• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sondaż: Kosiorek prezydentem Gdyni

Michał Sielski
18 kwietnia 2024, godz. 10:45 
Opinie (356)
Najnowszy artykuł na ten temat Brak koalicji w Radzie Miasta w Gdyni
Wyniki sondażu Opinie24 dla Gazety Wyborczej. Wyniki sondażu Opinie24 dla Gazety Wyborczej.

46 proc. wyborców chce głosować na Aleksandrę Kosiorek z Gdyńskiego Dialogu, 21 proc. na Tadeusza Szemiota z Koalicji Obywatelskiej, ale aż 33 proc. nadal nie wie, na kogo odda swój głos. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego na próbie 500 mieszkańców Gdyni w dniach 12-16 kwietnia 2024 r. przez Opinia24 dla Gazety Wyborczej. Nie trzeba jednak sondażu - wyniki wyborów prezydenckich w Gdyni w I turze niemal idealnie pokryły się z wynikami ankiety Trojmiasto.pl. Czy tak będzie też tym razem?

Wszystko o wyborach samorządowych: wyniki głosowania z 7 kwietnia i programy tych, którzy wciąż walcząNa kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich w Gdyni?

Sondaż został przeprowadzony telefonicznie na grupie 500 losowo wybranych gdynian i gdynianek. Ankieterzy z pracowni Opinia24 zadawali pytania pomiędzy 12 a 16 kwietnia 2024 r. Pytania były trzy: czy wezmą udział w wyborach w II turze, na kogo głosowali wcześniej i na kogo zagłosują.

Szczurek odpadł, reszta nieważna?Z wyników sondażu można wysnuć wniosek, że w pierwszej turze wielu gdynian nie głosowało "za", ale raczej "przeciwko". I po tym, gdy od władzy udało się odsunąć Wojciecha Szczurka i jego ekipę, duża grupa wciąż nie wie, kogo poprze w II turze wyborów na prezydenta Gdyni. Aż 33 proc. respondentów się waha.

46 proc. pytanych na pewno zagłosuje na Aleksandrę Kosiorek z Gdyńskiego Dialogu, a 21 proc. na Tadeusza Szemiota z Koalicji Obywatelskiej.Ankieta Trojmiasto.pl odzwierciedla zaskakujące wyniki I turyNie trzeba jednak przeprowadzać kosztownych badań, by przed wyborami znać przyszłość Gdańska, Gdyni i Sopotu. Wystarczy... czytać Trojmiasto.pl.

14 marca 2024 r. opublikowaliśmy artykuł o wszystkich kandydatach na prezydenta Gdyni:

Wszyscy kandydaci na prezydenta Gdyni Wszyscy kandydaci na prezydenta Gdyni

To właśnie w tym tekście znalazła się ankieta z pytaniem na kogo będziesz głosować.

Wyniki ankiety Trojmiasto.pl z 14 marca 2024 r. były zaskakujące, ale nie tylko wskazały ostateczną kolejność, lecz niemal dokładnie pokryły się z oficjalnymi liczbami po I turze wyborów. Wyniki ankiety Trojmiasto.pl z 14 marca 2024 r. były zaskakujące, ale nie tylko wskazały ostateczną kolejność, lecz niemal dokładnie pokryły się z oficjalnymi liczbami po I turze wyborów.
Wyniki ankiety Trojmiasto.pl:

 1. Aleksandra Kosiorek 39 proc.
 2. Tadeusz Szemiot 23 proc.
 3. Wojciech Szczurek 18 proc.
 4. Marek Dudziński 12 proc.
 5. Przemysław Olczyk 8 proc.


Wyniki wyborów w I turze w Gdyni:

 1. Aleksandra Kosiorek 34,43 proc.
 2. Tadeusz Szemiot 25,85 proc.
 3. Wojciech Szczurek 23,53 proc.
 4. Marek Dudziński 12,77 proc.
 5. Przemysław Olczyk 3,42 proc.


Jak widać, kolejność zgadza się idealnie - choć jeszcze dwa tygodnie temu wyszydzano tych, którzy ośmielili się mówić, że Wojciech Szczurek nie znajdzie się w II turze. Dyskusyjne było jedynie to, czy nie wygra w pierwszej. Niewiele różni się też procentowe poparcie, więc liczymy na to, że i tym razem w naszej ankiecie weźmiecie udział na poważnie i już niebawem - jeszcze przed wyborami - Czytelnicy Trojmiasto.pl dowiedzą się, kto będzie rządził Gdynią.

Nowa Rada Miasta Gdyni. Samorządność będzie mieć tylko 5 radnych Nowa Rada Miasta Gdyni. Samorządność będzie mieć tylko 5 radnych

Frekwencja się utrzyma? Mało prawdopodobneJaka będzie frekwencja w II turze wyborów? Z sondażu Opinie24 dla Gazety Wyborczej wynika, że niższa niż w I turze. Jaka będzie frekwencja w II turze wyborów? Z sondażu Opinie24 dla Gazety Wyborczej wynika, że niższa niż w I turze.
Postawiona na wstępie teza o tym, że gdynianie uważają zadanie za wykonane, pokrywa się też z prognozami frekwencji, która w II turze może być niższa niż w pierwszej.

W I turze wyborów prezydenckich w Gdyni frekwencja sięgnęła 54,31 proc. Według sondażu przeprowadzonego dla "Wyborczej" w II turze ma sięgnąć 52,6 proc. Przypomnijmy, że uprawnionych do głosowania w Gdyni jest 177 tys. 434 osoby. W pierwszej turze wyborów samorządowych zagłosowało 96 tys. 363 z nich.

Jak zagłosują sympatycy partii?Ciekawe wnioski wynikają też z badania poparcia dla partii politycznych w wyborach do Sejmu i Senatu, które odbyły się 15 października 2023 r.

Według sondażu Opinia24 na Kosiorek chce głosować aż 96 proc. sympatyków PiS i 93 proc. Trzeciej Drogi. Wśród jej wyborów jest nawet 57 proc. zwolenników KO, której kandydatem w Gdyni jest przecież Tadeusz Szemiot. Na Kosiorek głosować będzie też 64 proc. elektoratu Nowej Lewicy i 76 proc. wyborców... Konfederacji, choć (zapewne) nowej prezydent zdecydowanie bliżej poglądowo do lewicy niż prawicy.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (356)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane