• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Setki przestępstw seksualnych na policyjnej mapie. To tylko wierzchołek problemu

Szymon Zięba
11 grudnia 2023, godz. 07:00 
Opinie (216)
Liczba przestępstw dotyczących zgwałcenia na policyjnej mapie. Liczba przestępstw dotyczących zgwałcenia na policyjnej mapie.

179 w Gdańsku, 61 w Gdyni, 10 w Sopocie. Tyle przestępstw na tle seksualnym popełniono w Trójmieście od 2020 roku. Przynajmniej według specjalnej mapy, tworzonej przez policję. Eksperci podkreślają bowiem, że to tylko wierzchołek góry lodowej, bo wiele podobnych spraw służbom w ogóle nie jest zgłaszana.Interaktywna mapa przestępstw seksualnychUważasz, że służby w odpowiedni sposób pomagają ofiarom przestępstw seksualnych?

Zmiana władzy w Polsce może oznaczać jednocześnie zmianę podejścia do przestępstw seksualnych. Politycy Lewicy, którzy wchodzą w skład koalicji rządzącej, od dawna podkreślają potrzebę rozszerzenia definicji gwałtu.

Na początku tego roku, politycy tego ugrupowania złożyli projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który zmieniałby obecnie obowiązujący przepisy.

Obecnie uważa się, że do gwałtu dochodzi, gdy ktoś doprowadza inną osobę do obcowania płciowego "przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem".

Zgodnie z projektem natomiast do gwałtu dochodziłoby w sytuacji braku "wcześniejszego wyrażenia świadomej i dobrowolnej zgody" przez tę inną osobę.

Liczba zgwałceń w Trójmieście w ciągu ostatnich trzech lat. Liczba zgwałceń w Trójmieście w ciągu ostatnich trzech lat.
Wówczas propozycja nie znalazła aprobaty sejmowej większości, teraz może się to zmienić, zwłaszcza że - według nieoficjalnych ustaleń TVN - nowym ministrem sprawiedliwości zostać ma były Rzecznik Praw Obywatelskich - Adam Bodnar. Jeszcze jako RPO apelował on do polityków o pochylenie się nad propozycjami zmian w podejściu do przestępstw seksualnych.Dziesiątki przestępstw seksualnych w Trójmieście, setki na PomorzuA o tym, że jest co robić, świadczą statystyki, chociażby te umieszczane na specjalnej, policyjnej mapie dotyczącej przestępstw seksualnych.

 • Wynika z nich, że w ciągu ostatnich trzech lat na Pomorzu doszło do 93 gwałtów (z czego 31 w pow. gdańskim i 12 w pow. gdyńskim).
 • W województwie odnotowano aż 279 przestępstw seksualnych, których ofiarami padły dzieci. 89 przypadków dotyczy Trójmiasta.


Seksualne wykorzystanie dzieci na Seksualne wykorzystanie dzieci na

Eskperci: statystyki nie pokazują całej prawdyEksperci podkreślają jednak, że to tylko wierzchołek góry lodowej. Jak zauważa dr Joanna Stojer-Polańska - psychokryminalistyk, specjalistka i wykładowca z zakresu kryminalistyki oraz zwalczania przestępczości, pokrzywdzeni bardzo często boją się zgłaszać przestępstwo organom ścigania.

Poszkodowane osoby wstydzą się o tym powiedzieć nawet bliskim, dlatego często nie otrzymują żadnego wsparcia. Czasem nie zdają sobie sprawy, że mogą dochodzić swoich praw, nie znają procedury karnej, nie szukają pomocy u specjalistów.Gdzie szukać pomocy?


Jeśli dzieje się coś złego i wiesz, że życie i zdrowie tej innej jest zagrożone, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację miejsca, w którym znajduje się ktoś potrzebujący pomocy. Pamiętaj, w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas.

Korzystaj z bezpłatnych telefonów pomocowych, takich jak m.in.:
 • 116 123 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu w godz. 14-22,
 • 800 70 2222: całodobowe centrum wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym,
 • 116 111 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę,
 • 800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (216)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane