Fakty i opinie

stat

Skrzydła Trójmiasta. Nominacje w kategorii Nowa Przestrzeń Trójmiasta

W plebiscycie Skrzydła Trójmiasta 2012 łącznie oddanych zostało 83 tys. głosów. Oznacza to, że mieszkańcy Trójmiasta chcą doceniać to, co w naszym mieście zmienia się na plus. Tym razem  - wspólnie - mamy szansę docenić Nową Przestrzeń Trójmiasta.
W plebiscycie Skrzydła Trójmiasta 2012 łącznie oddanych zostało 83 tys. głosów. Oznacza to, że mieszkańcy Trójmiasta chcą doceniać to, co w naszym mieście zmienia się na plus. Tym razem - wspólnie - mamy szansę docenić Nową Przestrzeń Trójmiasta. Fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Przed nami IV edycja Plebiscytu Skrzydła Trójmiasta - niezależnej nagrody przyznawanej przez czytelników Trojmiasto.pl inicjatywom, imprezom i instytucjom, które znacząco zmieniają życie naszej aglomeracji. Dziś prezentujemy nominacje w kategorii Nowa Przestrzeń Trójmiasta. Rozstrzygnięcie internetowego konkursu Skrzydła Trójmiasta, poprzedzone głosowaniem czytelników Trojmiasto.pl, odbędzie się na uroczystej Gali 17 października w Teatrze Muzycznym zobacz na mapie Gdyni w Gdyni.Startuje kolejna edycja plebiscytu Skrzydła Trójmiasta. Odbywa się on co dwa lata. W związku z liczbą oddanych głosów (w 2012 roku łącznie ponad 80 tysięcy) jest najbardziej masowym i opiniotwórczym plebiscytem w Trójmieście. Za naszym pośrednictwem mieszkańcy Trójmiasta mają szansę docenić niezwykłych ludzi, miejsca, przedsięwzięcia. Informacje o zwycięzcach i nominowanych w poprzednich edycjach znajdują się na stronie skrzydlatrojmiasta.pl

Trójmiasto rozwija się bezustannie, z roku na rok dojrzewa, zmienia się razem ze swoimi mieszkańcami i ich potrzebami. Jeszcze kilka lat temu zgadzaliśmy się na to, aby przestrzeń miasta była własnością prywatną, a co za tym idzie ogrodzoną, zamkniętą, bezpieczną dla wybrańców - jej użytkowników. Teraz takiej zgody już nie ma. Przestrzeń miasta to przestrzeń wspólna. Tu chcemy się spotykać z rodziną i przyjaciółmi, spędzać czas wolny, wymieniać idee, oddawać hołd przeszłości, swobodnie się poruszać. Miejsca publiczne w Trójmieście powstają niezwykle świadomie. Wymagają mądrze prowadzonej animacji, a wtedy nasza obecność stanie się tam naturalna. Chcemy, by takich przestrzeni było coraz więcej. Chcemy, by mieszkańcy Trójmiasta mieli na nie coraz większy apetyt.

W kategorii Nowa Przestrzeń Trójmiasta nominowaliśmy trzy takie miejsca w Trójmieście.

Gdyński Infobox zobacz na mapie Gdańska


Infobox oficjalnie otwarty został 8 czerwca 2013 roku. Codziennie można wokół niego zobaczyć turystów i mieszkańców Gdyni. Dzieje się tak nie tylko dzięki lokalizacji Infoboxu, przyciąga dobrze zaaranżowana miejska przestrzeń.
Infobox oficjalnie otwarty został 8 czerwca 2013 roku. Codziennie można wokół niego zobaczyć turystów i mieszkańców Gdyni. Dzieje się tak nie tylko dzięki lokalizacji Infoboxu, przyciąga dobrze zaaranżowana miejska przestrzeń. fot Joanna Kurkowska/trojmiasto.pl
Wokół 65 kontenerów, w których mieści się gdyńskie "obserwatorium zmian" i 22-metrowej wieży, z której rozciąga się panorama na Forum Morskie, powstał zielony skwer. Nowe miejsce spotkań gdynian i turystów. Wśród gdynian szybko przyjęło się: "spotkajmy się pod Infoboxem". Latem na skwerze stoją leżaki, na trawie rozkładane są koce, dyskutują grupki młodych ludzi. Nie jest to wielki miejski plac - został zaaranżowany jako kameralny, zielony punkt, z którego blisko jest do wszystkich najważniejszych atrakcji miasta i gdzie zewsząd łatwo dojść.

