- 1 Zamiast w dziesiątkę, trafili kulą w płot (96 opinii)
- 2 Tłumy na Trójmiejskim Marszu Równości (780 opinii)
- 3 Uważajmy, kogo wpuszczamy na klatkę (162 opinie)
- 4 Gotówka? Są miejsca, gdzie nią nie zapłacisz (257 opinii)
- 5 Miasto da 400 tys. zł na zaniedbaną willę (184 opinie)
- 6 Przechodniu, siądź na skwerku i odpocznij (79 opinii)
Skutki wichury w Trójmieście. Cyklon Ulf wyrywał drzewa i zrywał dachy
Skutki wichury w Trójmieście: przewrócone drzewa, awarie prądu i problemy samolotów z lądowaniem - od piątkowego popołudnia mieszkańcom Trójmiasta daje się we znaki silny wiatr. Strażacy interweniowali kilkaset razy. Wszystko za sprawą cyklonu Ulf, który miejscami miał siłę orkanu, dlatego meteorolodzy nazywają go również Otto. Według prognoz pogoda zacznie się uspokajać w drugiej połowie dnia w sobotę.
Aktualizacja godz. 16
Cały czas trwa usuwanie skutków wichury, która od piątkowego wieczora przetacza się m.in. przez woj. pomorskie. Jak przekazała Komeda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, od piątku od godz. 8:00 do soboty do godz. 14:00 łącznie na terenie woj. pomorskiego odnotowano 1541 interwencji związanych z silnym wiatrem.
Dotyczyły one głównie powalonych drzew, nadłamanych konarów, porwanych banerów reklamowych czy uszkodzonego poszycia dachów. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach: bytowskim - 194, wejherowskim - 183, kartuskim - 178, słupskim - 155, gdańskim - 111, w Gdańsku - 121.
Wiatr na szczęście osłabł i - jak informuje IMGW - ostrzeżenia przed silnymi podmuchami mają już jedynie stopień 1, czyli maksymalne podmuchy wiatru mogą wynieść do 85 km/h - tak jest też w powiatach gdyńskim i gdańskim.
Z kolei Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni wydało ostrzeżenie o sztormie. Dotyczy ono strefy brzegowej w części wschodniej od Latarni Rozewie do wschodniej granicy państwa. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 19. Przewidywany jest wiatr zachodni 6 do 7, w porywach 8 do 9 w skali B.
Mimo wietrznej pogody gdańszczanie i turyści wybrali się dzisiaj na spacer do miasta, o czym poinformował nas czytelnik w Raporcie trojmiasto.pl.
- W związku z dużą liczbą połączeń czas oczekiwania na przyjęcie i realizację zgłoszenia może ulec znaczącemu wydłużeniu - informuje Energa Operator.
Dane dotyczące przerw w dostawie energii elektrycznej można znaleźć na aktualizowanej na bieżąco stronie https://energa-operator.pl/uslugi/awarie-i-wylaczenia/wylaczenia-biezace.
Aktualizacja godz. 13
Silny wiatr wciąż powoduje wiele utrudnień w rejonie. Tysiące osób pozostaje bez prądu, ale awarie są na bieżąco usuwane. W niektórych miejscach są również problemy z kursowaniem pociągów.
W całym Trójmieście strażacy usuwają skutki wichury, np. powalone drzewa, zabezpieczają zerwane dachy czy uszkodzone elewacje.
W nocy z piątku na sobotę wichury w Polsce dały się we znaki szczególnie mieszkańcom Pomorza. W całym kraju straż pożarna interweniowała już ponad 3 tys. razy.
Jak informował przed godz. 13 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej "aktualnie na obszarze miejscami jeszcze występują porywy wiatru do 65-75 km/h. W ciągu najbliższych 2-3 godzin porywy będą słabnąć, ale lokalnie mogą jeszcze wynosić około 70 km/h".
Aktualizacja godz. 8.20
Ze względów bezpieczeństwa do odwołania zamknięte zostały cmentarze komunalne. Nie można wejść również na teren parku Oliwskiego.
- Apelujemy do mieszkańców Gdańska o zachowanie bezpieczeństwa i rezygnację z odwiedzin na nekropoliach i w parkach. Do odwołania na Cmentarzu Łostowickim oraz Cmentarzu Centralnym Srebrzysko obowiązywał będzie także zakaz wjazdu samochodów. Prosimy również o parkowanie pojazdów w bezpiecznych miejscach i, jeśli to możliwe, niepozostawienie ich pod drzewami. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych zdjęte zostały flagi masztowe, a służby drogowe mają wzmożoną gotowość do podejmowania koniecznych interwencji - poinformował gdański ZDiZ.
