanowiły zamieszkać na plaży na Stogach. Pierwsze gniazdo tych ptaków wolontariuszka błękitnego patrolu WWF odkryła na początku czerwca we wschodniej części Stogów.- To był przełom, bo na Stogach nie występują sieweczki, jedynie na kompensacji portu kontenerowego DCT, gdzie jest teren zamknięty, monitorowany. A plaża na Stogach jest bardzo tłumna, z antropopresją, psy puszczane są luzem, dlatego byliśmy bardzo zdziwieni, że tam się pojawiły - podkreśla ornitolog Magdalena Dziermańska z Grupy Badawczej Ptaków Wodnych Kuling, nazywana "matką od sieweczek", bo specjalizuje się w badaniu tego gatunku.
Na to gniazdo szybko założono specjalny kosz ochronny, by ptaki nie zostały rozdeptane przez plażowiczów lub zjedzone przez drapieżników.

Uwaga - nie rozdepcz sieweczkiAle na tym nie koniec, w minioną niedzielę okazało się, że jeszcze jedna para sieweczek postanowiła założyć lęg na plaży na Stogach.

- Od turystów spotkanych na plaży usłyszałam, że widzieli kilka sieweczek w różnych lokalizacjach. Wśród zgiełku, krzyków, z niedowierzaniem usłyszałam sieweczkę i to nieopodal głównego wejścia. Najpierw myślałam że jest na wydmie, ale okazało się że nie i szukałam jej dalej, a ona przyszła do mnie, i zaczęła mnie odwodzić od gniazda, udając, że ma złamane skrzydło, żeby pójść za nią, ale gdy się rozejrzałam okazało się, że jest kolejne gniazdo, tym razem bliżej wody - wyjaśnia ornitolog.
Ta para ptaków założyła lęg w zachodniej części plaży. W gnieździe znajdują się na razie trzy jaja, zazwyczaj są cztery. By gniazdo nie uległo zniszczeniu, ornitolog szybko je oznaczyła patykami, by maszyny czyszczące plaże nie "uprzątnęły" też gniazda. Następnego dnia udało się, podobnie jak przy pierwszym gnieździe, ustawić specjalny kosz i oznakować to miejsce taśmą i tablicami z informacjami co się tam znajduje.

Dlaczego ptaki pojawiły się wśród plażowiczów?- Na sąsiadującej z plażą kompensacji, bez problemów gniazdują, poza sieweczką, jeszcze trzy gatunki ptaków. W tym roku jednak trwa tam rozbudowa bocznicy kolejowej i połowa tej kompensacji jest zajęta, więc zostało terytorium dla jednej pary sieweczek, dlatego pozostałe pary poszukały miejsca, w desperacji, na plaży - tłumaczy Magdalena Dziermańska.
Ornitolodzy oraz wolontariusze opiekujący się gniazdującymi sieweczkami apelują, by nie zbliżać się zbytnio do koszy, nie puszczać też w okolicy psów, szczególnie, gdy lada moment wylęgną się młode, które będą ledwo widoczne, żeby ich nie zadeptać.