Europejskie Centrum Solidarności zobacz na mapie Gdańska

Goście, którzy przyszli na otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności podkreślają, że jest to miejsce, które dobrze eksponuje czasy walki o wolność, a tutejsze przestrzenie są adekwatne do skali historycznych wydarzeń.

Plac Poległych Stoczniowców od lat skupiał mieszkańców i turystów wokół rozważań na temat odzyskanej wolności. 31 sierpnia, w Dzień Solidarności i Wolności, oficjalnie otwarte zostało tu Europejskie Centrum Solidarności, które ma być hołdem dla solidarnościowego zrywu oraz miejscem kształtowania nowych, opartych na tym gruncie idei. Sprzyja temu nie tylko otwarta, częściowo zagospodarowana już zielenią przestrzeń wokół "zardzewiałego kadłuba" ale także wnętrze obiektu, w którym powstał ogród zimowy.

Nabrzeża Motławy zobacz na mapie Gdańska


Nowa przestrzeń spacerowa pozwala mieszkańcom Trójmiasta komfortowo cieszyć się najcenniejszymi w Gdańsku widokami.
Nowa przestrzeń spacerowa pozwala mieszkańcom Trójmiasta komfortowo cieszyć się najcenniejszymi w Gdańsku widokami. fot. trojmiasto.tv
Znajdująca się w sercu Gdańska Wyspa Spichrzów przez dziesięciolecia wyłączona była z życia publicznego. Trudno było cieszyć się tym, co miejsce to - pod względem widokowym i lokalizacyjnym - ma do zaoferowania. W tym roku wreszcie uległo to zmianie. Teraz od strony Długiego Pobrzeża spacerowicze mogą poruszać się po nowym, miejscami dwupoziomowym trakcie by - między innymi - podziwiać z daleka symbol Gdańska - Żuraw. Nowymi nabrzeżami w całości można obejść północny cypel wyspy, aby od strony Szafarni, oglądając galerię jachtów cumujących w gdańskiej marinie, poczuć klimat nadmorskiego miasta.

***

Tegoroczna formuła plebiscytu przewiduje, że część nominacji pochodzić będzie od naszych czytelników, na co dzień mieszkańców i "użytkowników" Trójmiasta. Pytamy zatem: Gdzie czujecie się dobrze? Gdzie łatwo przychodzi Wam bycie z ludźmi i między ludźmi? Gdzie dzielenie się z nimi przestrzenią jest oczywiste? Które miejsce zasługuje na tytuł Nowej Przestrzeni Trójmiasta? Zgłaszajcie nam swoje nominacje w opiniach pod tekstem lub mailem na adres skrzydla@trojmiasto.pl

Przypominamy przy tym, że zasadą naszego plebiscytu jest jednokrotne nominowanie postaci, miejsca czy wydarzenia. Dlatego w nominacjach do tej kategorii nie możemy uwzględnić np. sopockiej mariny czy gdyńskiego dworca (nominowane w kategorii Metamorfoza Trójmiasta w 2012 r.) albo Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego czy rozwiązania przestrzennego wokół Centrum Haffnera (kategoria Nowa Architektura Trójmiasta w ramach Skrzydeł w 2010 roku).

Skrzydła Trójmiasta to niezależna nagroda przyznawana co dwa lata przez czytelników Trojmiasto.pl przedsięwzięciom, instytucjom lub wydarzeniom, które mają największy wpływ na rozwój i życie w Metropolii.

Więcej szczegółów o poprzednich edycjach: www.skrzydlatrojmiasta.pl

W tym roku zaproponujemy mieszkańcom 6 nowych kategorii, w których można będzie głosować na 5 lub 6 nominacji. Oto proponowane kategorie:

Młody Duch Trójmiasta
Kulinarne Ożywienie Trójmiasta
Trójmiasto Dla Każdego
Nowa Przestrzeń Trójmiasta
Pomocna Dłoń Trójmiasta
Trójmiasto Blisko Morza


Czekamy na Wasze opinie i sugestie: skrzydla@trojmiasto.pl.

Opinie (45) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.