Z tych samych powodów w sobotę zamknięte jest także zoo.
Jak poinformowała Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku do godz. 7.55 w sobotę, 18.02.2023 r., z powodu zdarzeń atmosferycznych interweniowano 1055 razy w całym województwie pomorskim.
Cyklon Ulf w Trójmieście
Pierwsze skutki wichury widać było już w piątek wieczorem. O utrudnieniach powodowanych przez wichurę informowali nas na bieżąco czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta. Wichura łamie drzewa, ale też powoduje awarie prądu czy utrudnienia w lądowaniu samolotów na gdańskim lotnisku.
Strażacy przycinają połamane gałęzie starego drzewa przy ul Hynka (20 opinii)
Strażacy informują, że piątkowego popołudnia interweniowali kilkaset razy na terenie całego Pomorza.
- W całym woj. pomorskim na godz. 22:55 odnotowano 226 zdarzeń związanych z silnym wiatrem, w większości to drzewa i konary na jezdniach i chodnikach. Nikt nie został poszkodowany. Interwencje miały miejsce głównie w pow. wejherowskim 31, pow. słupskim 32, pow. bytowskim 22, pow. puckim 15, pow. gdańskim 18 i pow. kartuskim 25 - informuje rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.
Skutki wichury w Trójmieście: problemy z prądem
Jak informuje Energa, według stanu na godz. 7.00 18.02.2023 r. bez prądu w całym kraju pozostaje 91 613 odbiorców - zdecydowana większość w woj. pomorskim, gdzie występuje masowa awaria.
Od kilku dni synoptycy informowali, że w czasie weekendu warunki pogodowe mogą być bardzo trudne i niebezpieczne. W piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym wiatrem. Dotyczą one praktycznie całego kraju. W piątek uruchomiono także Alert RCB. SMS-owy komunikat ostrzegający przed niebezpiecznie silnymi porywami wiatru otrzymali wszyscy przebywający na terenie Polski. "Unikaj otwartych przestrzeni" - zaapelowali eksperci Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Największe porywy prognozują nad morzem (do 125 km/h). Przed trudną i dynamiczną aurą ostrzegają także eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) oraz lokalne samorządy.
Pogoda zacznie się uspokajać w drugiej połowie dnia w sobotę, 18.02.2023 r. (synoptycy prognozują pierwszy stopień ostrzeżeń meteorologicznych.
Drzewo na kamienicy ul. Partyzantów (29 opinii)
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-02-19 10:29
Degradacja lasu
Byłem na spacerze w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w okolicy Wielkiego Kacka i widziałem wiele powalonych drzew. Las został tak przerzedzony przez "leśników", że podczas silnych podmuchów jest bardzo podatny na zniszczenie, ponieważ tworzą się kanały powietrzne między drzewami. Smutny widok.
- 44 3
-
2023-02-19 10:28
Wiatr wyrywal drzewa?
Wcale nie! Te drzewa się łamały, bo były w środku spróchniałe. To przerażające, że nikt nie bada stanu drzew w mieście, by te osłabione, które przy mocniejszym wietrze się przewrócą, zawczasu wyciąć. Kilka lat temu takie drzewo przewróciło się na dwie kobiety w Sopocie. Widać nikt z tego żadnej nauki nie wyciągnął.
- 26 3
-
2023-02-18 13:47
Wrzeszcz (3)
90% drzew we Wrzeszczu w zimie jest zielona, czyli obrośnięta jemiołą. Większość tych drzew prędzej czy później padnie. Zero jakichkolwiek działań, żeby uratować te drzewa. Może lepiej by było wszystkie je ściąć i odtworzyć piękne szpalery drzew sprzed wojny?
- 129 11
-
2023-02-18 13:54
Wszędzie pełno jemioły
I nikt o to nie dba.
- 33 0
-
2023-02-18 14:35
Na nowych nasadzeniach tez pojawi się jemioła. To półpasożyt mający niewiele z brakiem kondycji drzewa. Nie powinno się sadzić topoli i akacji, bo sa delikatne i łamliwe. Większość połamanych drzew to topole.
- 5 4
-
2023-02-18 17:11
Po co drzewa jak mogą być w ich miejsce "apartamenty" 24 m2. Oto wytluczaczenie...
- 10 4
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.